O ile zdrożeją środki ochrony roślin? Jaka będzie ich dostępność w 2022 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

O ile zdrożeją środki ochrony roślin? Jaka będzie ich dostępność w 2022 roku?

11.01.2022autor: Kamila Szałaj

Drożyzna uderza w rolników z każdej strony. Nawozy, paliwo, pasze jeszcze nigdy nie były tak drogie. Czy to samo czeka nas w przypadku środków ochrony roślin? Ile będą kosztować wiosną? Zapytaliśmy o to producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin.

Przed nami wiosna, a więc okres intensywnej ochrony roślin uprawnych. Rolnicy obawiają się jednak, że w tym roku będą musieli zapłacić za preparaty dużo więcej niż w latach ubiegłych. Martwi ich także dostępność niektórych substancji aktywnych – już w zeszłym roku części z nich nie można było kupić.  

r e k l a m a

Niektóre środki ochrony roślin mogą zdrożeć nawet o 30 proc. 

O to, jak wygląda sytuacja na rynku ochrony roślin i czy na tym polu też grozi nam drożyzna zapytaliśmy przedstawicieli firm chemicznych produkujących i dystrybuujących te produkty. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości – wszyscy zgodnie przyznają, że podwyżki będą na pewno, choć o ich faktycznej skali trudno jeszcze przesądzać, bo nie wszyscy producenci przedstawili cenniki.

- W roku 2022 ceny środków ochrony roślin będą wyższe niż w roku ubiegłym. Choć podwyżki nie są aż tak drastyczne jak w nawozach, to w przesłanych nam do tej pory cennikach producentów widzimy średni wzrost cen około 8 proc. – wyjaśnia nam Michał Ciszak, prezes zarządu PROCAM Polska. 

Z kolei przedstawiciel firmy Boryna ze Starych Olszyn koło Czerwińska nad Wisłą przewiduje, że rolnicy zapłacą w tym roku o 10-15 proc. więcej za śor.

- Będą to podwyżki na poziomie takim jak inflacja. Choć oczywiście produkty deficytowe, takie jak glifosat, którego mocno brakuje, mogą zdrożeć nawet o 30 proc. – ocenia doradca Boryny.

Natomiast Arkadiusz Sławiński z firmy UPL, produkującej środki ochrony roślin zaznacza, że z podwyżkami trzeba się liczyć w całym nadchodzącym sezonie. 

- Ceny mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc – ocenia Sławiński. I dodaje, że trendu spadkowego nie należy spodziewać się przynajmniej przez najbliższe dwa kwartały.

Jednocześnie prezes PROCAM przypomina, że przez ostatnią dekadę ceny wielu substancji aktywnych wchodzących w skład środków ochrony roślin spadały, dzięki czemu na wiele preparatów producenci obniżali ceny. 

- W tym roku brak jest takich przykładów – informuje.

Przypomnijmy, że w 2021 roku wycofano aż 7 substancji czynnych: tiofanat metylu, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd, metalaksyl-M oraz mankozeb. W tym roku z listy znikną: fosforek wapnia, imidachlopryd, zeta-cypermetryna, haloksyfop-P, pencykuron, alfa-cypermetryna, famoksadon, flutriafol i indoksakarb. W 2023 roku wycofany będzie także prochloraz.

Dlaczego środki ochrony roślin zdrożeją?  

Pierwszym czynnikiem, na który zwracają uwagę eksperci jest rosnący kurs walut. 

- Większość produktów oraz komponentów jakie dostarczają nam producenci, zarówno polscy jak i zagraniczni, są mocno związane z kursem euro i dolara, a te są rok do roku dużo wyższe – wyjaśnia Ciszak. 

