25 tys. rolników protestowało w Hadze. "Rząd wymyślił kłamstwo, aby okraść rolników z ziemi"
W sobotę 11 marca około 25 tys. rolników protestowało w Hadze przeciwko ograniczeniu emisji azotu z gospodarstw. - Rząd wymyślił kłamstwo, aby okraść rolników z ziemi - alarmowali strajkujący.
Rolnicy walczą o swoje gospodarstwa
11 marca w sobotę tysiące holenderskich rolników ruszyło swoimi traktorami do Hagi, by zaprotestować przeciwko rządowym planom zredukowania o połowę emisji azotu.
Protest rolników w Hadze. Wojsko zawracało ciągniki
Początkowo w proteście miało wziąć udział 100 tysięcy osób i 5 tysięcy ciągników. Burmistrz Hagi zdecydował jednak, że maksymalnie może to być 25 tysięcy ludzi i tylko dwa ciągniki. Ale rolnicy nie zastosowali się do tych wytycznych i na protest udali się traktorami. Dlatego w mieście pojawiły się oddziały wojska i policji, które zawracały maszyny i siłą usuwały je z dróg.
Waar zijn ze nou weer mee bezig?🙈🙈 pic.twitter.com/o1r9DpfpLt — Kees (@Kees71234) March 11, 2023Boeren konvooi wordt geblokkeerd door de politie in Alphen aan den Rijn!😠
🇧🇪 De boeren komen eraan en ze zijn met heel veel!!💪 pic.twitter.com/ec0S1ApwZn
— Kees (@Kees71234) March 3, 2023
„Rząd wymyślił kłamstwo, aby okraść rolników z ich ziemi”
Ze sceny przemówiło kilku znanych polityków i komentatorów, aby wyrazić poparcie dla rolników.
- Prawdziwym celem jest pozbycie się naszych rolników. Azot nie jest realnym problemem, tylko wymyślonym pretekstem – powiedział Geert Wilders, lider holenderskiej Partii Wolności.
- Nasi rolnicy walczą z najgorszym rodzajem niesprawiedliwości, czyli z rządem, który odwrócił się przeciwko nim. Rząd wymyślił kłamstwo, aby okraść rolników z ich ziemi. Ale my na to nie pozwolimy. Nasi rolnicy są przykładem dla świata - mówiła biorąca udział w proteście Eva Vlaardingerbroek.
- W tym roku i w latach następnych rząd chce bardzo mocno zredukować emisję azotu w naszym kraju. Dąży do likwidacji gospodarstw rolnych, by chronić przyrodę. Poza tym nagina prawo, aby odebrać rolnikom ziemię i pracę – mówił Mark van den Oever.
Let’s go 🔥🔥🔥 #boerenprotest pic.twitter.com/wr8rttjMck
— Raisa Blommestijn (@rblommestijn) March 11, 2023
- Restrukturyzacja rolnictwa jest nieunikniona – powiedziała minister środowiska Christianne van der Wal, zaznaczając, że powodem tych zmian jest nie tylko ochrona przyrody, ale także zmiany klimatyczne.
Holandia ma 50 tys. gospodarstw. Należy do największych eksporterów żywności na świecie
W Holandii jest obecnie około 50 tysięcy gospodarstw. Rządowe plany ograniczenia emisji azotu mogą doprowadzić do likwidacji ponad 20 proc. z nich. Szacuje się, że nowe przepisy zmusiłyby do zamknięcia ok. 11 tysięcy gospodarstw, a do radykalnego ograniczenia hodowli aż 17 tysięcy gospodarstw. Niewykluczone, że ok. 3 tysięcy gospodarstw, które leży w pobliżu zagrożonych obszarów przyrodniczych, zostaną wywłaszczone.
It’s #farmerprotest day as the #dutchfarmers convoy travels through The Hague. Find out more at https://t.co/nJ6li5PWqO pic.twitter.com/nTEPNsCe40
— Callum Journalist (@CSmiles_News) March 11, 2023
Holandia to jeden z czołowych eksporterów żywności na świecie. W ubiegłym roku sprzedała artykuły rolno-spożywcze o wartości 122 mld euro, z czego ok. 25 proc. trafiło do Niemiec. Jeśli przepisy o ograniczaniu azotu wejdą w życie, z pewnością będą miały negatywny wpływ na globalne łańcuchy dostaw żywności.
Podobne protesty rolników odbyły się w Holandii wiosną i latem ubiegłego roku.
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy