30 mln złotych dotacji dla KGW. Gdzie najwięcej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

30 mln złotych dotacji dla KGW. Gdzie najwięcej?

12.11.2019autor: Paweł Mikos

Prawie 9 tys. kół gospodyń wiejskich miało prawo złożyć wniosek do ARiMR o dotacje na swoją działalność. Wszystkie KGW wnioskowały łącznie o prawie 30 mln złotych. Gdzie najwięcej kół złożyło wnioski o dotacje?

Dotacje dla KGW uzależnione od wielkości koła

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała nabór wniosków na dotacje dla kół. Trwał od 7 maja do 31 października 2019 roku. 

Wysokość dotacji dla KGW jest uzależniona od liczebności koła: 

  • dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków – dotacja w wysokości 3 tys. złotych
  • dla koła liczącego od 31 do 75 członków – dotacja w wysokości 4 tys. złotych;
  • dla koła liczącego powyżej 75 członków – dotacja w wysokości 5 tys. złotych.

 

r e k l a m a

30 mln złotych dotacji dla kół gospodyń wiejskich

Z danych zebranych przez ARiMR wynika, że w tym roku łączna kwota dotacji o jakie wnioskowały koła gospodyń wiejskich wyniosła 29 755 000 złotych. To niewiele ponad 74% z budżetu zarezerwowanego na ten cel. Rząd w ustawie budżetowej przewidział, że dotacje dla KGW mogą wynieść maksymalnie 40 mln złotych. 

Dotacje mogły uzyskać koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR. W tym roku do Krajowego Rejestru KGW zostało wpisanych 3696 kół, a od początku istnienia Rejstru znalazło  się w nim 8735 KGW. 

 

W którym regionie KGW najczęściej składały wnioski o dotacje? 

ARiMR podała także, z których regionów najczęściej koła wnioskowały o wsparcie finansowe z budżetu państwa. Były to: 

  1. woj. wielkopolskie – 1 342 KGW
  2. woj. lubelskie – 1 121 KGW,
  3. woj. mazowieckie –  1 077 KGW

 

Paweł Mikos

fot. KOWR
Na zdjęciu: KGW „Cudne Wianki” ze Spalonej, zdjęcie poglądowe

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gdzie powinna znajdować się siedziba KGW?

Jaki adres wskazać jako siedzibę koła gospodyń wiejskich, jeśli członkinie KGW nie mogą się porozumieć z urzędem gminy co do sali wiejskiej. Czy może to być jedno z gospodarstw rolnych? Czy adres do korespondencji koła może być inny niż siedziba koła?  

czytaj więcej

Dotacje dla KGW należy wydać do 31 grudnia. Do kiedy rozliczyć?

Wszystkim kołom gospodyń wiejskich przypominamy, że dotacje, które otrzymały w 2019 roku, muszą wykorzystać do końca roku. Również szybko będą musiały rozliczyć się z wydania pieniędzy. Jeśli tego nie zrobią, będą musiał zwrócić dotację. 

czytaj więcej

Wyższe limity przychodu zawieszające emeryturę i rentę rolnikom

KRUS podał nowe stawki przychodu dla niektórych emerytów i rencistów, których przekroczenie powoduje utratę części lub całości świadczenia. Jakie są nowe limity przychodu zmniejszające lub zawieszające emeryturę? Kogo dotyczą te przepisy?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)