30 mln złotych na dopłaty do kredytów na zakup ziemi rolnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

30 mln złotych na dopłaty do kredytów na zakup ziemi rolnej

26.10.2020autor: Magdalena Szymańska

ARiMR udostępniła bankom 30 mln zł na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Jak starać się o pieniądze z tej puli?

Jakie banki oferują kredyt?

Zainteresowani rolnicy mogą ubiegać się o nie w:

  • Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku, a także w zrzeszonych i współpracujących Bankach Spółdzielczych 
  • BNP Paribas Bank Polska,
  • Santander Bank Polska,
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym,
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy.
r e k l a m a

Pomoc maksymalnie w jakiej wysokości?

Wysokość pomocy nie może być wyższa niż równowartość w złotych 20 tys. euro, przeliczonej według średniego kursu NBP ustalonego na dzień jej udzielenia i nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu. Okres od udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.

Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach:

  • pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy,
  • druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy po 5 latach od dnia zawarcia umowy kredytu, chyba że kredyt został wcześniej spłacony.

Na co można przeznaczyć środki finansowe?

Kredyt nie może zostać przeznaczony na finansowanie zakupu użytków rolnych, jeżeli w okresie ostatnich 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o kredyt, zakup tych użytków był objęty pomocą ze środków publicznych. Czyli, gdy ich właściciel zakupił je, wspierając się np. kredytem preferencyjnym. Pomoc nie przysługuje również wtedy, gdy umowa sprzedaży jest zawarta między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej, tj. kredytobiorcą a małżonkiem, zstępnym, przysposobionym lub jego zstępnym, przysposabiającym, wstępnym, rodzeństwem, pasierbem, ojczymem, macochą, teściami, zięciem i synową.

Transakcja nie może się też odbywać pomiędzy osobami fizycznymi a spółkami prawa handlowego, w których wspólnikami lub akcjonariuszami są te osoby.

Wsparciem jest objęta ta część wartości zakupu, która jest równa iloczynowi średniej ceny rynkowej użytków rolnych w danym województwie ustalonej na podstawie danych GUS i wielkości powierzchni zakupionych użytków rolnych.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy w październiku kraje UE ustala nowe dotacje dla rolników?

Janusz Wojciechowski, unijny Komisarz ds. Rolnictwa podziela optymizm Julii Klöckner,  niemieckiej minister rolnictwa, w sprawie tego, iż ministrowie rolnictwa UE do października osiągną porozumienie w sprawie tzw. ogólnego podejścia do ram prawnych WPR, by Rada mogła rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim. 

czytaj więcej

ARiMR przyjmuje wnioski na pomoc covidową. Na co rolnik dostanie dotacje?

Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)