Maliszewski: Co za nami, co przed nami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Maliszewski: Co za nami, co przed nami?

06.02.2021autor: Kamila Szałaj

Początek roku to czas, kiedy wiele firm publikuje swoje sprawozdania i wyniki za miniony sezon. Tak też jest w branży owoców deserowych. Przeczytałem kilkanaście takich analiz opublikowanych przez firmy handlowe, grupy producentów i duże gospodarstwa z krajów Europy Zachodniej oraz Rosji i Ukrainy. Zadziwiające jest to, że większość wniosków i spostrzeżeń jest identyczna lub co najmniej bardzo zbieżna…

Sezon był zdominowany przez skutki COVID-19 i panikę, jaką początkowo wywołał on wśród producentów, handlowców i konsumentów. Sadownicy bali się głównie braku pracowników, szczególnie cudzoziemców, handlowcy – wstrzymania transportu, a konsumenci mieli obawy o swoje zdrowie, co miało wpływ na dokonywane zakupy.

Pracownicy sezonowi

Część krajów nie poradziła sobie z otwarciem granic i tam brakowało rąk do pracy przy zbiorach, szczególnie w pierwszej części sezonu. W krajach Europy Zachodniej mocno wzrosły stawki godzinowe, co skutkowało tym, że nie wszystkie wczesne owoce zostały zebrane.

Jakie kanały zbytu?

Konsumenci uznali, że spożycie owoców wzmacnia ich odporność i mocno zwiększyli ich zakupy. Szczególnie dotyczyło to owoców twardych, czyli jabłek i gruszek. Wzrosty sprzedaży dochodziły nawet do 20% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Niestety, trend ten nie został podtrzymany w drugiej części sezonu, czyli na jesieni. Wzrosła sprzedaż przez markety, a spadła na straganach i targowiskach. Największe spadki sprzedaży nastąpiły w segmencie HORECA (hotele, restauracje, catering) i były największe w bogatych krajach (Niemcy, Francja, Wielka Brytania). Ten kanał zmniejszył zakupy o nawet 80%, co najbardziej dotknęło takie gatunki, jak: maliny, jeżyny, czerwone porzeczki, truskawki i jagody.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maliszewski: znów jest problem z ubezpieczeniem upraw

- Trudności z zawieraniem ubezpieczeń z dopłatami z budżetu Państwa wracają co roku jak bumerang. Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczne problemy, a w zasadzie brak możliwości ubezpieczenia wielu upraw przed przymrozkami - zaznacza Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Dodaje, że podjął w tej sprawie interwencje poselską.

czytaj więcej
Aktualności

Lewica chce przyspieszyć wstrzymanie przekazywania ziemi Kościołowi

Uruchomiona została petycja do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jak najszybsze procedowanie projektu ustawy ograniczającej nabywanie nieruchomości rolnych przez Kościół Katolicki - poinformował wczoraj poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. 

czytaj więcej

Za utrzymanie zjazdów i przepustów odpowiada rolnik

W związku z obowiązującym prawem za utrzymanie zjazdów z pól i drożności przepustów odpowiada rolnik. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się o zmianę przepisów do Ministerstwa Infrastruktury. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)