KE podała datę przyjęcia Strategii "Od pola do stołu"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE podała datę przyjęcia Strategii "Od pola do stołu"

08.05.2020autor: Kamila Szałaj

Strategia „Od pola do stołu” zostanie przyjęta 20 maja br. Mimo nacisków, nie będziemy tego opóźniać – zapowiedział wczoraj wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podczas posiedzenia komisji ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

Strategia „Od Pola do stołu”, będąca elementem polityki Zielonego Ładu od samego  początku budzi wiele kontrowersji. Między innymi dlatego, że zakłada ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów. Rolnicy obawiają się, że nowe przepisy spowodują spadki plonów i obniżenie dochodowości gospodarstw.

Początkowo Strategia „Od Pola do stołu” miała zostać zaprezentowana w marcu. Jednak epidemia koronawirusa przesunęła ten termin. Ostatecznie szczegóły dokumentu poznamy 20 maja, chociaż część środowiska rolniczego i politycznego apelowała o późniejszą datę - po uporaniu się z epidemią.

- Nie będziemy opóźniać wprowadzenia Strategii „Od pola do stołu” – powiedział stanowczo Timmermans.

- Obecna sytuacja uświadomiła nam, że należy przewartościować politykę rolną. A dzięki Strategii pomożemy rolnikom w uzyskaniu większej odporności na sytuacje kryzysowe. Pomożemy im też w większym stopniu zdigitalizować gospodarstwa oraz zmniejszyć zużycie pestycydów i nawozów. Uważam, że strategia stanowi wielką szansę dla unijnego rolnictwa. Zapewni mu przyszłość i przewagę konkurencyjną -  ocenił Timmermans.

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że Komisja Europejska pomoże rolnikom w okresie przejściowym, zanim wymogi określone w Strategii wejdą w życie.

- Oczywiście rolnicy uzyskają wsparcie w sensie finansowym i legislacyjnym – zapewnił polityk. I dodał, że im szybciej przejdziemy transformację, tym mniej będzie ona bolesna. 

Pośpiech niewskazany? Timmermans uspokaja

Część europosłów wyraziła jednak obawę, że pośpiech w przyjmowaniu Strategii może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu. Pojawiły się też głosy, że Komisja Europejska chce wykorzystać obecną sytuację związaną z pandemią, by przeforsować Strategię.

Timmermans sprzeciwił się tym argumentom. Wskazał na konieczność myślenia o przyszłości, zwłaszcza przez pryzmat zmian klimatycznych, które dotykają rolnictwo w największym stopniu.

- Jeśli nie zrobimy czegoś w kwestii bioróżnorodności i klimatu, to wtedy najbardziej ucierpi rolnictwo. Przecież jeśli wzrosną temperatury, to jak rolnictwo sobie poradzi? Jak wytrzyma kolejne lata suszy? Jak  upora się ze skutkami huraganów i burz? Dlatego nie będziemy odkładać przyjęcia Strategii. Musimy zadbać o  to,  by nowe technologie pomogły zmniejszyć zużycie pestycydów i efektywniej wykorzystywać zasoby ziemii – stwierdził Timmermans.

Wojciechowski: Strategia „Od pola do stołu” to szansa dla polskiego  rolnictwa

Również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przekonywał w wielu swoich wystąpieniach, że Strategia jest szansą dla europejskiego rolnictwa, zwłaszcza dla Polski.

-Kraje, których gospodarka oparta jest o węgiel, będą miały wiele wymagań do spełnienia.  Ale jeśli chodzi o rolnictwo, to tu ta mapa zagrożeń jest odwrócona: największe ilości emisji z pochodzą z krajów, które mają bardzo intensywne rolnictwo. Są to państwa Europy Zachodniej, gdzie jest duża obsada inwentarza na hektar. Mało kto wie, że na przykład w Holandii jest około 700 sztuk świń na ha, podczas gdy w Polsce jedynie 80 świń na 100 ha. Dlatego też kraje takie jak Holandia, będą musiały włożyć dużo więcej wysiłku w ograniczanie emisji CO2 niż np. Polska – zapewniał w ubiegłym tygodniu komisarz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego.

Komisarz ocenił, że Zielony Ład daje możliwość wyrównywania szans polskim rolnikom.

- Patrząc z perspektywy polskich rolników, to jest dobry kierunek. Więcej szans dla małych gospodarstw rodzinnych, może trochę więcej kłopotów dla tych większych, intensywnych. Postrzegam Zielony Ład w rolnictwie jako szansę dla takich krajów jak Polska, i dla takich rolników, jacy stanowią większość rolnictwa polskiego – mówił Wojciechowski.

ksz, fot. KE 

 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Litewscy producenci wołowiny i mleka otrzymali pomoc. A my?

Komisja Europejska zatwierdziła litewski program wsparcia producentów bydła i mleka dotkniętych epidemią koronawirusa o wartości 30,5 mln euro. 

czytaj więcej
Aktualności

PZPRZ: nie można zrzucać dbałości o środowisko tylko na rolników

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ocenia, że skutki przyjęcia strategii „Od pola do stołu” będą bardzo dotkliwe dla rolników. I  przypomina, że dbałość o środowisko jest obowiązkiem nie tylko farmerów, ale całego społeczeństwa. Dlatego równolegle z ograniczaniem stosowania nawozów i pestycydów należałoby zmniejszyć np. zużycie chemii domowej. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ograniczenie pestycydów o połowę! KE przyjęła strategię "Od pola do stołu"

Komisja Europejska przyjęła dziś strategię „Od pola do stołu”. Plan zakłada m.in. zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin o połowę i nawozów o 20 proc. Poza tym 25 proc. gruntów ma być przeznaczone pod uprawy ekologiczne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)