Jak zadbać o folie i siatki do pras?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zadbać o folie i siatki do pras?

25.01.2021autor:

Podpowiadamy jak zadbać o materiały eksploatacyjne do pras, takie jak siatka, folia lub sznurek. Mogą one dobrze spełniać swoją funkcję nawet w kolejnych sezonach, pod warunkiem że są przechowane i dobrze zabezpieczone.

Na rynku nie brakuje pras zapewniających wydajny i sprawny zbiór traw lub słomy jednak, każda z pras wymaga odpowiednio przygotowanych i dobranych materiałów wiążących. Podobnie jest z użytkowaniem tego typu maszyn - każdy rolnik wie, że na okres zimy należy odpowiednio zabezpieczyć swoje prasy. Ale nie powinno się również zapominać o materiałach, które wykorzystywane są w prasach do wiązania zbieranego materiału – mówi Paweł Baurycza z firmy Claas Polska. Zabezpieczone folie i siatki oraz przechowane sznurki zapewnią bezproblemowe podawanie i wiązanie takich materiałów w kolejnym sezonie.

Zabezpieczenie siatki rolniczej

Zanim zaczniemy mówić o warunkach przechowywania siatki, należy przypomnieć, że rolka musi być zdjęta z prasy. Następnie rolnik powinien zadbać o to, aby w miejscu przechowywania siatki panowała optymalna temperatura.       - To podstawowy błąd, który zdarza się rolnikom – tłumaczy Olga Cucva - ekspert Tama Polska. Przechowywanie rolek w pobliżu źródła ciepła, może w dodatku zniekształcić lub stopić cienkie włókna siatki, a to prowadzi do osłabienia lub nawet zerwania siatki przy jej ponownym wykorzystaniu. Dlatego jest to ważne, aby zwrócić na to uwagę – dodaje Olga Cucva. Należy również pamiętać, aby podczas prac wykonywanych przy użyciu szlifierek oraz spawarek. Siatka w kontakcie z rozgrzanymi opiłkami i gorącym pyłem topi swoje włókna, co drastycznie wpływa na jej trwałość w pracy.
Kolejnym ważnym aspektem jest przechowywanie rolki siatki w suchym miejscu. To również bardzo ważny warunek do spełnienia. Dlaczego? Ponieważ, jeśli dopuścimy do zamoczenia kartonowej tuby (rdzenia), może mieć to wpływ na dalsze użycie produktu. – Jeśli wilgoć dostanie się do środka, rolka siatki zwiększy swoją objętość, a to może spowodować „uwięzienie” siatki w podajniku prasy – uczula ekspert Tama Polska.

r e k l a m a

Porządek w przechowywaniu sznurków

Sznurki są produkowane w 100 proc. z PP (polipropylen), dzięki czemu są całkowicie wodoodporne. Natomiast naklejka lub etykieta zawierają wszystkie potrzebne informacje dotyczące właściwości i rodzaju sznurka, dlatego należy przechowywać go w suchym miejscu, aby uniknąć błędów w identyfikacji. Olga Cucva podkreśla też, że najlepszym sposobem przechowywania sznurka, jest ustawienie kłębka we właściwej jego pozycji. - Sznurek ustawiamy pionowo, nie na boku, zwłaszcza, jeżeli inne szpule lub pozostałe rzeczy są później przechowywane na górze. Warto zwrócić też uwagę na już częściowo użyte szpule, mają one mniejszą objętość i może powstać ryzyko wypadnięcia dna sznurka. Ze szpulami należy również obchodzić się delikatnie, gdyż każde uderzenie może łatwo uszkodzić integralność ostrożnego i dokładnego nawijania sznurka podczas produkcji - tłumaczy ekspert z firmy Tama Polska.

Rolki z folią stawiamy pionowo

Najlepiej przechowywać całe rolki bezpośrednio w pudełkach kartonowych w pionie. Gdy krawędzie folii zostaną uszkodzone, wówczas naciągi – naprężenia w owijarce będą miejscami, które będą najbardziej narażone na pękanie – uczula ekspert z firmy Tama. - Nie należy przechowywać rolki na boku, gdyż może to z kolei spowodować uszkodzenie powierzchni całej rolki. Podobnie jak w przypadku siatki, nie można dopuścić do zawilgocenia rdzenia rolki. Wilgoć powoduje wzrost objętości rolki co może utrudnić jej dopasowanie na wałku owijarki.
opr. łs
fot. Claas

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Claas na plusie w 2020 roku

Pandemia koronawirusa wywołała światowy kryzys gospodarczy, mimo tego firma Claas zwiększyła swoją sprzedaż. Jak udało się firmie osiągnąć ten wynik?

czytaj więcej

Claas Xerion TS: 4 gąsienice w Wielkopolsce i na Warmii

Rok temu firma Claas przedstawiła swój flagowy model ciągnika na 4 gąsienicach. Po tegorocznych żniwach Xerion TS testowany był w Wielkopolsce i na Warmii. Jak się spisał?

czytaj więcej

Ćwierć wieku Claas APS Hybrid

Technologia hybrydowa Claas Lexion

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)