Ceny nawozów galopują. Rolnicy żądają tarczy antykryzysowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny nawozów galopują. Rolnicy żądają tarczy antykryzysowej

03.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

W związku z szaleństwem dramatycznie wysokich cen nawozów Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” mówi, że rolnicy potrzebują tarczy antykryzysowej. Jakie jeszcze postulaty zawiera ich prośba?

Potrzeba działań rekompensują rolnikom wysokie ceny nawozów

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 29 grudnia 2021 r. wystąpiło z prośbą do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla rolników. Wszystkiemu winne są kolejne podwyżki cen nawozów. Zdaniem związkowców Unia Europejska powinna zaproponować działania i rozwiązania, które będą stanowiły rekompensatę dla rolników, którzy ponoszą straty w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów.

r e k l a m a

Rosnące ceny i ograniczenia pogłębią kryzys na wielu polach

Teresa Hałas, Przewodnicząca Związku, w Stanowisku Prezydium napisała, że proszą Rząd RP o podjęcie skutecznych i natychmiastowych działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników, która doprowadziłaby do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej. Tym bardziej, że kolejne wzrosty cen i ograniczenia w dostępności nawozów znacznie utrudnią nabycie przez producentów rolnych nawozów, a tym samym doprowadzą do problemów produkcji w gospodarstwach, a w konsekwencji do ich bankructwa. Kolejną konsekwencją kryzysu nawozowego będzie jeszcze większa inflacja i wzrost cen w sklepach.

Zdaniem Solidarności, firmy z udziałem Skarbu Państwa mają możliwość dywersyfikacji swojej produkcji, jej kosztów, dlatego nie powinny przerzucać wzrostu swoich kosztów cały czas na rolników.

Działania rządu potrzebne natychmiast

Działania państwa polskiego, które powinny wpłynąć na wyhamowani wzrostu cen nawozów i ich stabilizację, są konieczne, także na poziomie UE. Prezydium Związku zaapelowało do rządu o pilną interwencję w sprawie sytuacji na rynku nawozów, nie wykluczając konieczności podjęcia dalszych działań statutowych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

UE uruchomi rezerwę kryzysową dla rolnictwa?

Według unijnych ministrów rolnictwa inwazja na Ukrainę grozi zakłóceniem światowych rynków produktów rolnych, usług i towarów potrzebnych do produkcji rolnej, takich jak energia i nawozy. Od początku konfliktu nastąpił już gwałtowny wzrost cen na świecie. To dodatkowo wpływa na rynki, na których w ostatnim czasie zanotowano historycznie wysokie ceny kluczowych towarów i produktów.

czytaj więcej

Nawozy potasowe jeszcze zdrożeją? Yara kończy ważny kontrakt

Yara wstrzymuje zakupy soli potasowej z Białorusi używanej do produkcji nawozów. Ma to związek z obecną sytuacją polityczną tego kraju i sankcjami nałożonymi na reżim Alaksandra Łukaszenki za łamanie praw człowieka. Czy to oznacza, że nawozy potasowe jeszcze zdrożeją?

czytaj więcej

O ile zdrożeją środki ochrony roślin? Jaka będzie ich dostępność w 2022 roku?

Drożyzna uderza w rolników z każdej strony. Nawozy, paliwo, pasze jeszcze nigdy nie były tak drogie. Czy to samo czeka nas w przypadku środków ochrony roślin? Ile będą kosztować wiosną? Zapytaliśmy o to producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)