Poszukiwana odmiana: jabłka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poszukiwana odmiana: jabłka

01.04.2020

Mieszkańcy południowo-wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej przez całe dziesięciolecia nękani byli tatarskimi napadami, a wojsk do obrony z reguły brakowało. W tych okolicznościach nietrudno zrozumieć, że starali się przewidywać zagrożenie. Wiadomo było wprawdzie, że „do pierwszej trawy będzie spokój”, chciano jednak wiedzieć, czy i jak długo potrwa on potem. Bardzo długa, choć z pewnością mimowolna praktyka pozwoliła zainteresowanym trafnie przewidywać rzeczone napady na podstawie obserwacji obfitości i kierunku wiosennych przylotów ptaków z południa i wschodu. Wiedzieli nawet, jakim szlakiem „orda” nadciągnie... Choć moją praktykę w obserwacji i opisywaniu kolejnych sezonów handlowych na owocowym rynku trudno nazwać mimowolną, to jednak spełniła ona podobną rolę, pozwalając wychwycić zjawiska towarzyszące kolejnym fazom owocowego sezonu.

Na tej właśnie zasadzie wiem, że pod koniec sezonu zwykle mamy do czynienia z podwyżką cen, a równocześnie następuje ich znaczne wyrówna- nie pomiędzy odmianami. Zwykle ma to miejsce w kwietniu lub maju. Ten sezon nie powiela schematu o tyle, że podwyżka jest raczej problematyczna i często mieści się nawet w granicach błędu. Spełnia natomiast drugi ze wspomnianych warunków, czyli wzajemne zrównanie się cen. Staje się ono faktem dużo wcześniej niż zwykle. Jest to o tyle naturalne, że w tym sezonie wszystko dzieje się wcześniej niż zwy- kle, a i jabłek zebraliśmy niewiele, bo mniej niż 3 mln ton, czyli akurat tyle, żeby bez kłopotu je sprzedać. Bez kłopotu i po przyzwoitych cenach. Ale dobrze już było. Jeśli chcemy dalej dobrze zarabiać, to już raczej na czym innym.

Aktywny rynek krajowy

Już w poprzednich miesiącach eksport nie grzeszył nadmierną aktywnością i poziomem. Teraz znajduje to w dalszym ciągu potwierdzenie, przy czym ważne jest to, że taki stan rzeczy miał miejsce jeszcze przed początkiem epidemii koronawirusa w naszym kraju. Ta nie dotyczy nas tylko tak jak wszystkich innych członków społeczeństwa, lecz także zawodowo. Rynek krajowy od początku sezonu był tym sektorem, gdzie jabłek sprzedawano najwięcej. Równocześnie jednak z początkiem epidemii zamówienia sieci na jabłka wzrosły i to dwu-, a na- wet i trzykrotnie. Jak się wydaje, jest to rykoszet od ogólnego, a panicznego szturmu na stoiska z żywnością. Można zatem powątpiewać w trwałość tej tendencji, a to tym bardziej, że jabłek nie mamy w nadmiarze.


Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aronia to superowoc, a jego popularność rośnie donosi Kantar

11% Polaków spożywało aroniowe przetwory w marcu. Pandemia ustawiła też kolejkę po polską aronię, jej koncentrat masowo kupują Chińczycy. Dlaczego warto spożywać aronię i przetwory na jej bazie? Dlaczego Polska ma owoce jagodowe? Dlaczego jagodowe to superowoce? 

czytaj więcej

Przepis na sukces w branży sadowniczej czyli o "Jabłkach Grójeckich"

Jak przetrwać w trudnych czasach? Jak zbudować silną markę na rynku sadowniczym? Przepis podaje Stowarzyszenie Sady Grójeckie.

czytaj więcej

FBZPR apeluje do władz – brakuje rąk do pracy!

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do polskich władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych. Bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Na problem z dostępnością rąk do pracy w czasach epidemii koronawirusa  zwracają także inne organizacje farmerskiej w całej Europie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)