Angelika z Pamiętnik Rolniczkii z Instagrama jakiej nie znacie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Angelika z Pamiętnik Rolniczkii z Instagrama jakiej nie znacie

10.11.2020

Uśmiechnięta, naturalna, pogodnie nastawiona do życia na wsi. Ujmuje charyzmą i szeroką wiedzą o rolnictwie. Angelika Fabisiak w małej podciechanowskiej wsi zajmuje się produkcją trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, a po godzinach śpiewa i prowadzi branżowy Instagram o nazwie "pamietnik.rolniczkii".

Nie trzeba było mnie namawiać do ukończenia kierunku rolniczego – to było oczywiste – podkreśla Angelika Fabisiak z Humięcina, którą wielu zna z profilu "Pamiętnik. Rolniczkii" na Istagramie. – Edukację po szkole średniej kontynuowałam na SGGW, gdzie ukończyłam studia rolnicze ze specjalizacją agronomia i agrobiznes. Wybrałam ten zawód, bo identyfikuję się z miejscem, z którego pochodzę, oraz pracą poprzednich pokoleń. Każdego dnia trzeba być świetnym biologiem, znać podstawy chemii, fizyki, botaniki, a także rozumieć wiele procesów ze świata roślin i zwierząt. Nieobca mi też praca w polu.
Angelika Fabisiak gospodaruje wraz z rodzicami Małgorzatą i Markiem we wsi Humięcino (gmina Grudusk, powiat ciechanowski). Produkują świnie w cyklu zamkniętym i sprzedają około 2200 tuczników rocznie. Gospodarze uprawiają 41 ha gruntów ornych. W strukturze zasiewów dominuje pszenżyto ozime (16 ha) jęczmień ozimy (11 ha), pszenica ozima (5 ha) oraz mieszanka zbożowa jara (3 ha) i groch (6 ha). Gospodarstwo było doceniane przez kapitułę konkursu "Bezpieczne gospodarstwo" organizowanego przez KRUS, a także gościło wycieczki ze szkół podstawowych oraz studentów uczelni wyższych z zagranicy. Angelika Fabisiak, oprócz pracy w gospodarstwie, odnajduje się w fotografii, grafice komputerowej. Śpiewa także w chórze "Którędy do Nieba" przy parafii w Grudusku oraz solo na ślubach
Angelika Fabisiak gospodaruje wraz z rodzicami Małgorzatą i Markiem we wsi Humięcino (gmina Grudusk, powiat ciechanowski).

Kobieta na wsi radzi sobie doskonale

W Polsce jest spora grupa kobiet, które doskonale radzą sobie w każdym obszarze: za kierownicą maszyn, w zarządzaniu całym gospodarstwem, w pracach umysłowych, ale też fizycznych. Mają wiedzę i umiejętności. Ich profesjonalizm nie zawsze jest doceniany.

r e k l a m a
Pracując od dziecka z rodzicami, weszłam w świat traktorów. Podpatrywałam tatę jako głównego traktorzystę. Dzisiaj "wypad w pole" to moje ulubione zajęcie. Z okazji niedawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich wzięłam udział w filmie prezentującym jedną z wiodących marek ciągników rolniczych. Nie waham się twierdzić, że każdy traktor ma w sobie coś niezwykłego – deklaruje nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia, że ogromne zmiany, jakie nastąpiły po wejściu Polski do Unii Europejskiej, oraz struktura gruntów gospodarstwa przesądziły o tym, że razem z rodzicami podjęła decyzję o prowadzeniu produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Zmiany związane z wymianą pokoleń często powodują rezygnację z hodowli zwierząt, jednak u nas jest wprost przeciwnie. Dobrze zarządzane rodzinne gospodarstwo to przyszłość i będę to kontynuować – zapewnia Angelika Fabisiak, która uczestniczyła w ostatnich strajkach środowiska rolniczego w Polsce przeciw "piątce dla zwierząt".

Razem z rodzicami Małgorzatą i Markiem w gospodarstwie utrzymują około 90 loch, zapewniając im pełen dobrostan. Jak podkreślają rodzice młodej rolniczki, bez uporu i pasji nie byłoby ich gospodarstwa, które stworzyli od podstaw, zaczynając od budowy obiektów inwentarskich w 1995 roku.

Mieliśmy także krowy, jednak sytuacja rynkowa i potrzeba zwiększenia skali produkcji zdecydowały o specjalizacji w trzodzie chlewnej – opowiadają gospodarze.

Chcesz przeczytać cały artykuł? Zamów BEZPŁATNIE egzemplarz Tygodnika z reportażem z gospodarstwa Angeliki.

Marcin Konicz
Zdjęcia: Archiwum Fabisiak, Marcin Konicz

Tygodnik Poradnik Rolniczy numer 46/2020 możesz kupić w Agrarsklep.pl lub na naszej stronie w zakładce e-wydania.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co mają zrobić hodowcy świń, jeśli zakażą soi GMO?

Producenci zwierząt oraz organizacje rolnicze są zaniepokojeni wchodzącym w życie 1 stycznia 2021 roku zakazem stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie modyfikowanych. Dotyczy to głównie sprowadzanej do naszego kraju poekstrakcyjnej śruty sojowej jako głównego źródła białka w mieszankach paszowych dla świń i drobiu. Czy można czymś zastąpić ten surowiec?

czytaj więcej

ASF coraz bardziej niebezpieczny w Niemczech – zagrożonych jest 3 tys. gospodarstw

Wirus afrykańskiego pomoru świń nabiera rozpędu w Niemczech. Kolejny przypadek pojawił się w drugim landzie w Niemczech – w Saksonii. Łączna liczba przypadków ASF u dzików w Niemczech już przekroczyła 100. A na całym świecie już 50 państw jest dotkniętych tą chorobą.

czytaj więcej

Czy kontrola nad ASF jest możliwa?

Afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się w Europie oraz Azji i wydaje się nie do powstrzymania. Kontrolowanie wirusa jest dużo łatwiejsze u świń niż u dzików. W tym drugim przypadku jest to możliwe, gdy zakażony obszar jest stosunkowo mały, jak na przykład w Czechach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)