Dodaje, że przerwane łańcuchy dostaw, wzrost kosztów logistyki, chiński Nowy Rok oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chinach to kolejny powód podwyżek, o którym słyszy od swoich dostawców. Dodatkowo, problemy z dostępnością rozpuszczalników, zwilżaczy i innych substancji pomocniczych niezbędnych w procesie produkcji spowodowały już ruch cen w czwartym kwartale 2021 roku i najprawdopodobniej sytuacja ta przeciągnie się na całą tegoroczną wiosnę.

Sławiński wylicza natomiast, że poza pandemią, największy wpływ na wzrost cen środków UPL miały zawirowania w transporcie.

- Kontenery zdrożały trzykrotnie. Do tego wzrosły ceny opakowań i samej substancji aktywnej. Stąd podwyżki w cennikach – wyjaśnia ekspert UPL.   

Czy zabraknie środków ochrony roślin?  

To pytanie, które już dziś zadaje sobie wielu rolników, zwłaszcza, że w poprzednich latach były problemy z dostępnością niektórych substancji. Prezes Ciszak ocenia, że faktycznie mogą wystąpić okresowe braki.

- Wielu producentów wskazuje na kłopoty z transportem oraz dostępnością komponentów podobnie jak ma to miejsce w innych branżach. Istotne jest, aby nie odwlekać zamówień do ostatniej chwili i zabezpieczyć ochronę u dystrybutora jak najszybciej – podkreśla Ciszak.

UPL zapewnia z kolei, że ich produktów nie zabraknie.

- Dostępność śor UPL jest bardzo dobra. Dość asekuracyjnie podeszliśmy do tego tematu i zabezpieczyliśmy dla Polski wszystkie produkty. Mamy więc dużo captanu, którego na rynku brakuje – wyjaśnia przedstawiciel UPL.

„To się w głowie nie mieści, żeby rolnika tak dociskać!”

Rolnicy są przerażeni wizją kolejnych podwyżek. I trudno im się dziwić, skoro koszty produkcji rosną zupełnie niewspółmiernie do cen skupu. 

- Przy takich cenach nawozów, paliwa, prądu i jeszcze środków ochrony roślin moje gospodarstwo w tym roku nie przyniesie żadnego zysku. Uprawę ziemniaków mogę zacząć traktować hobbistycznie, tylko z czego ja będę żył? To się w głowie nie mieści, żeby rolnika tak dociskać! – oburza się pan Marek, producent ziemniaków i marchwi z okolic Łęczycy.

Z kolei pani Danuta, plantatorka czarnej porzeczki martwi się o dostępność preparatów. 

- Dzwoniłam do kilku dystrybutorów i usłyszałam, że będzie problem z zakupem Signum i glifosatu. A to są środki, które na mojej plantacji są niezbędne - mówi rolniczka.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek podróbek, jak się uchronić?

Rynek podróbek od lat niestety dotyka także środki do produkcji rolniczej. Powoduje to znacznie groźniejsze skutki, niż możemy się spodziewać. Niesie to bowiem zagrożenie dla środowiska i zdrowia konsumentów. Dodatkowo naraża na straty producentów rolnych. Nie warto ryzykować. Niższa cena nie zrekompensuje strat powstałych w wyniku użycia podrobionych środków ochrony roślin.

czytaj więcej

Ceny glifosatu szaleją. Nawet 300 proc. więcej za opakowanie [FILM]

W tym sezonie obok nawozów, symbolem drożyzny dla rolników stanie się glifosat. Jego ceny poszybowały w górę nawet o 300 proc. Co na ten temat mówią rolnicy? Kupią ten preparat czy przerzucą się na motykę? Obejrzyj FILM pod artykułem.

czytaj więcej

Mocno drożeją środki ochrony roślin. Rekordy bije glifosat. Kupować czy czekać?

Drożeje wszystko, drożeją też środki ochrony roślin. Rekordy bije glifosat, którego cena skoczyła o 200-300 proc. Zapytaliśmy więc producentów i dystrybutorów, o ile wyższe będą ich cenniki i jaka będzie dostępność środków ochrony roślin. Czy warto czekać z ich zakupem, czy kupować już teraz?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)