"Rolnicy są wściekli". 200 ciągników rolników z AgroUnii blokowało stolicę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Rolnicy są wściekli". 200 ciągników rolników z AgroUnii blokowało stolicę

23.02.2022autor: Kamila Szałaj

Dziś w Warszawie pod hasłem "Godna płaca za ciężką pracę" odbył się wielki protest rolników z AgroUnii. 200 ciągników i ponad dwa tysiące demonstrantów na wiele godzin zablokowało ruch w centrum stolicy. Domagali się rozmów z premierem. Obejrzyj FILM pod artykułem!

Ponad 200 ciągników zablokowało dziś Warszawę. Przyjechali nimi rolnicy, by zaprotestować przeciwko bardzo złej sytuacji w rolnictwie. Razem z nimi strajkowało ponad dwa tysiące gospodarzy, którzy do stolicy dotarli autokarami i samochodami. Pełną relację z protestu wraz z galerią zdjęć znajdziesz TUTAJ.

r e k l a m a

Rolnicy porzucili swoje traktory i poszli do premiera

Ciągniki miały wjechać do centrum miasta, ale policja zatrzymała je na ulicy Kasprzaka. Dlatego rolnicy zostawili tam traktory, blokując na cały dzień ważną drogę. Następnie spod Pałacu Kultury i Nauki ruszyli pod Kancelarię Premiera, by się z nim spotkać i złożyć petycję.

Nieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Godna płaca za ciężką pracę”, „Polska budzi się”, „Premierze, daj nam produkować schabowego dla narodu polskiego”, „Żrą, balują, a teraz podsłuchują za nasze”.

„Nie będziemy umierać w ciszy”. AgroUnia oczekuje natychmiastowych działań od rządu

Od Mateusza Morawieckiego domagali się rozmowy, bo właściwie nie ma branży w rolnictwie, która dziś nie byłaby w kryzysie. 

Ich postulaty są bardzo jasne. Domagają się natychmiastowych działań w sprawie niezależności żywnościowej, niskich cen świń, drożejących nawozów, niekontrolowanego importu żywności z zagranicy i skutecznych rozwiązań oddłużających polskich gospodarzy. 

- Nie będziemy umierać w ciszy. Nie będziemy umierać na prowincji w naszych wioskach. Nie pozwolimy, żeby z głodu umarli mieszkańcy miast. My się nie poddamy. AgroUnia jest dziś w Polsce jedyną opozycją, a nie ci, którzy żrą i biorą wypłaty w Sejmie. Jesteśmy tu, bo za ciężką prace należy się godna zapłata. My nie będziemy płacić za kolejną transformację, my chcemy normalnie produkować żywność. Chcemy dziś rozmawiać z człowiekiem odpowiedzialnym za rosnące ubóstwo w Polsce. Chcemy, żeby premier natychmiast wcielił pakiet AgroUnii w życie, bo to usprawni handel w Polsce – mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Z kolei Andrzej Waszczuk, lider AgroUnii z woj. lubelskiego zwrócił uwagę, że ceny skupu niektórych produktów rolnych pozostały na poziomie sprzed 20 lat, podczas, gdy koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie.

- Ja za tucznika dostaję 3,90 zł/kg. To tyle, ile 20 lat temu. Tylko wtedy ciągnik kosztował 40 tys. zł, a dziś kosztuje 400 tys. zł.

Premier nie wyszedł do rolników 

Po godz. 13.00. delegacja rolników z AgroUnii z Michałem Kołodziejczakiem na czele złożyła petycję do premiera Mateusza Morawieckiego. Odebrał ją jeden z dyrektorów pracujących w Kancelarii. Kołodziejczak usiłował dowiedzieć się od niego, kiedy szef rządu spotka się z rolnikami.

- Dlaczego premier nie chce rozmawiać z kilkoma tysiącami rolników? Dlaczego nie pozwolicie nam przejść dalej? - dopytywał dyrektora. Niestety, nie udało się uzyskać odpowiedzi.

Kołodziejczak zostawił też dla premiera ogórki z Rosji, które wczoraj kupił na Broniszach.

- To oburzające, że do Polski sprowadza się żywność z Rosji, podczas gdy od ośmiu lat jest embargo. A my nie mamy komu sprzedawać naszych warzyw i owoców. Mamy przez to biedę, a firmy i korporacje żerują na nieudolności rządu. Rząd ma nas za nic - mówił Kołodziejczak.

AgroUnia planuje kolejny protest

AgroUnia daje premierowi dwa tygodnie na wyznaczenie terminu spotkania. Jeśli to nie nastąpi, 7 marca rolnicy ponownie będą strajkować w Warszawie. 

Obejrzyj film z protestu!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak: przyjmę rodzinę uchodźców. Agrounia pomoże Ukraińcom

Michał Kołodziejczak z AgroUnii poinformował, że z uwagi na wojnę na Ukrainie zwiesza planowane na początek marca protesty. Zaoferował także pomoc dla ukraińskich uchodźców.

czytaj więcej

„Teraz za byka kupię 2 tony saletry, a przed rokiem kupowałem 8 ton”. Dlaczego rolnicy protestują?

Wysokie koszty produkcji i brak stabilności na rynku mocno dają się we znaki Mateuszowi Kępce, hodowcy bydła z woj. warmińsko-mazurskiego. Choć za żywiec i mleko dostaje więcej niż rok temu, może za to kupić o wiele mniej nawozów czy paszy.

czytaj więcej

Trwa wielki protest rolników. Ponad 200 ciągników w Warszawie [NA ŻYWO]

Rozpoczął się protest rolników. Ponad 200 ciągników i kilka tysięcy rolników zmierza w stronę stolicy. Domagają się rozmów z premierem. - Rolnicy chcą normalnie żyć, pracować i zarabiać - mówi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ pod artykułem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)