Jak rynek zbóż reaguje na koronawirusa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rynek zbóż reaguje na koronawirusa?

12.03.2020

Koronawirus daje się we znaki wielu branżom rolniczym.  Zaatakował też rynek zbóż. Po wcześniejszych korektach cen na giełdach, obecne spadki zakrawają na prawdziwą panikę. Jednak z czasem na międzynarodowym i krajowym rynku sytuacja może ulec zmianie, po tak dużych spadkach, zdaniem ekspertów możemy spodziewać się powolnych wzrostów cen.

Rozprzestrzeniający się koronawirus ma coraz większy wpływ na gospodarkę, w tym także na rolnictwo. Ograniczony popyt na zboże ze strony Chin już skutkuje spadkiem cen na giełdach. Na razie nie są one bardzo dotkliwe, niemniej zaczynają być odczuwalne.

Pandemia czy panika?


Przez ostatnie dwa tygodnie kurs marcowych notowań pszenicy na Matifie spadł o prawie 10 euro. Wczoraj (11.03.2020 r.) popołudniowe kontrakty giełdowe na zboża także lekko traciły na wartości, na giełdach zaczyna się robić nerwowo.

- Niestety, na giełdach już widać obawy o popyt, bo Chiny dosyć ostro zmniejszają zapotrzebowanie na zboża. Dlatego od kilku tygodni mamy do czynienia z tendencją spadkową cen pszenicy – komentuje Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Te spadki mogą się jeszcze pogłębić, jeśli mniejsze zapotrzebowanie na ziarno utrzyma się przez dłuższy czas. Do tego dochodzą również problemy z logistyką eksportową: ograniczenie lub blokada wywozu krajowych zbóż przez porty wpłynie negatywnie na ceny.

Może nie będzie tak źle?


Ale jest i bardziej optymistyczny scenariusz. Otóż, jeśli w związku z ograniczaniem epidemii koronawirusa zostanie zablokowany import ziarna ze wschodu, krajowy rynek zbóż może zareagować niewielkimi zwyżkami cen.

- W takiej sytuacji, przy niezmienionym poziomie produkcji zwierzęcej ceny zbóż pozostaną stabilne. Przewiduję nawet lekkie wzrosty, ponieważ krajowy rynek nie będzie wreszcie rujnowany importem – wyjaśnia Tadeusz Szymanczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Makarony towarem deficytowym


Na kondycję branży zbożowej wpływ będą miały także reakcje konsumentów. Obecnie masowo wykupują oni produkty żywnościowe. W sklepach już zaczyna brakować kasz czy makaronów.  Wczoraj cena akcji Makaronów Polskich wzrosła o prawie 40 proc.! Nie bez znaczenia jest także dobre przezimowanie zbóż w Europie.  Jeśli w tym roku susza nie będzie zbyt dotkliwa, zapowiadają się wysokie zbiory. 

jr
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Koronawirus zabija rynek zbóż

Pod wpływem spadków cen na giełdach pospadały ceny wszystkich zbóż w krajowym skupie. Jednak koronawirus dokonuje największego spustoszenia nie w cenach, lecz w głowach kupujących, którzy obawiają się każdej kolejnej transakcji.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Agnieszka Maliszewska apeluje do ministra o wstrzymanie kontroli w mleczarniach

Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM, zaapelowała do ministra Ardanowskiego o wstrzymanie w zakładach i spółdzielniach mleczarskich wszelkich kontroli, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. 

czytaj więcej

Apel Grupy Azoty: nie odkładać zakupu nawozów

Z powodu narastającego wpływu koronawirusa Covid–19 na przemysł, rynek i transport, dostępność nawozów, w tym azotowych i wieloskładnikowych u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona, sugeruje Grupa Azoty, największy polski producent tego typu nawozów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)