Pierwsze wnioski ze spotkania rolników z Timmermansem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwsze wnioski ze spotkania rolników z Timmermansem

03.12.2020autor: wk

Dialog będzie kontynuowany, ale do zbliżenia stanowisk na pewno nie doszło. To zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych pierwsze wnioski z dzisiejszego nadzwyczajnego spotkania z unijnym komisarze Fransem Timmermansem odpowiedzialnym w Brukseli za wprowadzenie Zielonego Ładu. 

Do spotkania doszło na prośbę organizacji rolniczych skupionych w Copa-Cogeca, które są coraz bardziej zaniepokojone planami Komisji Europejskiej dotyczącymi wprowadzenia Zielonego Ładu w rolnictwie. Copa-Cogeca uważa, że zgodnie z zasadami dobrego stanowienia prawa należy przeprowadzić wstępną ocenę skutków wprowadzenia strategii „Od pola do stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności” na europejskie rolnictwo.

Tymczasem takiego dokumentu wciąż nie ma. Są za to badania amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w którym wskazano na katastrofalne skutki wprowadzenia Zielonego Ładu dla europejskiego rolnictwa (spadek produkcji oraz opłacalności). Zaniepokojenie unijnych rolników budzi również fakt, że chociaż negocjacje trójstronne (trilog) w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej dopiero co się zaczęły, to komisarz Frans Timmermans już grozi, że wycofa reformę, jeżeli rozmowy pójdą nie po jego myśli. 

Podczas spotkania z Copa-Cogeca Frans Timmermans powiedział, że przed Zielonym Ładem nie ma ucieczki. Tego oczekują bowiem konsumenci, którzy chcą kupować produkty, które zostały wytworzone w sposób neutralny dla klimatu. Dlatego nie ma odwrotu od polityki, która zakłada redukcję w stosowaniu nawozów i pestycydów oraz w sposobie podejścia do dobrostanu zwierząt. Jego zdaniem wszystkie państwa członkowskie UE są za tym, aby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną i jest to wyzwanie dla sektora transportowego, budowalnego, ale także dla rolnictwa. Frans Timmermans zapewnił, że Unia Europejska w odpowiednio wysoki sposób dofinansuje eko-programy, dzięki, którym rolnictwo przejdzie na zrównoważony model produkcji, a rolnicy na tym nie stracą. Nie wskazał jednak skąd te dodatkowe pieniądze miałyby pochodzić. 

F. Timmermans przyznał, że nie została jeszcze przez Komisję Europejską opracowana analiza jakie skutki będzie miało wprowadzenie Zielonego Ładu w rolnictwie. Odniósł się także do raportu przygotowanego przez amerykański Departament Rolnictwa. Jego zdaniem jest on oparty na założeniu stosowania w rolnictwie obecnych technologii. Tymczasem Europa musi stworzyć nowe, bardziej pro-ekologiczne, ale wydajne technologie. Niezbędne jest także inwestowanie w uprawy pochłaniające CO2 (carbon farming) oraz w sadzenie lasów.  

Spotkanie było, krótkie, bo trwające ok. 40 minut i chyba największym jego sukcesem było to, że w ogóle do niego doszło. – Dobrze, że do takiego spotkania doszło, bo dialog w tych sprawach jest konieczny, ale nie mogę powiedzieć, że doszło do zbliżenia stanowisk. Niezbędne jest dalsze tłumaczenie komisarzowi Timmermansowi na czym polegają nasze wątpliwości wobec zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej  – powiedział po spotkaniu Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. 
Obie strony zgodziły się na zakończenie spotkania, że konieczne są kolejne, aby kontynuować wymianę argumentów.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

"Od pola do stołu": Rolnicy żądają wyjaśnień od komisarza Timmermansa

Europejscy farmerzy tracą cierpliwość i żądają wyjaśnień od unijnego komisarza Franza Timmermansa. Rolnicy mają coraz więcej zastrzeżeń i wątpliwości dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej oraz narzekają na brak możliwości dialogu. Do nadzwyczajnego spotkania z komisarzem Timmermansem dojdzie już najbliższy czwartek. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)