Czy nowe podejście do dopłat bezpośrednich wyeliminuje "fikcyjnych rolników"?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy nowe podejście do dopłat bezpośrednich wyeliminuje "fikcyjnych rolników"?

10.03.2021autor: Magdalena Szymańska

Organizacje zrzeszające producentów i hodowców obawiają się, iż Plan Strategiczny w proponowanym kształcie zamiast być impulsem rozwojowym, może stać się w istocie programem socjalnym konserwującym niekorzystną strukturę agrarną na wsi.

Rolnicy domagają się ścisłego powiązania dopłat bezpośrednich z faktyczną produkcją rolną

Organizacje zrzeszające producentów i hodowców proszą resort o wsparcie rozwoju hodowli i produkcji zwierzęcej. Domagają się ścisłego powiązania dopłat bezpośrednich z faktyczną produkcją rolną i uwolnienia od patologii „fikcyjnych rolników” – żyjących nie z użytkowania ziemi, a z dopłat.

r e k l a m a

Premie dla rolników hodujących rasy krajowe

Organizacje sugerują wspomaganie wymiany stad na te o lepszych parametrach hodowlanych, premiowanie gospodarstw utrzymujących rasy krajowe. Wskazują również na uwzględnienie trwałego wsparcia poprawy dobrostanu zwierząt przez premiowanie inwestycji, jak np. chów bezuwięziowy bydła, dofinansowanie rozwiązań dla hodowców drobiu i trzody chlewnej realnie poprawiających dobrostan zwierząt.

Profilaktyka dla zwierząt z korzyścią dla wszystkich

Chcą, by w Planie Strategicznym znalazły się rozwiązania obniżające emisję gazów cieplarnianych oraz programy profilaktyczne dla zwierząt w celu obniżenia skali stosowania antybiotyków. Sugerują też wprowadzenie powszechnej ewidencji zużycia antybiotyków. Zdaniem organizacji stosowanie dobrostanu i produkcji zrównoważonej jest kosztowne, ale może być opłacalne, jeśli produkty będą oznaczane, ale i promowane, tak by konsumenci mogli świadomie wybierać polską żywność.

Lista sygnatariuszy

Pod listą postulatów podpisali się szefowie: Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Federacji Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polskiego Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowice – kto może dostać 100 tys. złotych?

Do 26 marca br. można składać wnioski na dofinansowanie „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” z PROW.

czytaj więcej

"Na ARiMR" – na czym polega nowa metoda oszustów?

Wypełnianie wniosków o dotacje z ARiMR nie jest łatwe. Wiedzą o tym rolnicy i często korzystają z pomocy doradców. Jednak teraz oszuści zaczynają wykorzystywać tę sytuację. Na czym dokładnie polega nowe oszustwo? Ile pieniędzy mogą stracić rolnicy?

czytaj więcej
Aktualności

Minister Puda: Nie pracowaliśmy nad ustawą ws. ZUS-u dla rolników

Minister Grzegorz Puda poinformował, że nie ma nic wspólnego z propozycją zmiany przepisów, która zakłada, że rolnicy prowadzący własną działalność będą musieli płacić składki do ZUS-u.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)