Zdjęcie geotagowane już nie jest wymagane! Jakie są zasady potwierdzenia praktyk w ramach ekoschematów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdjęcie geotagowane już nie jest wymagane! Jakie są zasady potwierdzenia praktyk w ramach ekoschematów?

28.03.2023autor: Patrycja Bernat

Praktyki w ramach ekoschematów, czyli przyorywanie obornika i stosowanie naturalnych nawozów płynnych wymagało wcześniej wykonania zdjęcia geotagowanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji. Teraz zasady potwierdzenia realizacji praktyk się zmieniły! Wzory oświadczeń do pobrania.

W ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 prowadzono nowe zasady potwierdzenia realizacji praktyk:
  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji,
  • stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

Jak potwierdzić wykonanie tych praktyk?

Zamiast zdjęcia geotagowanego, które trzeba było wykonać i przesłać za pomocą aplikacji, którą udostępniła ARiMR, dopuszcza się teraz złożenie oświadczenia o wykonaniu tej praktyki do biura powiatowego ARiMR.
r e k l a m a

Kiedy powinno być złożone oświadczenie?

  • 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
  • 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Wzory oświadczeń do pobrania:

Co jest wymagane przy składaniu oświadczeń?

Rolnik w czasie składania oświadczeń powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR. 

Nowa Wspólna Polityka Rolna i Krajowy Plan Strategiczny rodzą codziennie nowe pytania i wątpliwości. Jak planować produkcję i prace na polu zgodnie z zasadami warunkowości? Z jakich ekoschematów skorzystać i jak je łączyć, by otrzymać najwyższe możliwe dopłaty? Jak prawidłowo wypełnić dokumenty do ARiMR? W tegorocznej kampanii składania wniosków wspieramy aktywnie naszych Prenumeratorów i Subskrybentów! Ekoschematy w praktyce - zapraszamy na webinarium!



opr. Bernat Patrycja na podst. gov.pl
fot. Katarzyna Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Trwa nabór wniosków na przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok, których nowym elementem są ekoschematy. Są one dobrowolne, ale trzeba wiedzieć  z których można skorzystać i które można ze sobą łączyć w danym gospodarstwie. Najbardziej atrakcyjnym finansowo jest ekoschemat „Integrowana Produkcja Roślin”. Ilu rolników z niego skorzysta?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy w praktyce - zapraszamy na webinarium!

Nowa Wspólna Polityka Rolna i Krajowy Plan Strategiczny rodzą codziennie nowe pytania i wątpliwości. Jak planować produkcję i prace na polu zgodnie z zasadami warunkowości? Z jakich ekoschematów skorzystać i jak je łączyć, by otrzymać najwyższe możliwe dopłaty? Jak prawidłowo wypełnić dokumenty do ARiMR? W tegorocznej kampanii składania wniosków wspieramy aktywnie naszych Prenumeratorów i Subskrybentów!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy i dopłaty bezpośrednie 2023: nieżyciowe przepisy i absurdy

Rolników irytują nieżyciowe przepisy i absurdy związane z ekoschematami. Przygotowane i opublikowane na ostatnią chwilę dokumenty dotyczące zasad ubiegania się o dopłaty w tegorocznym naborze mają sporo luk i niejasności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)