Czy Carrefour i Auchan wykorzystują przewagę kontraktową wobec rolników i przetwórców?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy Carrefour i Auchan wykorzystują przewagę kontraktową wobec rolników i przetwórców?

30.05.2022autor: Michał Czubak

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie spółek Auchan i Carrefour, które miały wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dwa postępowania wyjaśniające w sprawie Auchan i Carrefour

Prezes UOKiK weryfikuje usługi świadczone przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych. Zdaniem UOKiK sieci pobierała w zamian za działania m.in. z zakresu marketingu oraz zagadnień logistycznych tzw. opłaty okołosprzedażowe.

- Wszcząłem postępowania wyjaśniające aby dokładnie sprawdzić, czy część opłat pobieranych od dostawców, w tym rolników, nie ma na celu nieuczciwego przerzucenia na nich kosztów działalności sieci handlowych. Nieprecyzyjne określenie usług, które mają być świadczone przez sieci, może z kolei powodować, że dostawcy na etapie zawierania umowy mogą nie wiedzieć, jakie konkretnie działania powinny być realizowane przez sieci na ich rzecz. To kontynuacja naszych działań dotyczących praktyk sieci handlowych związanych z pobieraniem opłat od dostawców. Kończymy również badanie rynku, z którego opublikujemy raport. Nie wykluczamy nowych postępowań w sprawie praktyk kolejnych spółek – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

r e k l a m a

Rolnicy i dostawcy płacili za coś, za co nie powinni

Carrefour i Auchan Polska w zamian za usługi polegające na transporcie produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów pobierali od dostawców produktów rolno-spożywczych opłaty. - Pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów. Ponadto, zakres usług marketingowych świadczonych przez obie spółki na rzecz dostawców, może być określany w niejasny sposób – wyjaśnia prezes UOKiK.

UOKiK zaznacza jednak, że postępowanie jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom. Jeśli okaże się, że spółki wykorzystywały przewagę kontraktową, wówczas spółką zostaną postawione zarzuty.

Właścicielom sieci handlowych może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Michał Czubak
Fot. Auchan

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Użyli ciągnika, aby ukraść bankomat!

Wysadzenia bankomatów to nic. Na Dolnym Śląsku postanowili wyrwać taki ze ściany. Ciągnikiem, którego użyli do wyrwania bankomatu ze ściany odjechali z łupem.

czytaj więcej

Ostatnia szansa na dotacje dla młodych rolników i na biznes na wsi

Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków na dotacje w dwóch ważnych obszarach: biznesu na wsi i dofinansowania dla młodych rolników. O czym trzeba pamiętać, składając wniosek na ostatnią chwilę?

czytaj więcej

2 mln zł kary dla firmy handlujacej zbożem. UOKiK: wykorzystywała złą sytuację rolników

Kara nałożona na spółkę Cefetra Polska wyniosła 2 070 557,26 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. Prezes UOKiK zdecydował się na ukaranie jednej z największych na polskim rynku firm handlującej zbożem, po tym jak skontrolował umowy pomiędzy firmą a rolnikami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)