Będzie protest niemieckich rolników. Mają już dość absurdów Brukseli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie protest niemieckich rolników. Mają już dość absurdów Brukseli

13.08.2022

Rolnicy mają już serdecznie dość narzucania im zasad prowadzenia gospodarstw przez Brukselę. Tym razem chodzi o protest, który zamierzają zorganizować w najbliższych dniach w Bonn pod siedzibą Federalnego Ministerstwa Rolnictwa.

Niemieccy rolnicy zapowiedzieli, że 15 sierpnia pod Federalnym Ministerstwem Rolnictwa w Bonn o 11 30 zjawią się, aby zamanifestować swój sprzeciw dotyczący ograniczenia zużycia pestycydów. W związku z tym, że niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zużycie pestycydów powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku, a z kolei na obszarach wrażliwych będzie całkowity zakaz ich stosowania. DBV (Niemiecki Związek Rolników) uważa, że to ponad 25% uprawianych gruntów. 

Policzek dla niemieckich rolników

Prezes Związku Rolników Bawarskich (BBV) ds. środowiska Stefan Köhler określił pomysły UE „jako policzek dla naszych rolników”. Organizatorzy spodziewają się około 1000 uczestników. Nie można wykluczyć, że dołączą również holenderscy koledzy po fachu i innych krajów związkowych – poinformowali organizatorzy AgE. Według stowarzyszenia  „Ziemia zapewnia dostawy” (LSV) NRW, gdyby propozycje KE zostały zrealizowane, Niemcy byłyby uzależnione od importu pszenicy. To tylko zapowiedź ogólnokrajowych protestów, które planują niemieccy rolnicy w ostatnich dniach sierpnia. Zapowiadają, że jak nie będzie odstępstwa od tych przepisów, zamierzają odwiedzić również Brukselę. 

r e k l a m a

W Polsce musimy zmniejszyć zużycie pestycydów o połowę 

Warto przy okazji zaznaczyć, że plan KE obejmie także polskich rolników. Narzucanie identycznego współczynnika redukcji stosowania pestycydów dla wszystkich krajów UE jest niesprawiedliwe, bowiem każde państwo zużywa inną ilość substancji czynnej na hektar. Tymczasem nawet po ograniczeniu holenderscy rolnicy będą mogli zużywać 4-krotnie więcej środków ochrony roślin niż Polacy. 

Ile w UE rolnicy zużywają środków ochrony roślin?

Należy uwzględnić, że najwięcej ś.o.r zużywa Holandia (8,8 kg/ha), Irlandia - 6 t/ha i Włochy- 5,2 kg/ha, Niemcy zużywają 3,8 kg, a Francja 4,4 kg. W Polsce wykorzystuje się tylko 2,1 kg na ha! 
Polski resort rolnictwa nie zamierza się godzić na ten zapis. 

- Polska się sprzeciwia temu rozporządzeniu, nie zgadzamy się z równomierną, jednakową redukcją – mówił minister Kowalczyk i liczy, że rozporządzenie zostanie zmodyfikowane. 

oprac. dkol/ksz
Fot. poglądowe/topagrar.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnicy dają upust frustracji – nowa fala protestów w Niemczech

  31 sierpnia br. (środa) rozpoczął się kolejny etap protestów niemieckich rolników, którzy walczą dla wspólnej rolniczej przyszłości. W wielu miejscach pojawiły się kolumny ciągników.

czytaj więcej
Aktualności

Özdemir: nie ma powodu do protestów rolników w Niemczech

Zdaniem niemieckiego ministra rolnictwa Cema Özdemira, w Niemczech nie będzie masowych protestów rolników tak, jak w Holandii. Szef resortu twierdzi, że ograniczenia w stosowaniu nawozów będą znacznie bardziej umiarkowane. Jednocześnie trzeba nadrobić zaniedbania poprzedników.

czytaj więcej
Aktualności

Protesty rolników w UE przybierają na sile! Teraz czas na Niemców

Niedawno pisaliśmy o głośnym proteście rolników w Holandii. Kilka dni temu do protestu na granicy przyłączyli się Niemcy. W Polsce rolnicy także mają dość sytuacji w rolnictwie. Co tym razem niemieckich rolników zmusiło do wyjścia na ulice?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)