ARiMR zawiesza terminy na rozpatrzenie spraw. Wnioski o dopłaty bezpośrednie i dotacje PROW na razie bez zmian
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR zawiesza terminy na rozpatrzenie spraw. Wnioski o dopłaty bezpośrednie i dotacje PROW na razie bez zmian

04.04.2020autor: Magdalena Szymańska

ARiMR informuje, iż bieg terminów przewidzianych przepisami prawa krajowego dotyczących postępowań przez nią prowadzonych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty – ulega zawieszeniu. Wszystko przez epidemię koronawirusa. 

Specustawa dostrzega problem rolników

Jest to wynik nowelizacji ustawy o zmianie Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W praktyce oznacza to, że zarówno beneficjenci, jak i Agencja mają czas na dotrzymanie określonych w prawie krajowym terminów do zakończeniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
r e k l a m a

Wnioski składane w terminie

Jednakże, niezależnie od powyższego, wnioski o przyznanie płatności na rok 2020 (płatności bezpośrednie i płatności w ramach PROW 2014–2020) składane w 2020 roku powinny być składane w terminach określonych dla tych płatności. Agencja podkreśla również, iż pomimo zawieszenia biegu terminów w dalszym ciągu będzie dążyła do terminowego rozpatrzenia wniosków oraz będzie podejmować stosowne działania w celu realizacji wszystkich swoich zadań.

Pisma od Agencji

Rolnicy mogą otrzymywać od Agencji pisma, w tym m.in. wezwania w sprawach dotyczących złożonych wniosków. Jeśli się zdarzy, że rolnik nie może dotrzymać przewidzianego w wezwaniu terminu, nie musi się martwić, ponieważ jest on zawieszony, względnie nie rozpoczyna swojego biegu do momentu ogłoszenia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Zawieszenie terminów

Zawieszenie terminów nie oznacza jednak, że rolnik nie może wykonać czynności terminowo. W sytuacji gdy nic nie stoi na przeszkodzie, radzimy rolnikom, aby nie nadużywali swoich uprawnień, ponieważ może się to skończyć przedłużeniem załatwienia spraw, a to nie będzie z korzyścią dla beneficjentów. Rolnicy mogą przekazywać dokumentację do Agencji przez platformę ePUAP. Trzeba zeskanować podpisane dokumenty i przesłać je na adres skrzynki ePUAP ARiMR.

Informacje, jak założyć profil zaufany i jak z niego korzystać, znajdują się na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, w zakładce Profil Zaufany.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zagroda edukacyjna przy gospodarstwie. Jak zrobić to dobrze?

Zgłaszają się do naszej redakcji osoby, które są zainteresowane prowadzeniem zagrody edukacyjnej przy gospodarstwie rolnym. Najczęstsze pytania dotyczą formy prowadzenia takiej działalności oraz wsparcia finansowego.

czytaj więcej

Nawet 300 tys. zł w ramach dotacji na odtworzenie składników gospodarstwa

Od 7 maja rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem ASF, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

czytaj więcej

Więcej czasu na dotacje na restrukturyzację i na modernizację?

Czy ARiMR wydłuży termin składania wniosków o dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw oraz na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D? Tak sugeruje prezes ARiMR. Na jakich zasadach można uzyskać dotacje i na co je można wydać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)