Część stacji celowo zawyżało ceny paliw. Teraz słono za to zapłacą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Część stacji celowo zawyżało ceny paliw. Teraz słono za to zapłacą

26.02.2022autor: Michał Czubak

UOKiK będzie monitorować ceny paliw na stacjach, a Orlen w trybie natychmiastowym rozwiązuje umowy na dostawę paliw z kilkoma z nich. To efekt ostatnich, znaczących podwyżek cen na stacjach paliw w kraju.

Paliwo za 10 zł? A i tak tankowali

Jeszcze kilka dni temu media społecznościowe obiegła informacja o paliwach na wybranych stacjach paliw, które kosztowały znacznie drożej, jak drożej, jak na innych stacjach. Ceny rzędu 7, 8 czy nawet 10 zł (sic!) za litr bezołowiowej nie były rzadkością. To polityka stacji, która widząc znacznie zainteresowanie kupujących, znajdujących się w tzw. owczym pędzie, windowała ceny w górę, a klient i tak tankował i tak płacił, przepłacając przy tym znacznie.

Nie zważając na takie drastyczne ceny, Polacy masowo rzucili się na stacje paliw. Tankowali nie tylko do pełna, ale i w kanistry oraz do baniaków. Byle tylko zabrać ze sobą spod dystrybutora jak najwięcej paliwa. Tworzyły się olbrzymie kolejki do dystrybutorów. W wielu przypadkach kończyło się to tym, że stacje musiały się zamknąć na sprzedaż paliw, bo tych zwyczajnie zabrakło.

r e k l a m a

Chcieli zarobić, teraz słono zapłacą

PKN Orlen, jeden z głównych dostawców paliw płynnych do mniejszych sieci stacji paliw, postanowił zareagować na sytuację, z którą w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia. Daniel Obajtek, prezes największego paliwowego koncernu w kraju oznajmił, że spółka będzie wyciągała surowe konsekwencje wobec tych stacji, które stosują nieuczciwe praktyki o manipulują cenami paliw.

Właściciele tych stacji chcieli sobie zarobić, sprzedając paliwa po znacznie zawyżonych cenach, a w konsekwencji na tym stracą i będą musieli sobie szukać nowego dostawcy, bo prezes PKN Orlen zapowiedział rozwiązanie umów z takimi podmiotami. Wstępnie Obajtek wskazuje dziewięć takich stacji paliw, bez podawania ich lokalizacji oraz nazwy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzy się sprawie

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zlecił kontrole stacji, które wykorzystują sytuację do podnoszenia cen. Inspekcjom handlowym zostały przedstawione wytyczne w sprawie kontroli takich podmiotów, które sztucznie zawyżają ceny paliw.

Michał Czubak
Fot. M. Czubak

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe limity na paliwo rolnicze. Ile można zatankować do ciągnika?

PKN Orlen wprowadził nowe limity na paliwo rolnicze. Ile ON można wlać do ciągnika? Czy rolnik może zatankować paliwo do zbiornika?

czytaj więcej

Rolnicy mają ostatnią szansę na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Pierwsza tura składania wniosków o zwrot akcyzy na paliwo rolnicze upływa wraz z końcem lutego. Dziś ostatnia szansa, by wypełnić i dostarczyć wnioski. Przypominamy, jakie warunki uzyskania zwrotu obowiązują w tym roku.

czytaj więcej
Zarządzanie

Złóż wniosek o zwrot akcyzy na paliwo rolnicze dziś ostatni dzień!

Tylko do 28 lutego br. w urzędach miast i gmin rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego przeznaczonego na cele rolnicze. Kto jeszcze tego mnie zrobił, powinien dziś złożyć dokumenty w urzędzie - w gospodarstwie liczy się przecież każda złotówka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)