Ułatwienia w budowie silosów i magazynów zbożowych: rząd się nie zgadza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ułatwienia w budowie silosów i magazynów zbożowych: rząd się nie zgadza

11.08.2023autor: wk

Dalsza liberalizacji przepisów nie znajduje uzasadnienia – tak ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie poluzowania zasad dotyczących budowy magazynów na zboża. Dlaczego rząd się nie zgadza?  

Pod koniec lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa pismo w wnioskiem w sprawie zmiany przepisów dotyczących budowy magazynów na zboże. 

– Rolnicy wnioskują, aby przepisy regulujące budowę wiat pozwalały na budowę magazynów o powierzchni do 300 m2 bez ograniczenia ich szerokości i wysokości – napisał Wiktor Szmulewicz prezes KRIR. 

Nie będzie dalszych ułatwień w budowie

Nadesłanej właśnie odpowiedzi MRiRW poinformowało, że zwróciło się w tej sprawie do ministerstwa rozwoju i technologii. A te po dokonaniu konsultacji z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego uznało, że dalsza liberalizacji przepisów nie znajduje uzasadnienia.  

Zagrożenie katastrofą budowlaną 

Zdaniem rządu, obecne już przepisy dopuszczają budowę na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę, dużych obiektów kubaturowych w dodatku bez konieczności sporządzania projektu budowlanego i ustanawiania kierownika budowy. 

Dalsza liberalizacja w zakresie omawianych przepisów tj. dotyczących budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, może wpłynąć niekorzystnie na stosunki społeczne, ale co najważniejsze, może spowodować omijanie prawa zwłaszcza w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, jak również zwiększać ryzyko poważnych katastrof budowlanych orasz nieść za sobą znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa tych obiektów dla ludzi – napisał w odpowiedzi wiceminister Rafał Romanowski. 

Ministerstwo rolnictwa przypomniało, że w ostatnich latach wprowadzono wiele ułatwień w zakresie realizacji inwestycji budowalnych w gospodarstwach rolnych. 

Jednak mając na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania obiektów kubaturowych należy zgodzić się ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii – podsumował wiceminister R. Romanowski. 

wk
fot. Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Aplikacja eWniosekPlus – kolejne problemy i rolnicy bez szans na dotacje

Część rolników ubiegających się o dotację na zakup i montaż silosów, niestety nie otrzymała ani powiadomienia sms, ani maila informującego o odrzuceniu złożonego wniosku. Stracili oni przez to szansę na wprowadzenie poprawek, a tym samym na otrzymanie dotacji.

czytaj więcej
Zboża

Trwa zbiór jęczmienia. Rolnicy oceniają jego plony i ceny. Ziarno z 2022 roku jeszcze w magazynach

Na Opolszczyźnie rozpoczęły się żniwa jęczmienia. Wykorzystując bezdeszczową pogodę gospodarujący na lekkich glebach rolnicy błyskawicznie wyjechali na pola aby zdążyć zebrać jęczmień ozimy. O ile z plonów są w miarę zadowoleni, o tyle z cen skupu już nie. Dodatkowo lokalne skupy nie kwapią się z przyjmowaniem ziarna od rolników, a niektórzy gospodarze mają jeszcze zapas ziarna z ubiegłego roku.

czytaj więcej

Żniwa 2023: szkodniki w magazynie zbóż. Jak je zidentyfikować i zlikwidować?

  W magazynach zbożowych może pojawić się szereg zagrożeń, mogących zniweczyć wysiłki rolnika, który wyhodował plon. Wśród nich są gryzonie, grzyby oraz bezkręgowce, takie jak roztocze oraz różnego rodzaju owady.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)