Grypa ptaków: wymogi bioasekuracyjne będą zależne od wielkości fermy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków: wymogi bioasekuracyjne będą zależne od wielkości fermy

02.01.2022autor: Kamila Szałaj

Gospodarstwa indywidualne będą miały mniej restrykcyjne wymagania dotyczące bioasekuracji niż komercyjne – zakłada projekt rozporządzenia w sprawie środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków w Polsce. Na czym dokładnie będzie polegać różnica? Jakie wymogi będą musieli spełnić rolnicy utrzymujący drób na potrzeby własne, a jakie fermy działające komercyjnie?

W miniony piątek resort rolnictwa opublikował projekt rozporządzenia w sprawie środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zostały w nim określone minimalne wymagania weterynaryjne, niezbędne dla zabezpieczenia gospodarstw na wypadek grypy ptaków. Nowe przepisy mają rozdzielić i doprecyzować wymagania, jakie są przewidziane dla gospodarstw indywidualnych i komercyjnych.

r e k l a m a

Jakie są wymogi bioasekuracyjne dla wszystkich gospodarstw?

Wszystkie gospodarstwa, bez względu na wielkość, będą miały zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Nie wolno także wnosić na teren gospodarstwa zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Nakazuje się natomiast izolację drobiu od zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki i zgłaszanie do lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób. Należy też zabezpieczyć paszę i ściółkę przed kontaktem z gryzoniami i dzikimi ptakami oraz  dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji zawierającej informacje m.in. na temat liczby padłych ptaków.

Dodatkowe działania bioasekuracyjne dla większych ferm

Projekt określa też wymogi bioasekuracyjne, które muszą być stosowane na fermach drobiu, prowadzących działalność nadzorowaną. Są to m.in. wyposażenie gospodarstwa w maty dezynfekcyjne, stosowanie odzieży ochronnej, dezynfekcja obuwia, czy odkażanie sprzętu do obsługi drobiu przed każdym użyciem. Projekt przewiduje też wdrożenie procedur zapobiegania przedostawaniu się dzikiego ptactwa do kurników i miejsc przechowywania paszy i ściółki oraz prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu drobiu.

Gospodarstwa mają być także wyposażone we własny kontener lub pomieszczenie przeznaczone do przetrzymywania zwłok drobiu padłego. Zapas środków odkażających ma wystarczyć na bieżącą dezynfekcję przez co najmniej 7 dni. Gospodarstwa te będą także musiały przeprowadzać deratyzację i dezynsekcję.

Nowe wymogi dla gospodarstw utrzymujących więcej niż 350 sztuk drobiu

Nowe przepisy określają też wymogi, jakie muszą spełnić gospodarstwa, utrzymujące więcej niż 350 sztuk drobiu rocznie.  Wymieniono tu m.in. ustanowienie "czystych" i "brudnych" stref dla pracowników oraz wypracowanie rozwiązań logistycznych przy wprowadzaniu do gospodarstwa drobiu, pasz lub materiału ściółkowego.

Od hodowców będzie się wymagać m.in. wdrożenia procedur czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń, środków transportu, wyposażenia i higieny personelu i zwalczania szkodników. Będą musieli stworzyć także instrukcje dotyczące egzekwowania wymogów w zakresie bioasekuracji podczas remotu i przeprowadzić audyt lub samoocenę w celu prawidłowego wdrażania planu bioasekuracji.

Ministerstwo rolnictwa:  złagodzenie restrykcyjnych wymagań dla małych gospodarstw ułatwi im spełnienie przepisów bioasekuracji

Nowe przepisy, zdaniem resortu rolnictwa, przyczynią się do zmniejszenia obciążeń dla gospodarstw, które nie prowadzą działalności nadzorowanej. Jednocześnie  zmniejszą ryzyko zawleczenia choroby zakaźnej zwierząt na teren gospodarstwa.

- Wymagania będą proporcjonalnie rozłożone na konkretny typ gospodarstwa - utrzymującego drób na potrzeby własne i działające komercyjnie. (…) Zmniejszenie zbyt restrykcyjnych wymagań dla małych gospodarstw ułatwi im spełnienie właściwych dla nich wymagań w zakresie bioasekuracji. Gospodarstwa komercyjne natomiast w większym stopniu będą zabezpieczone przed ryzykiem zawleczenie choroby na ich teren. Będzie to kontrolowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej- czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buchowo i Chlewo: 60 tys. ptaków poddano eutanazji

Grypa ptaków zaatakowała tym razem na Pomorzu i w woj. łódzkim. Zagazowano blisko 60 tys. kaczek i kur. Wyznaczono nowe obszary zagrożone. 

czytaj więcej

Grypa ptaków - ponad 9 tys. kaczek hodowlanych do uboju

Wysoce zjadliwa grypa ptaków atakuje kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją drobiarską. Tym razem ofiarą padło gospodarstwo hodowlane, nie rzeźne. To duża strata dla wielkopolskich rolników. Choroba rozpędza się na nowo... 

czytaj więcej

140 tys. sztuk drobiu do utylizacji. Ptasia grypa uderza w Wielkopolskę

Dramat w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce. W miniony weekend wybito tam prawie 140 tys. indyków. Powód? Grypa ptaków, która znów się rozkręca i uderza w Wielkopolskę, czyli krajowe zagłębie drobiarskie. Czy tamtejszych producentów drobiu znów czeka katastrofa i puste kurniki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)