Małżeństwo nasłało policję na rolnika. Bo kogut za głośno piał!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Małżeństwo nasłało policję na rolnika. Bo kogut za głośno piał!

22.09.2021autor: Michał Czubak

Rolnik z Roszkowa pod Jarocinem musiał tłumaczyć się przed policją, którą nasłała na niego para sąsiadów. Okazało się, że nowym sąsiadom gospodarza przeszkadzał kogut, który miał za głośno piać! Jak do sprawy podszedł dzielnicowy?

Jarocin: Miastowym przeszkadzało pianie koguta

Konflikt miastowi kontra wieś to odwieczny problem dla rolników, którzy muszą zmagać się z policją, jaką na nich nasyłają „nowobogaccy”, którzy z miasta wyprowadzili się na wieś. Z takim problemem musiał zmagać się 61-letni rolnik z Roszkowa. Jego sąsiad, z którym przez płot graniczy, nasłał na niego policję, bo… kogut rolnika przeszkadzał w nocny spać żonie sąsiada.

Najpierw sąsiad rolnika próbował wymusić na nim likwidację kurnika, który 61-latek prowadzi pod blisko trzech dekad. Kiedy to nie poskutkowało, a kogut jak piał, tak piał, sąsiad rolnika wezwał policję.

Sprawą zajął się dzielnicowy, który ustalił, że nikomu poza tym jednym małżeństwem pianie koguta nie przeszkadza. Nikt poza sąsiadami 61-letniego rolnika się nie uskarżał. Ostatecznie jarocińska policja odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na brak cech wykroczenia.

r e k l a m a
Rolnicy podkreślają, że osoby, które chcą się przeprowadzić z miasta na wieś powinny pamiętać, że wieś to nie tylko przestrzeń. Naturalnym jest że na wsi żyją zwierzęta, które muczą czy pieją, a rolnicy używają ciągników i maszyn rolniczych, które również głośno pracują.

Miastowy kontra rolnik – konflikt na pograniczu dwóch światów

Życie na wsi dla rolnika do zawsze wiązało się z tym, że jest głośno – szczególnie w okresie żniw i są zapachu, od których nie da się uciec. Tak było, jest i tak pozostanie. Jednak coraz częściej na wieś sprowadzają się napływowi mieszkańcy, tzw. miastowi, którzy z pracą na roli nie mają nic wspólnego, a dom na wsi traktują jako odskocznię od miejskiego zgiełku.

To powoduje konflikty na linii rolnik-miastowy. Temu drugiemu przeszkadza, że na wsi śmierdzi, że koguty pieją, że w czasie żniw pracuje się do późna.

Na gospodarzy nasyłana jest policja, nierzadko sprawy trafiają do sądów.

Zmiana prawa ochroni rolnika

Widząc, co się dzieje Pomorska Izba Rolnicza wystosowała do prezesa Krajowej Izby Rolniczej inicjatywę w sprawie rozpoczęcia prac nad ustawą o ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi.

Zdaniem Izby wprowadzenie ustawy „o ochronie hałasów i zapachów na wsi” chroniłoby rolników przed nieprzyjemnościami. Jak zaznaczono, zapachy i dźwięki wsi to część narodowego dziedzictwa, które powinno podlegać ochronie. Pomorska Izba Rolnicza liczy, że Krajowa Izba Rolnicza się przychyli do tej inicjatywy i będzie lobbować za nią w Sejmie.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Majątek wspólny w postaci gospodarstwa rolnego a uwłaszczenie ustawowe

Dziadkowie przekazali gospodarstwo z siedliskiem i budynkami ojcu nieformalną umową w 1970 r. Był jeszcze wtedy kawalerem. Dostał na nie akt własności w 1972 r., kiedy był już żonaty. W księgach wieczystych figuruje tylko on. Ojciec zmarł w tym roku. Przeprowadzamy sprawę spadkową. Czy matka ma prawo do części tego gospodarstwa? Adwokat twierdzi, że należy się jej połowa, a tylko druga połowa to spadek po ojcu.

czytaj więcej

Inflacja rolnicza galopuje! Sytuacja wielu gospodarstw to masakra

Inflacja przekroczyła 5,5 proc. Ale tzw. rolnicza inflacja według niektórych rolników przekroczyła 50 procent. Rząd przyznaje, że inflacja jest wysoka, ale zdaniem polityków obywatele zarabiają więcej. Mimo, że wzrosły ceny zbóż, to patrząc na wzrost kosztów w rolnictwie, przychody rolników spadają. A co mają powiedzieć hodowcy dotknięci plagą ASF?

czytaj więcej

Wieś nie chce wysypiska śmieci od miastowych. "Zrujnuje nasze gospodarstwa"

Rolnicy z gminy Sieroszewice drżą o przyszłość swoich gospodarstw. Wielu z nich prowadzi gospodarstwa hodowlane. Pojawił się, niestety, pomysł, aby miejscowość Psary stała się wysypiskiem śmieci, między innymi dla dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Ostrów Wielkopolski. Na razie gmina wycofała się z pomysłu. Jednak składowisko odpadów nadal pozostaje w planie wojewódzkim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)