Koronawirus w Polsce. Jaki jest scenariusz dla rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronawirus w Polsce. Jaki jest scenariusz dla rolnictwa?

04.03.2020autor: Bartłomiej Czekała

Wpływ kronawirusa, który pojawił się w chińskim Wuhan i rozprzestrzenił na wiele innych krajów na świecie, na gospodarkę obserwujemy już od kilku tygodni. Dziś rano potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce u jednego z pacjentów szpitala w Zielonej Górze. Wirus jest już zatem w Polsce. Co to może oznaczać dla rodzimego rolnictwa?

Sektor rolno-spożywczy jest ściśle powiązany z wieloma innymi gałęziami gospodarki. Chociaż ten wirus nie ma bezpośredniego wpływu na produkcję rolną, to będzie miał z pewnością wpływ pośredni. Możliwych jest kilka scenariuszy, które mogą dotknąć rolników.

Ograniczenie lub blokada krajowego eksportu


Jednym z możliwych wariantów rozwoju wydarzeń jest ograniczenie lub blokada eksportu krajowych zbóż. Obecnie najwięcej zbóż (głównie pszenicy) przechodzi przez porty. Brak możliwości wyeksportowania tego towaru może więc mieć wpływ na spadek cen na krajowym rynku.

Zboża to tylko jeden z towarów. Eksportujemy jako kraj sporo półtusz, mięsa i podrobów zwierzęcych. Gdyby z powodu koronawirusa także i te produkty nie mogły by trafiać na obce rynki, to zwiększona ich podaż w Polsce też może skutkować spadkami cen skupu.

Import towarów zagranicznych


W ostatnich tygodniach sporo mieliśmy informacji o nadmiernej ilości zagranicznych owoców i warzyw w marketach w Polsce. AgroUnia organizowała w tej sprawie happeningi i akcje mające pokazać konsumentom, że towar sygnowany często polską flagą w rzeczywistości pochodzi z innych państw. To nie tylko efekt wolnego handlu, którym kierują się markety, lecz także skutek dwóch lat suszy w Polsce. Krajowe owoce i warzywa, chociaż często zdrowsze, nie zostały wyprodukowane z braku wody w odpowiednim kalibrażu i jakości. Konsument w sklepie kieruje się okiem i wybiera duże ładne produkty, a przetwórca chce owoce i warzywa o większych rozmiarach, bo ich sortowanie czy obieranie generuje mniejsze koszty. To dlatego krajowe zapasy warzyw i owoców jeszcze zalegają w magazynach rolników.

Ale koronawirus może zmienić ten stan rzeczy. Gdy towaru jest dużo na rynku, odbiorcy zawsze kręcą nosem i przebierają, przy okazji obniżając ceny. Kiedy towaru brakuje, to liczy się każda partia towaru i pole do negocjacji ceny dla producenta jest większe. Jeżeli import z zagranicy będzie czasowo ograniczony, to pojawi się popyt na krajowy towar, niezależnie od jego jakości.
r e k l a m a

Co zrobią konsumenci?


Za wcześnie by mówić o skutkach koronawirusa dla handlu, bo mamy w kraju dopiero pierwszy przypadek koronawirusa. Ale kluczowe będzie to, jak się zachowują konsumenci. W ostatnich dniach już mogliśmy zaobserwować dokonywanie przez klientów sklepów większych zakupów podstawowych produktów spożywczych takich jak woda, mąka, makaron, ryż, kasza, cukier, olej czy masło oraz hignienicznych i chemicznych, czyli papier toaletowy, proszki do prania, czy mydło. Jeżeli pojawią się kolejne przypadki, to konsumenci mogą ruszyć masowo do sklepów by robić zapasy strategiczne na dłuższy czas. Wtedy ceny sklepowe pójdą w górę, a handlowcy będą naciskać producentów i hurtowników na zwiększenie dostaw.

Ale może być też odwrotnie. Dla własnego bezpieczeństwa konsumenci zostaną w domach i na bazie zgromadzonych już wcześniej produktów będą starali się przeczekać kilka-kilkanaście dni przyglądając się dalszemu rozwojowi wydarzeń. Gdyby tak było, to handel mocno wyhamuje i również krajowi dostawcy, w tym rolnicy odczują skutki braku popytu na uch produkty.

Koronawirus zablokuje krajową produkcję?


Skutki zahamowania dostaw surowców, podzespołów czy produktów odczuwają fabryki i zakłady produkcyjne. Jeżeli sprowadzane były one z Chin, to od kilku tygodni nie docierają do Polski. Zapasy magazynowe się kurczą lub są już wyczerpane. Nie zawsze jest możliwość szybkiego zorganizowania dostaw z alternatywnych źródeł. Możliwe jest więc, że niektórzy producenci maszyn i urządzeń rolniczych będą mieli problem z terminową realizacją zamówień zebranych od dilerów czy rolników. Kluczowe będzie to, czy w Chinach w marcu zostanie wznowiona produkcja w pełnym wymiarze czy też nie. Według szacunków obecnie w tym kraju pracuje zaledwie 30% fabryk, firm i zakładów przemysłowych.

Problem zahamowania dostaw do przemysłu to nie tylko brak stabilnego zaopatrzenia w maszyny i części zamienne. Zmuszone do postoju zakłady mogą zacząć wysyłać swych pracowników na bezpłatne urlopy i ci ludzie będą okresowo pozbawieni dochodu. Spotkać się to może z drożejącymi artykułami pierwszej potrzeby pod wpływem wzmożonych zakupów, spowodowanych paniczną reakcją konsumentów. Oby ten czarny scenariusz się nie sprawdził.

Zobaczymy więc co przyniosą nam najbliższe dni i tygodnie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju.

Bartłomiej Czekała
Fot. pixabay
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Jak rynek zbóż reaguje na koronawirusa?

Koronawirus daje się we znaki wielu branżom rolniczym.  Zaatakował też rynek zbóż. Po wcześniejszych korektach cen na giełdach, obecne spadki zakrawają na prawdziwą panikę. Jednak z czasem na międzynarodowym i krajowym rynku sytuacja może ulec zmianie, po tak dużych spadkach, zdaniem ekspertów możemy spodziewać się powolnych wzrostów cen.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Koronawirus nie przenosi się przez żywność

Polska Izba Mleka informuje, że nie ma dowodów na to, że żywność jest drogą lub źródłem przenoszenia koronawirusa. Ogłosił to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który monitoruje sytuację związaną z wybuchem choroby koronawirusowej (COVID-19).

czytaj więcej
Aktualności

KRIR – potrzebne są wytyczne dla rolników dotyczące zachorowań na koronawirusa!

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra Ardanowskiego z prośbą o opracowanie wytycznych dla rolników w sytuacji zachorowania na koronawirusa. Obecne warunki finansowe dla chorych są absurdalne… 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)