Cała UE musi wziąć na siebie problem eksportu zboża z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cała UE musi wziąć na siebie problem eksportu zboża z Ukrainy

04.07.2022autor: Magdalena Szymańska

Jak zwykle było ono okazją, aby bez względu na opcję polityczną czy zapatrywania, porozmawiać o przyszłości unijnego i polskiego rolnictwa. Jest to idea, która przyświeca organizatorom EFR.

Koniecznie trzeba zrewidować założenia Europejskiego Zielonego Ładu

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną, przyszłość europejskiego rolnictwa nabrała nowego wymiaru. Wszyscy prawie jednogłośnie wypowiadali się, że koniecznie trzeba zrewidować założenia Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ to bezpieczeństwo żywnościowe jest obecnie najważniejsze oraz że Polska nie powinna zostać pozostawiona sama z eksportem ukraińskiego zboża do krajów trzecich.

Od lipca przewodnictwo w Radzie UE obejmują Czechy. Obecny na forum Zdenĕk Nekula, minister rolnictwa Czech, podczas debaty „Europejskie rolnictwo w obliczu wojny w Ukrainie” zapewnił, iż zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć w tym Polaków.

r e k l a m a

Rosja zafundowała wszystkim trudny czas

Artur Balazs, przewodniczący kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej podkreślał, iż jesteśmy w szczególnym czasie i czy chcemy tego, czy nie, to bierzemy udział w teatrze wojennym, jaki Rosja zafundowała Ukrainie. Skutki tego będą się przenosiły na cały świat i im szybciej się odnajdziemy w tej sytuacji, tym lepiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo:

Wspólna Polityka Rolna i Europejski Zielony Ład muszą odnieść się do nowej sytuacji. Kryzys energetyczny na rynku ropy i gazu dotyczy kieszeni każdego obywatela a kryzys żywnościowy będzie niezmiernie dotkliwy dla ludności w Afryce i w krajach Bliskiego Wschodu, bo będzie decydował o ich być albo nie być. Ponadto, najbiedniejsze społeczeństwa odczują jego konsekwencje także w Europie. W naszym europejskim interesie leży rozwiązanie problemu eksportu zboża z Ukrainy. Polska sobie z tym zadaniem sama nie poradzi. Powinno ono być koordynowane z unijnego szczebla. Odpowiedzialność za wywiezienie tego zboża tam, gdzie jest ono niezbędne, musi wziąć na siebie cała Unia, a nie poszczególne państwa, które graniczą z Ukrainą – przekonywał Artur Balazs.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Europejskie Forum Rolnicze 2022 o przyszłości polskiej wsi i europejskim rolnictwie

30 czerwca br. odbędzie się IV Europejskie Forum Rolnicze w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

19 Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, XV Ranking FSM i Kobieta Biznesu

  Podczas 19 FSM podczas uroczystej Gali Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, wręczone zostaną nagrody dla najlepszych firm z sektora mleczarskiego. Po raz drugi nagrodzone będą Kobiety Biznesu. Nie zabraknie także merytorycznej dyskusji. Kiedy i gdzie?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)