Cała prawda o drogich ciągnikach na protestach rolników [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cała prawda o drogich ciągnikach na protestach rolników [FILM]

15.02.2022autor: Paweł Mikos

W ostatnim tygodniu w wielu miejscach protestowali rolnicy. I pojawił się na nich hejt, że skoro stać ich na tak drogie ciągniki, to najwidoczniej biedy na wsi nie ma i rolnicy nie mają po co protestować. Dlaczego rolnicy jeżdżą ciągnikami, które kosztują po kilkaset tysięcy złotych?

Protesty rolników w 50 miejscach w całej Polsce

Tygodnik Poradnik Rolniczy obszernie relacjonował protesty rolników w całej Polsce w środę 9 lutego 2022 roku. Nasi dziennikarze byli m.in. w:

r e k l a m a

Negatywne komentarze dotyczące protestu rolników i ich ciągników

Pod artykułami i filmami z tych relacji pojawiło się setki komentarzy. Wiele z nich dotyczyło poparcia dla żądań rolników, ale część komentarzy dotyczyła także drogich ciągników jakimi rolnicy przyjechali strajkować. Oto tylko kilka z nich:

  • „Bida aż piszczy - średnia cena ciągników na zdjęciach 200 tys. złotych” – wskazuje w komentarzu pan Tadeusz;
  • Pani Krystyna z kolei napisała, że skoro stać rolników na tak drogie traktory i auta, nie powinni narzekać, że jest „bida”.
  • „Traktory po 500 000. Po bańkę mercedesy. Weźcie się do roboty – komentuje Sławek
  • „A te maszyny, ciągniki to skąd? Wille, kredyty, dotacje unijne i jeszcze źle. Państwo im ma dawać. To wyłudzanie pieniędzy kosztem ludzi pracy – irytuje się Krzysztof.
  • Porady rolnikom udzielił także Jacek, który napisał tak: „Jak macie mało kasy, to traktory sprzedajecie, które są warte po 200-300 tyś złotych!”
  • „Ludzie gdzie tu bieda? Traktory po 200-300 tysięcy złotych. Nabraliście traktorów na kredyty, żeby się przed sąsiadem pokazać, a tu czas spłacać! To najlepsze co można zrobić, to na ulice wyjść! Do ciężkiej pracy! – dodaje Jacek.

Dlaczego rolnicy mają tak drogie ciągniki?

Podobne zarzuty pojawiają się niemal po każdych strajkach rolników i odniósł się do nich Filip Pawlik, jeden z organizatorów protestu w Środzie Wielkopolskiej już podczas demonstracji.

– Przed nami jest wiosna i my za chwilę będziemy wyjeżdżać w pole, żeby produkować żywność dla wszystkich. Ale gros z tych rolników, którzy protestują nie kupiło jeszcze nawozów, bo nie mamy za co ich kupić. A te traktory, które widzicie, to są rzeczywiście drogie ciągniki, nie zostały kupione zza gotówkę, ale na kredyt lub leasing. A to  po to, żeby dorównać w wydajność produkcji Zachodowi, żeby nie zostać w tyle, a nie żeby pokazywać jeden drugiemu rolnik jest bogaty. To jest nieprawda. Każdy, kto prowadzi firmę ten wie, że inwestuje po to, aby nadążyć za resztą, żeby być konkurencyjny – wyjaśniał rolnik i producent warzyw spod Środy Wlkp.

W podobnym tonie wypowiedział się także Pan Krzysztof, jedna z osób komentujących nasze relacje, który wskazał innym osobom, aby brały pod uwagę, że wiele z ciągników i maszyny czy budynków rolniczych jest na kredyt.

– Tak jak i w zakładach pracy wszyscy stawiają na automatykę, tak i w gospodarstwie brakuje rąk do pracy i jazdy, dlatego szukamy wydajnych maszyn – napisał rolnik. Dodaje także, że uprawa 50 ha ziemi ciągnikiem typu Ursus C-360 byłaby nieefektywna.

Rolnicy nie chcą dopłat do nawozów, ale ucywilizowania handlu produktami rolno-spożywczymi

Warto także przypomnieć, że wielu z rolników demonstrujących przed tygodniem jasno wskazywało, że nie chcą kolejnych dopłat, np. do nawozów. Oczekują, że rząd wprowadzi odpowiednie przepisy, które ograniczą ogromną władze i przewagę sieci handlowych nad rolnikami i przetwórcami.

Protestującym chodzi także o takie rozwiązanie, które zagwarantują, że cena jaką otrzymają za swój produkt w skupie co najmniej pokryje koszty jego wytworzenia. Podobne regulacje funkcjonują już np. w Hiszpanii.

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

"Rolnicy są wściekli". 200 ciągników rolników z AgroUnii blokowało stolicę

Dziś w Warszawie pod hasłem "Godna płaca za ciężką pracę" odbył się wielki protest rolników z AgroUnii. 200 ciągników i ponad dwa tysiące demonstrantów na wiele godzin zablokowało ruch w centrum stolicy. Domagali się rozmów z premierem. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Trwa wielki protest rolników. Ponad 200 ciągników w Warszawie [NA ŻYWO]

Rozpoczął się protest rolników. Ponad 200 ciągników i kilka tysięcy rolników zmierza w stronę stolicy. Domagają się rozmów z premierem. - Rolnicy chcą normalnie żyć, pracować i zarabiać - mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ pod artykułem.

czytaj więcej

Powstają przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi. Mają chronić rolników

Zapach obornika, piejący kogut czy hałas maszyn na polu po 22.00 to dla rolników chleb powszedni. Ale dla większości mieszczuchów przeprowadzających się na wieś - duża niedogodność. Z tego powodu szykanują oni gospodarzy i nie dają im spokojnie pracować na roli. By ukrócić tę plagę, rząd przygotowuje przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)