FBZPR apeluje do władz – brakuje rąk do pracy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

FBZPR apeluje do władz – brakuje rąk do pracy!

31.03.2020autor: wk

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do polskich władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych. Bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Na problem z dostępnością rąk do pracy w czasach epidemii koronawirusa  zwracają także inne organizacje farmerskiej w całej Europie. 

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni rozumie, że władze zostały zmuszone do wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się ludzi, w tym ograniczeń dla wjazdu cudzoziemców. Niemniej jednak, niezbędne jest bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej. 

– Bezpieczeństwo zdrowotne jest priorytetem i nie ma co z tym dyskutować. Nie mniej jednak w imieniu polskich organizacji rolniczych jestem zmuszony zwrócić uwagę, że bez pracowników sezonowych niektóre sektory polskiego rolnictwo czeka poważny kryzys. Do tej pory przy zbiorach mogliśmy liczyć na pomoc obywateli Ukrainy. Przy przedłużających się kłopotach przy przekraczaniu polsko-ukraińskiej granicy wejdziemy w sezon bez rąk do pracy - powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.  

FBZPR zwraca uwagę, że elastyczne podejście powinno dotyczyć także Ukraińców, którzy po wybuchu epidemii nie zdecydowali wrócić do ojczyzny. Zgodnie z przepisami mogą oni przebywać w Polsce na podstawie paszportu biometrycznego (bez wizy), ale nie dłużej niż 3 miesiące. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa ten okres należałoby wydłużyć, tak aby obywatele Ukrainy bez konsekwencji mogli nadal pracować w Polsce.  

Jednocześnie Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni popiera stanowisko Geopa-Copa, czyli grupy pracodawców zawodowych organizacji rolniczych Unii Europejskiej, dotyczące potrzeby zapewnienia dostępności siły roboczej w rolnictwie. Obawy dotyczą przede wszystkim problemów z możliwością swobodnego poruszania się pracowników sezonowych wewnątrz Unii Europejskiej oraz innych pracowników niezbędnych do funkcjonowania sektora rolnego bez zakłóceń. Restrykcje w zakresie przemieszczania się nie powinny obejmować pracowników przygranicznych czy kierowców ciężarówek, którzy odgrywają kluczową rolę w łańcuchu dostaw żywności na jednolity rynek europejski. 

W sektorach takich, jak hodowla zwierząt gospodarskich sytuacja już jest krytyczna. Geopa-Copa apeluje także o stworzenie planu awaryjnego na wypadek, gdyby obowiązkowe kwarantanny pracowników gospodarstw utrudniły hodowlę zwierząt. 

Geopa-Copa wzywa instytucje europejskie i państwa członkowskie do monitorowania potencjalnych braków siły roboczej, w tym pracowników sezonowych, aby w razie potrzeby przyjąć elastyczne metody działania i wdrożyć przepisy, które umożliwią hodowlę zwierząt, gdy pracownicy ferm będą poddani obowiązkowej kwarantannie. 

- Polscy i unijni rolnicy są gotowi zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe na kontynencie poprzez zapewnienie ciągłość dostaw żywności. Ale do tego niezbędne jest wprowadzenie środków, które zapewnią dostępność siły roboczej. Rolnictwu jest ona absolutnie niezbędna - podsumował Marian Sikora. 

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na sukces w branży sadowniczej czyli o "Jabłkach Grójeckich"

Jak przetrwać w trudnych czasach? Jak zbudować silną markę na rynku sadowniczym? Przepis podaje Stowarzyszenie Sady Grójeckie.

czytaj więcej

Poszukiwana odmiana: jabłka

Mieszkańcy południowo-wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej przez całe dziesięciolecia nękani byli tatarskimi napadami, a wojsk do obrony z reguły brakowało. W tych okolicznościach nietrudno zrozumieć, że starali się przewidywać zagrożenie. Wiadomo było wprawdzie, że „do pierwszej trawy będzie spokój”, chciano jednak wiedzieć, czy i jak długo potrwa on potem. Bardzo długa, choć z pewnością mimowolna praktyka pozwoliła zainteresowanym trafnie przewidywać rzeczone napady na podstawie obserwacji obfitości i kierunku wiosennych przylotów ptaków z południa i wschodu. Wiedzieli nawet, jakim szlakiem „orda” nadciągnie... Choć moją praktykę w obserwacji i opisywaniu kolejnych sezonów handlowych na owocowym rynku trudno nazwać mimowolną, to jednak spełniła ona podobną rolę, pozwalając wychwycić zjawiska towarzyszące kolejnym fazom owocowego sezonu.

czytaj więcej

Światowe trendy

Ponad 3300 wystawców oraz 72 tys. odwiedzających ze 135 krajów wzięło udział w tegorocznych targach Fruit Logistica (5–7 lutego, Berlin). Jakie tendencje obecnie panują w branży owocowo-warzywnej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)