Program dla szkół w czasie pandemii – mleko, owoce i warzywa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Program dla szkół w czasie pandemii – mleko, owoce i warzywa

09.12.2021autor: wk

Dzieci, które z powodu pandemii uczestniczą w zajęciach szkolnych w formie zdalnej będą mogły nadal korzystać z dostarczania porcji żywności w ramach „Programu dla szkół”. W tym semestrze nauki w programie uczestniczy 11 tys. szkół, które otrzymują porcje owocowo-warzywne i mleczne.

 Do konsultacji społecznych zostało przesłane rozporządzenie ministra rolnictwa „w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół”. Ma ono na celu ma na celu uwzględnienie specyficznych uwarunkowań realizacji programu dla szkół w roku szkolnym 2021/2022, związanych z ewentualnymi ograniczeniami funkcjonowania placówek oświatowych, wprowadzanymi w konsekwencji rosnącej liczby zachorowań wywołanych wirusem COVID-19 w kraju.

Dostarczanie porcji żywności mimo nauki w domu

Proponowane w projekcie rozporządzenia zmiany polegają na wprowadzeniu uregulowań umożliwiających szkołom, których dyrektorzy podjęli decyzję o zawieszeniu zajęć z powodu pandemii, udostępnianie dostarczonych w ramach programu dla szkół porcji dzieciom a także przekazywanie tych porcji rodzicom lub opiekunom uczniów, którzy muszą uczyć się zdalnie.

Porcje żywności mogą zostać przekazane rodzicom pod warunkiem, że zobowiążą się oni do ich odebrania oraz udostępnienia dzieciom zgodnie ze sposobem udostępniania określonym dla komponentu owocowo-warzywnego oraz komponentu mlecznego.
Dzięki takim rozwiązaniom dostawcy, którzy dostarczają porcje na podstawie zawartych ze szkołami umów, będą mogli ubiegać się o pomoc udzielaną w ramach „Programu dla szkół”.
 
r e k l a m a

Promocja zdrowego odżywiania

Z informacji zamieszczonych na stronach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że  „Programu dla szkół” skorzystało dotychczas ponad 1,8 mln dzieci ze szkół podstawowych, które spożyły 448 mln porcji (235 porcji mln owocowo-warzywnych i 213 mln porcji mlecznych). 

W roku szkolnym 2021/2022 (I semestr) zgłosiło się 11 406 szkół w komponencie mlecznym oraz 11 185 szkół w komponencie owocowo-warzywnym. W ramach programu dzieci otrzymują: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewki, paprykę słodką, pomidory, kalarepę i soki owocowe, a także mleko, jogurt naturalny, kefir naturalny i serek twarogowy.
W tym roku Program dla szkół został ograniczony z powodu zmniejszenia dotacji na ten cel z Unii Europejskiej. ().
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Były prezes Owocu Sandomierskiego miał wyłudzić niemal 9 mln zł

Prokuratura rejonowa w Sandomierzu postawiła Leszkowi B., byłemu prezesowi sadowniczej grupy producenckiej, zarzut oszustwa wielkich rozmiarów. Były szef Owocu Sandomierskiego został zatrzymany, ale do aresztu nie trafił.

czytaj więcej
Aktualności

Znamy dochody z działalności KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie będzie musiał przekazywać wypracowanej nadwyżki finansowej do budżetu państwa. Dzięki temu pozostanie instytucją samofinansująca. Znamy wpływy, jakie ma KOWR z tytułu sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych. 

czytaj więcej
Aktualności

Kłopoty spółek strategicznych KOWR-u

Kwotą 44 milionów złotych trzeba było dofinansować w 2020 r. strategiczne spółki Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Niektóre z nich borykają się z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej. Mimo to KOWR ocenia ich sytuację pozytywnie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)