Z artykułu dowiesz się
- O ile wzrosła produkcja wieprzowiny w Rosji od wprowadzenia embarga?
- Kto zalicza się do 10 największych producentów żywca wieprzowego w Rosji?
Z artykułu dowiesz się
Jeszcze parę lat temu, kiedy Rosja wprowadziła embargo na import, m.in. wieprzowiny, analitycy wskazywali, iż luka ta długo nie zostanie zapełniona. Rosja wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Unii Europejskiej w lutym 2014 roku z uwagi na ASF. Kolejne restrykcje zostały wprowadzone w sierpniu tegoż roku ze względów politycznych i objęły, oprócz Unii Europejskiej, USA, Kanadę, Norwegię i Australię.
Przed embargiem w 2013 roku do Rosji wjeżdżało ponad 600 tys. ton wieprzowiny. Tymczasem już w 2016 roku dzięki inwestycjom w fermy wielkotowarowe rosyjska produkcja wieprzowiny wzrosła rok do roku o około 10% do 2,9 mln ton. Tym samym Rosja zwiększyła czterokrotnie eksport w skali roku do ponad 18,7 tys. ton. Zaczęto mówić, iż Rosja ma szansę stać się w najbliższych latach znaczącym eksporterem wieprzowiny, ograniczając coraz bardziej import.
Jak donosi Agra Europe, wielcy przemysłowi producenci wieprzowiny w Rosji stali się w ubiegłym roku jeszcze silniejsi i zwiększyli swoją produkcję w ponadprzeciętnym tempie. Według badania przeprowadzonego przez rosyjskie stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej (NSS), 10 największych firm wyprodukowało łącznie prawie 2,55 mln ton wieprzowiny (w przeliczeniu na wagę żywą). Było to o 380 tys. ton (17,5%) więcej niż w 2019 roku. Natomiast całkowita przemysłowa produkcja wieprzowiny wzrosła o 10,8% do 4,89 mln ton. Tym samym udział dziesięciu największych producentów żywca wieprzowego w całkowitej produkcji wzrósł do 52%. Dla porównania – w 2017 roku stanowił 42,4%.
Co dziesiąty kilogram wieprzowiny produkowanej w Rosji pochodzi z holdingu rolnego Miratorg. Przedsiębiorstwo to zajmuje również czołowe miejsca w rankingach dotyczących produkcji wołowiny, zajmuje się także produkcją mięsa drobiowego, kiełbasy i dań gotowych.
W samą produkcję wieprzowiny holding zainwestował 63 mld rubli (ponad 3,2 mld zł). Miratorg w 2020 roku wyprodukował 522,5 tys. ton wieprzowiny, tj. o ponad 22% więcej niż w 2019 roku. Przedsiębiorstwo to opiera produkcję głównie na paszach własnych. Utrzymuje około 3,4 mln sztuk świń rocznie.
Do grona świńskich gigantów należą, poza Miratorgiem, również takie przedsiębiorstwa, jak:
Velikolusky, RusAgro i Cherkizovo w ubiegłym roku wyprodukowały każdy z osobna około 307 tys. ton wieprzowiny. Były to wyniki odpowiednio o ponad 22%, 15% oraz 26% lepsze niż w 2019 roku.
Jednak najsilniejszy wzrost produkcji w ubiegłym roku odnotowała Grupa Agroeco, zwiększając produkcję o 39,9% do 226,7 tys. ton. Jak podał NSS, było to spowodowane głównie oddaniem do użytku nowych młynów paszowych i zakładów produkcji trzody chlewnej w obwodzie tulskim, około 200 km na południe od Moskwy.
Jak oceniają eksporci z AgE, pomimo wzrostu w porównaniu z Niemcami koncentracja produkcji świń w Rosji jest nadal niska. Według ISN w 2019 roku 10 największych firm w Niemczech odpowiadało za 80% krajowego uboju świń.
dr Magdalena Szymańska
Fot. pixabay,
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy