Młody Rolnik vs. Stary Rolnik [FELIETON]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Młody Rolnik vs. Stary Rolnik [FELIETON]

17.08.2023autor: Agata Stachowiak

FELIETON z cyklu: Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka Młodość to pojęcie względne i ulotne. Można być młodym nie tylko ciałem ale i duchem. Nie dziwi więc bunt „dojrzałych” rolników w związku z tym, że tytuł „Młodego Rolnika” przypisany został jedynie osobom do 40-go roku życia. 

Jest to ewidentna niesprawiedliwość, żeby nie powiedzieć szykanowanie! No bo kto dał Agencji prawo do dysponowania młodością? Czy jakiś nadworny minister postanowił pewnego dnia: „Od dziś rolnicy do 40-go roku życia będą się nazywać „Młodzi”! Ci zaś po 40-stce to… zwykli rolnicy!”? Trąci to ewidentnie dyskryminacją. Najpewniej, ów minister był przed czterdziestką. W przeciwnym razie nie wpadłby na równie pokraczny i krzywdzący pomysł.

Istnieje wiele synonimów słowa „młody”, które wydają się o wiele bardziej pasować do charakteru pomocy na „Młodego Rolnika”. Rozpoczynający Rolnik, Mało zaawansowany Rolnik, Rolnik-Świeżynka, Agro Kadet, Rolnik Debiutant, Gospodarz Junior, Nowicjuszowski Farmer i wiele, wiele innych. Niewątpliwie, w ministerstwie brak jest pracowników z wyczuciem taktu i polotem piśmienniczym. Wierzę bowiem, że żaden rolnik nie chciałby być tytułowany per „Stary” lub „Niemłody”. Nie znajduję jednak innego antonimu do słowa „Młody”.  Czy ktoś tam na górze w ogóle o tym pomyślał?!

Ciężko jest wytłumaczyć brak przenikliwości ministerstwa, gdyż już od wczesnych lat, z bajek dla dzieci, możemy dowiedzieć się, że młodość nie jest wcale cechą  najistotniejszą.

„Młody lis, nieświadomy myśliwych rzemiosła,

Cieszył się, że sierść nowa na zimę odrosła.

Rzekł stary: «Bezpieczeństwo tych ozdób nie lubi;

Nie masz się z czego cieszyć, ta nas piękność gubi»”

r e k l a m a
Lis młody i stary
Ignacy Krasicki

           

To w dojrzałych (starych) rolnikach, możemy dopatrzeć się siły, wiedzy i doświadczenia. Nie ustępują oni wcale swoim młodym następcom w zwinności, sprycie czy szybkości. Kto bowiem jak nie rolnik (zarówno młody jak i stary) potrafi z prędkością światła uciekać do ciągnika przed dzikami? Skakać wzwyż na przyczepy? Rozciągać plandeki niczym Ninja, gdy burza na horyzoncie? Biec za rozpędzonym kombajnem z krzykiem na ustach „Nie w pole sąsiada!!!”? Z wiekem wcale nie traci się tych umiejętności. Dlatego też, w ramach protestu, Starzy Rolnicy winni zwrócić się z petycją do ministerstwa o zaprzestanie używania krzywdzącego dla nich nazewnictwa. Młodość jest w każdym z nas. Młodość to stan umysłu.

Księgowa Rolnika

P. S. A o naborze wniosków na premię dla młodego rolnika przeczytacie TUTAJ.

 

Fot. Stachowiak
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Premia dla młodego rolnika - ponownie wydłużono nabór wniosków!

Młodzi rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosku o premię w wysokości 200 tys. zł. Zobacz warunki i wnioskuj!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Młody rolnik 2023: nowe zasady i zobowiązania premii z KPS

Trwa pierwszy nabór wniosków o premie dla młodych rolników z KPS. Mamy nowe zasady przyznawania pomocy, są także zmiany w zobowiązaniach wynikających z uzyskanej premii. Co się zmienia?

czytaj więcej
Rynek mleka

Kolejna awantura o Bielmlek w Sejmie. O co poszło tym razem?

Jak przekonuje resort rolnictwa pomoc dla spółdzielni Bielmlek wynikała z obowiązujących przepisów prawa i była odpowiedzią na wnioski organizacji rolniczych. KOWR na gwarancjach kredytowych dla upadłej spółdzielni stracił 30 mln zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)