"Od pola do stołu": Rolnicy żądają wyjaśnień od komisarza Timmermansa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Od pola do stołu": Rolnicy żądają wyjaśnień od komisarza Timmermansa

01.12.2020autor: wk

Europejscy farmerzy tracą cierpliwość i żądają wyjaśnień od unijnego komisarza Franza Timmermansa. Rolnicy mają coraz więcej zastrzeżeń i wątpliwości dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej oraz narzekają na brak możliwości dialogu. Do nadzwyczajnego spotkania z komisarzem Timmermansem dojdzie już najbliższy czwartek. 

O sprawie tzw. zielonej architektury w nowej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali już w zeszłym tygodniu członkowie Prezydiów Copa i Cogeca. Po raz kolejny zwrócono uwagę, że Komisja Europejska mimo tego, że forsuje swoistą rewolucję w europejskim rolnictwie, to do tej pory nie przygotowała tzw. impact assessment, czyli oceny skutków regulacji. 

– Mówiąc inaczej cały czas nie wiemy, jakie będą efekty wprowadzenia w życie strategii „Od pola do stołu” i strategii „Bioróżnorodności”. Poruszamy się po omacku. Nasz niepokój i zdziwienie budzi fakt, że to co powinna opracować Bruksela, zrobił na przykład amerykański Departament Rolnictwa, który obliczył, że Zielony Ład będzie oznaczać nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki produkcji niektórych gatunków zbóż – mówi Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.  

Rozgoryczenia nie kryje sekretarz generalny Copa–Cogeca Pekka Pesonen. 

- Po raz pierwszy od ponad 13 lat w Brukseli muszę przeczytać ocenę wpływu na jedną ze wspólnych polityk Unii Europejskiej z agencji rządowej spoza UE – napisał P. Pesonen i zwrócił uwagę, że alarmujące dane o których piszą Amerykanie mogą być powodem dla którego Komisja Europejska opóźnia publikację oceny skutków regulacji, a organizacje pozarządowe naciskają na szybkie tempo prac na Zielonym Ładem.

r e k l a m a
Zdziwienie Copa-Cogeca budzi też fakt, że media nie interesują się tym, że wejście w życie zielonej architektury w europejskim rolnictwie zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu UE oraz uderzy po kieszeni konsumentów, gdyż doprowadzi do drastycznych podwyżek cen żywności. 

Organizacje skupione w Copa-Cogeca uznały, że niezbędne jest szybkie spotkanie z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Franzem Timmermansem, który odpowiada za wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Zwłaszcza, że wiceprzewodniczący KE znalazł ostatnio czas na rozmowę z Gretą Thunber oraz innymi aktywistkami, które przekonywały go do potrzeby jeszcze większego zazielenienia WPR. 

- Wśród przedstawicieli organizacji rolniczych panuje powszechne przekonanie, że organizacje pseudo ekologiczne wypowiedziały wojnę Wspólnej Polityce Rolnej. A pan Timmermans częściej rozmawia z Zielonymi niż z rolnikami. To jest niedopuszczalne. Aby dojść do sensownego kompromisu, niezbędny jest dialog – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. 

Nadzwyczajne spotkanie Prezydiów Copa-Cogeca z Franzem Timmermansem odbędzie się już w najbliższy czwartek. Polskie organizacje rolnicze będą przekonywać unijnego komisarza, że przed wprowadzeniem kontrowersyjnych strategii należy najpierw dokładnie określić, w jakim stopniu rolnictwo odpowiada za emisję gazów cieplarnianych. Niezbędne jest także wyposażenie Wspólnej Polityki Rolnej w odpowiednio wysoki budżet.

– Trzeba zapewnić atrakcyjne środki, które będą zachęcać rolników do wchodzenia w dobrowolne eko-programy. Tymczasem proponowany budżet jest mniejszy niż obecny – powiedział Marian Sikora z FBZPR. 

Jednym z postulatów polskich organizacji jest także wzmocnienie pozycji komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który ich zdaniem powinien w większym stopniu odpowiadać za sprawy wdrożenia Zielonego Ładu w europejskim rolnictwie. Zauważono również niekonsekwencję unijnej polityki, która z jednej strony ogranicza produkcję buraków cukrowych, a z drugiej strony zapomina, że liście tych roślin pochłaniają duże ilości CO2. 

wk, fot. KE
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pierwsze wnioski ze spotkania rolników z Timmermansem

Dialog będzie kontynuowany, ale do zbliżenia stanowisk na pewno nie doszło. To zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych pierwsze wnioski z dzisiejszego nadzwyczajnego spotkania z unijnym komisarze Fransem Timmermansem odpowiedzialnym w Brukseli za wprowadzenie Zielonego Ładu. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zwalczanie BSE – kontynuacja programu

W przyszłym roku będzie kontynuacja programu zwalczania choroby szalonych krów. Podatnicy zapłacą za niego ponad 700 tys. zł. Niestety nie możemy liczyć na współfinansowanie Komisji Europejskiej, które z powodu ciągłego braku unijnego budżetu na lata 2021-2027 jest wstrzymane.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

V Forum Rolnictwa i Agrobiznesu: Komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski o nowej Wspólnej Polityce Rolnej

Nie sądzę, żeby z Zielonym Ładem wiązały się jakieś zagrożenia, natomiast wynikają z niego ogromne szanse, a zwłaszcza dla rolnictwa w takich krajach jakim jest Polska – mówił na V Forum Rolnictwa i Agrobiznesu Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa w KE, który połączył się z nami wprost z Brukseli.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)