Ukraińscy rolnicy apelują o bojkot rosyjskiego rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraińscy rolnicy apelują o bojkot rosyjskiego rolnictwa

04.03.2022autor: wk

Ukraina apeluje o bojkot rosyjskiego rolnictwa i wstrzymanie dostaw wszelkich surowców, maszyn rolniczych, nawozów i środków ochrony roślin. Wobec bezprecedensowej we współczesnym świecie agresji Federacji Rosyjskiej ukraińskie organizacje z sektora rolno-spożywczego proszą o pomoc i solidarność.

"Nasz kraj został poddany bezprecedensowemu we współczesnym świecie atakowi militarnemu przez Federację Rosyjską. Nasz kraj dzielnie się broni i zaangażowana jest w to każda osoba w kraju. A my, producenci żywności na Ukrainie, pracujemy na granicy naszych możliwości, zaopatrując naszą ludność w żywność"– czytamy w apelu stowarzyszeń i przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego Ukrainy do międzynarodowych branżowych stowarzyszeń i organizacji rolno-spożywczych opublikowanym przez ministerstwo polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Problemy ukraińskiego rolnictwa

Ukraińcy zwracają uwagę na to w jak trudnej sytuacji znalazł się ich kraj. Wojna spowodowała, że mamy do czynienia z zakłóceniami w dostawach surowców, brakiem energii i siły roboczej oraz problemami z logistyką.  "Jednak nasi pracownicy codziennie jeżdżą do pracy, nasi kierowcy dostarczają niezbędne jedzenie pod ostrzałem. My, razem z całym narodem ukraińskim, jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności"– napisały ukraińskie organizacje rolno-spożywcze.

r e k l a m a

Wprowadzić embargo!

Zdaniem Ukraińców, akty rażącego naruszenia prawa międzynarodowego oraz pogwałcenia wartości ludzkich wymagają odpowiedniej odpowiedzi. Dlatego zwracają się do partnerów międzynarodowych o podjęcie działań polegających na zatrzymaniu dostawy do Federacji Rosyjskiej:

  • surowców i składników do produkcji żywności,
  • maszyny rolniczych, urządzeń do produkcji żywności oraz wszelkich części i podzespołów,
  • środków ochrony roślin, nasion i nawozów wysokiej jakości,
  • materiału genetycznego do hodowli zwierząt,
  • opakowań.

A także o wyłączenie obsługi oprogramowania dla sektora rolniczego.

"Prosimy o zakończenie stosunków gospodarczych z rosyjskimi partnerami. Apelujemy do wszystkich międzynarodowych stowarzyszeń branżowych o wycofanie się ze swoich biur i zaprzestanie współpracy z przedstawicielami rosyjskich stowarzyszeń branżowych! Rozumiemy Twoje potrzeby ekonomiczne. Proszę jednak pamiętać, że Federacja Rosyjska wykorzystuje pieniądze na zbrodnie przeciwko ludzkości" czytamy w podsumowaniu apelu.

Nie tylko embargo

Unia Europejska zdaje sobie sprawę ze znaczenia ukraińskiego rolnictwa dla całej Europy dlatego już teraz zapowiada pomoc. Prezydencja francuska podkreśla, że konieczne jest podtrzymanie potencjału produkcyjnego Ukrainy. Także polskie ministerstwo rolnictwa widzi taką potrzebę zarówno z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej ilości żywności dla miejscowej ludności, ale także dla utrzymania równowagi na globalnym rynku zbóż i bezpieczeństwa żywnościowego.

wk
fot. EnvatoElements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Austria i Estonia z największym udziałem upraw ekologicznych. A jak wypada Polska?

W Europie z roku na rok coraz bardziej popularna staje się ekologiczna produkcja rolna. Unia Europejska dąży do tego, by do 2030 roku 25% upraw na terenie wspólnoty stanowiły uprawy ekologiczne. Na terenie niektórych krajów taki procent został już osiągnięty lub niewiele do tego brakuje. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ciągniki odholowały wyrzutnię rakiet za 25 mln USD. Rolnicy na Ukrainie ironizują: „czas przygotować pole do zasiewów”

Rosyjska armia nie zdobyła stolicy Ukrainy, za to traci sprzęt wojskowy. W sieci można natknąć się na filmy, na których ukraińscy rolnicy ciągnikami rolniczymi odholowują sprzęt wojskom rosyjskim. Tak też stało się z wyrzutnią rakiet TOR-M2, która jako nowa warta jest ok. 25 mln dolarów. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Jakie będą skutki wojny rosyjsko - ukraińskiej dla polskiego rolnictwa? Rolniczy temat odc. 4 - rozmowa z wiceministrem Ryszardem Bartosikiem

Trwa wojna na Ukrainie - dziś mija 6 dzień rosyjskiej agresji na ten kraj. Na ukraińskie wsie i miasta spadają kolejne bomby, giną żołnierze i cywile, tłumy uchodźców - głównie kobiet, dzieci i starców ucieka przed wojenną pożogą do Polski i innych sąsiednich krajów. USA i Unia Europejska nakładają na Rosję kolejne sankcje, na giełdach sporo zawirowań, kursy walut zmieniają się z godziny na godzinę. Słowem - wojna wywołała silne tąpnięcia nie tylko w międzynarodowej polityce, ale i w gospodarce. Jak polskie rolnictwo odczuwa i jak może odczuć skutki wydarzeń za naszą wschodnią granicą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)