Zwrot akcyzy dzierżawcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot akcyzy dzierżawcy

24.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Czy zwrot podatku akcyzowego przysługuje również dzierżawcy na podstawie ustnej umowy dzierżawy?

Odpowiedź: W myśl ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (t.j. DzU z 2019 r., poz. 2188), zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU z 2020 r., poz. 333). Zgodnie z jej przepisami za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Ustawa z 10 marca 2006 r. wyraźnie zaznacza, że zwrot podatku akcyzowego przysługuje posiadaczowi gospodarstwa, a więc temu, kto nim faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny, tj. właściciel), jak i ten, kto nim faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny, np. dzierżawcy, najemcy). W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego są oddane w dzierżawę, faktycznym ich użytkownikiem jest dzierżawca i to jemu przysługuje zwrot podatku (art. 3 ust. 3). Dodatkowo zaznaczyć wypada, że aby uzyskać zwrot podatku akcyzowego za dane grunty nie trzeba być płatnikiem podatku rolnego za tę ziemię.
adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Afrykę zalewa pseudomleko z Europy

W UE produkowana jest mieszanka serwatki i olejów roślinnych – palmowego i rzepakowego, produkt sprzedawany jest w Zachodniej Afryce. Tamtejsi hodowcy bydła nie mają gdzie sprzedać swojego mleka, a ich dzieci piją to w szkołach, mimo że rodzime hodowle miały się całkiem nieźle, a do szkół było dostarczane świeże mleko prosto od gospodarzy. 

czytaj więcej
Aktualności

Coraz mniej gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie

Gwałtownie spada liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną Z ostatnich danych wynika, że przez ostatnie kilka lat ubyło ich o prawie 120 tys. W tym samym czasie pogłowie świń spadło o ponad 3,3 mln. sztuk. Resort rolnictwa odrzuca zarzuty, że to efekt braku polityki rolnej. Ale przyznaje, że unijne przepisy nie pozwalają bezpośrednio pomóc hodowcom trzody chlewnej. 

czytaj więcej
Porady prawne

Prawo rolne: Śmierć rolnika a obowiązki spadkobierców #7

Przepadek roszczeń, utrata majątku, długi – to może być rezultatem zaniedbania obowiązków związanych z uregulowaniem spraw spadkowych po śmierci członka rodziny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)