Claas na plusie w 2020 roku
Pandemia koronawirusa wywołała światowy kryzys gospodarczy, mimo tego firma Claas zwiększyła swoją sprzedaż. Jak udało się firmie osiągnąć ten wynik?
Jak informuje niemiecki producent, jego zysk przed opodatkowaniem wzrósł do 158 mln euro (rok ubiegły: 136 mln euro), natomiast wolne przepływy pieniężne osiągnęły wyraźną nadwyżkę i wyniosły 308 mln euro (rok poprzedni: −138 mln euro).
Złożone przyczyny
- Sprzedaż po raz pierwszy powyżej 4 mld euro.
- Silny wzrost sprzedaży w Rosji i Ameryce Północnej.
- Znaczny wzrost inwestycji i terminowa ich realizacja
- Sukces na targach Agritechnica 2019 i duże zainteresowanie nowymi maszynami Claas
Plany na rok 2021
W swoich prognozach firma zakłada sprzedaż i zysk operacyjny na poziomie z roku ubiegłego. – Mimo pandemii i przestojów w produkcji Claas osiągnął wzrost sprzedaży i zwiększył rentowność. Nasza działalność na szeroką międzynarodową skalę się opłaciła – mówi Thomas Böck, dyrektor generalny Claas.
Jak dodaje, sprzedaż w Niemczech, Francji i innych krajach Europy Zachodniej ogółem zachowała stabilność, natomiast znacznie zwiększyła się w Europie Wschodniej, w szczególności w Rosji. Największy wzrost sprzedaży – na poziomie 20% – Claas osiągnął poza Europą, a głównym motorem napędowym okazała się Ameryka Północna.
Modernizacja linii produkcyjnych
Pomimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa firmie Claas udało się planowo zrealizować ważne projekty inwestycyjne. W fabryce ciągników Le Mans najnowocześniejsze technologie produkcji pozwoliły znacznie zwiększyć elastyczność i wydajność. W Harsewinkel zakończono pierwszy etap kompleksowego projektu modernizacji procesu produkcji kombajnów zbożowych. Uruchomiono nowe centra dystrybucyjne we Francji i w Wielkiej Brytanii, oferujące dodatkowe możliwości wzrostu jakości w zakresie obsługi serwisowej i dostępności części zamiennych. Optymalne zaopatrzenie zapewnia przy tym nowy magazyn wysokiego składowania w Hamm. Oprócz zwiększonych inwestycji, wynoszących łącznie 131 mln euro (rok ubiegły: 125 mln euro), ponownie na bardzo wysokim poziomie utrzymały się nakłady na badania i rozwój, które osiągnęły 237 mln euro (rok ubiegły: 244 mln euro).
Szybka reakcja na kryzys
Początkowo trudno było oczekiwać tak pozytywnego rozwoju działalności. Ale firma podkreśla, że dzięki krótkim ścieżkom decyzyjnym w pierwszej fazie kryzysu wywołanego koronawirusem szybko dostosowała się do nowych wyzwań. Podczas kilkutygodniowego przestoju w produkcji w prawie wszystkich zakładach poczyniono kompleksowe przygotowania do jak najszybszego ponownego jej rozpoczęcia. Duża liczba pracowników i gęsta sieć logistyczna pozwoliły w najlepszy możliwy sposób utrzymać dostawy maszyn do klientów.
Sukces w Hannowerze
Nie bez znaczenia był sukces firma Claas na targach Agritechnica 2019 Na największych na świecie targach maszyn rolniczych w listopadzie 2019 r. firma zdobyła nagrodę „Maszyna roku 2020” za kombajn zbożowy Lexion 8000/7000, sieczkarnię polową Jaguar 900 oraz DataConnect, czyli niezależne od producenta rozwiązanie Cloud-to-Cloud. Z bardzo pozytywnym przyjęciem w branży spotkał się również ciągnik serii Axion Terra Trac, czyli pierwszy traktor półgąsienicowy Claas z pełną amortyzacją.
opr. bcz, łs
fot. Siara
Najważniejsze tematy