6 najlepszych gospodarstw z Kujaw i Pomorza nagrodzonych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

6 najlepszych gospodarstw z Kujaw i Pomorza nagrodzonych

23.12.2020

"Agricola – Syn Ziemi" to konkurs, który promuje i prezentuje wyróżniających się rolników w województwie kujawsko-pomorskim. Jego organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą. W konkursie nagradzani są najbardziej przedsiębiorczy i najaktywniejsi społecznie rolnicy z Kujaw i Pomorza.

Wysokie wyniki produkcyjne i nowe technologie w rolnictwie są cenione

Laureaci są wyróżniani za wysokie wyniki produkcyjne oraz wykorzystywanie w gospodarstwach rolnych nowoczesnych technologii, przestrzeganie zasad ochrony środowiska oraz działalność na rzecz lokalnej społeczności. Nagrody najlepszym rolnikom zostały wręczone w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w grudniu ubiegłego roku.

r e k l a m a

Zacięta rywalizacja i sporo chętnych

W piątej edycji konkursu udział brało 27 gospodarstw, spośród których kapituła konkursu wyłoniła sześć najlepszych w dwóch kategoriach: „Rolnictwo tradycyjne” oraz „Innowacje w rolnictwie”.

W pierwszej zwyciężyli Małgorzata i Zbigniew Augustynowie (powiat wąbrzeski), przed Karolem Janiszewskim (powiat lipnowski) i Kazimierzem Zabłockim (powiat żniński).

6 najlepszych gospodarstw z Kujaw i Pomorza nagrodzonychMałgorzata i Zbigniew Augustynowie z synami Miłoszem (drugi z lewej) i Bartoszem (drugi z prawej)

W kategorii „Innowacje w rolnictwie” najlepsi okazali się Małgorzata i Artur Saganowscy (powiat bydgoski). Drugie miejsce przypadło Danucie i Sławomirowi Jabłońskim (powiat toruński), a trzecie Dariuszowi Głowackiemu (powiat żniński).

Po 10 tys. złotych dla najlepszych gospodarstw

Rolnicy zostali uhonorowani okolicznościowymi statuetkami oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości do 10 tys. zł.

Jakie gospodarstwa prowadzą najlepsi w konkursie „Agricola – Syn Ziemi”

Małgorzata i Zbigniew Augustynowie (Osieczek, gmina Książki w powiecie wąbrzeskim) posiadają gospodarstwo o areale 37 ha. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego oraz mięsnego. Bydło mięsne rasy limousin sprzedawane jest także do dalszej reprodukcji. W gospodarstwie hodowane są też tradycyjne polskie rasy świń: wielka biała polska i polska biała zwisłoucha. Rolnicy przygotowują się do hodowli rasy złotnickiej pstrej.

Zwycięzcy kategorii „Innowacje w rolnictwie”, Małgorzata i Artur Saganowscy (Gądecz, gmina Dobrcz w powiecie bydgoskim), prowadzą gospodarstwo o areale 150 ha specjalizujące się w produkcji mleka. Gospodarstwo zajmuje się pracą hodowlaną pod kontrolą PFHBiPM. Produkcja roślinna, zwierzęca oraz mleka oparta jest głównie na innowacyjnych technologiach pozwalających na efektywny rozwój gospodarstwa. 

Tomasz Ślęzak
fot. główne Filip Kowalkowski; w środku Mikołaj Kuras dla UMWKP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Bukówce działa pierwsze gospodarstwo dla seniorów

Jedno z pierwszych gospodarstw, w których seniorzy mogą spędzić już niemal cały dzień, funkcjonuje we wsi Bukówka na Dolnym Śląsku. W ramach programu Senior+ stworzono tam ośrodek z kompleksową obsługą – psychologiem, pielęgniarką, lekarzem. Z masażami, rehabilitacją, zajęciami kulturalnymi. Z powodu pandemii wszystko to musi poczekać na ponowne wizyty seniorów. Już tęsknią za spotkaniami, ale trudno się temu dziwić.  

czytaj więcej

Przez linię kolejową do CPK upadną gospodarstwa mleczne?

Czy specjalistyczne gospodarstwa mleczne upadną, bo planiści wytyczając nową linię kolejową nie sprawdzili, jakie skutki niesie za sobą ich propozycja? Mieszkańcy gminy Krasnystaw proponują alternatywny przebieg trasy i przedstawiają rzeczowe argumenty. Ich stanowisko popiera starostwo powiatowe.

czytaj więcej

Gospodarstwo Tokarskich: głównie papryka

Grzegorz Tokarski wraz z żoną Beatą prowadzą gospodarstwo ogrodnicze. W miejscowości Górne k. Milejowa gospodarują na 200 ha. Obecnie warzywa zajmują 20 ha, resztę rośliny rolnicze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)