Coraz mniej gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Coraz mniej gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie

23.08.2020autor: wk

Gwałtownie spada liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną Z ostatnich danych wynika, że przez ostatnie kilka lat ubyło ich o prawie 120 tys. W tym samym czasie pogłowie świń spadło o ponad 3,3 mln. sztuk. Resort rolnictwa odrzuca zarzuty, że to efekt braku polityki rolnej. Ale przyznaje, że unijne przepisy nie pozwalają bezpośrednio pomóc hodowcom trzody chlewnej. 

Sprawą wielkości pogłowie bydła, kur i świń zainteresował się poseł Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który w pytaniach zadanych resortowi rolnictwa o wielkość pogłowia w latach 2015-2019 stwierdził: „Niestety od kilku lat obserwujemy wygaszanie rodzimej produkcji i powolne zanikanie gospodarstw rodzinnych. Taki stan rzeczy jest efektem nieudolnej polityki rolnej rządu PiS, a właściwie jej braku. Wszystkie szumne zapowiedzi pozostają tylko pustymi słowami – polska wieś, jej mieszkańcy i przemysł rolno-spożywczy zostały pozostawione samym sobie”. 

W odpowiedzi MRiRW przytoczyło następujące statystyki. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pochodzących z systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, na 31 grudnia 2015 r. zarejestrowanych było:
468 781 stad bydła
238 373 stad świń. 
Pogłowie tych zwierząt wynosiło odpowiednio: 
6 428 065 szt. bydła 
14 533 952 szt. świń. 
Z kolei na dzień 31 grudnia 2019 r. zarejestrowanych było: 
355 809 stad bydła
119 784 stad świń
A pogłowie tych zwierząt wynosiło odpowiednio: 
6 385 580 szt. bydła 
11 202 222 szt. świń. 

- Jednocześnie chciałbym podkreślić, że nie zgadzam się ze stwierdzeniem Pana Posła, że nieudolna polityka rolna powoduje wygaszanie rodzimej produkcji rolnej i powolne zanikanie gospodarstw rodzinnych – napisał w odpowiedzi wiceminister Szymon Giżyński. 
Następnie wiceminister Giżyński wyjaśnił, że problematyka rolnictwa i obszarów wiejskich znajduje odzwierciedlenie w najważniejszym dokumencie strategicznym rządu jakim jest „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” (z perspektywą do 2030 r.). A dokument ten określa cele jakie powinny zostać zrealizowane do roku 2020 oraz w perspektywie do roku 2030, a także wskazuje sposób ich osiągnięcia. - Celem tej strategii jest rozwój gospodarczy wsi umożliwiający trwały wzrost dochodów jej mieszkańców przy minimalizacji rozwarstwienia ekonomicznego, społecznego i terytorialnego oraz poprawa stanu środowiska naturalnego – pisze Giżyński. 

Wiceminister przypomina także, że od 2015 roku wdrażany jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, który jest skierowany do: rolników, przedsiębiorców rolnych, grup i organizacji producenckich, przetwórców artykułów rolno - spożywczych. Wsparcie z PROW 2014-2020 ma na celu rozwój i wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych i ma się przyczyniać do zwiększania jakości, poziomu produkcji oraz wartości dodanej produkcji rolnej. Łącznie ze środków PROW 2014-2020, do 12 lipca 2020 r., wypłacono wsparcie w wysokości przeszło 28 mld zł. Środki te trafiły do przeszło 1,1 mln beneficjentów. 
r e k l a m a

Wsparcie dla hodowli


Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju zapewnia, że sytuacja w obszarze produkcji bydła i świń w sposób szczególny jest uwzględniona przy projektowaniu różnego rodzaju instrumentów wsparcia w ramach I i II filaru WPR. Za przykład może posłużyć działanie Dobrostan zwierząt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które zostało wdrożone w roku 2020. Do tej pory rolnicy złożyli już 44 tys. wniosków. 

Jednocześnie rolnicy utrzymujący bydło mogą korzystać ze wsparcia bezpośredniego (I filar WPR) w formie płatności do bydła oraz płatności do krów, które stosowane są w ramach tzw. dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją. Obie te płatności mają charakter powszechny, są skierowane do wszystkich hodowców w całym kraju i do wszystkich ras bydła. Wsparcie to zostało ukierunkowane na tę grupę gospodarstw, w których sytuacja dochodowa jest najtrudniejsza i gdzie utrzymuje się tendencja spadkowa w produkcji. 
- Należy jednocześnie podkreślić, że przepisy UE nie przewidują możliwości uruchomienia wsparcia bezpośredniego dedykowanego do sektora świń i drobiu – podsumował wiceminister Szymon Giżyński. 
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Antybiotyki tylko po rozpoznaniu

Co w zakresie stosowania antybiotyków u bydła mlecznego zmieni się w 2022 roku? – pytamy lek. wet. Artura Zalewskiego z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych „Polprowet”.  

czytaj więcej
Aktualności

Zwrot akcyzy dzierżawcy

Pytanie: Czy zwrot podatku akcyzowego przysługuje również dzierżawcy na podstawie ustnej umowy dzierżawy?

czytaj więcej
Aktualności

Problemy z siatką po balotach

Sytuacja z odpadami rolniczymi jest trudna. Nie można pozbyć się ich z podwórka, w wielu gminach po prostu zalega, tworząc składowiska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)