Słonecznik w grupie roślin objętych opłatą na rzecz Funduszu Promocji Roślin Oleistych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Słonecznik w grupie roślin objętych opłatą na rzecz Funduszu Promocji Roślin Oleistych

21.12.2022autor: wk

Będą zmiany w zasadach naliczania opłat na fundusz promocji roślin oleistych. Do listy roślin, od których pobierana będzie opłata, dołączy zdobywający coraz większą popularność wśród rolników słonecznik.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Zdaniem resortu rolnictwa, istnieje potrzeba wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Rynek roślin oleistych charakteryzuje się bowiem dużą dynamiką obrotu tymi roślinami przez innych uczestników rynku niż podmioty wskazane w ustawie, wobec czego przyjęty w ustawie system naliczania, pobierania i przekazywania wpłat nie obejmuje wartości całego rynku.

Przyczyną wprowadzanych zmian jest także uwzględnienie postulatów przedstawicieli branży roślin oleistych, dotyczących wprowadzenia słonecznika do wskazanych w ustawie roślin oleistych, takich jak:

  • rzepak,
  • rzepik,
  • soja,
  • len,
  • konopie.

W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku, dlatego też zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – napisało MRiRW.

Nowe zadania Funduszu

Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu proponuje się zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych obowiązany będzie każdy (podmiot) kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Uprawa słonecznika: uczmy się na błędach i wyciągnijmy wnioski

Powierzchnia uprawy słonecznika wystrzeliła prawie do 65 tys. ha. Wielu rolników zachęconych tym, że dorobiono mu łatkę bardzo prostej i niewymagającej rośliny, zdecydowało się go zasiać, szczególnie na słabszych stanowiskach. Plony nie wszędzie zachwycały. Uczmy się na błędach z poprzedniego sezonu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Będą zmiany w ustawie o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych

Szykują się zmiany w zasadach działaniach funduszy promocji. System ma zostać uszczelniony, a w związku z rosnąca popularnością upraw słoneczników od ich sprzedaży będzie naliczana opłata promocyjna. 

czytaj więcej
Strączkowe

Czy śruta rzepakowa i słonecznikowa będą wystarczającym źródłem białka?

Zainteresowanie uprawą strączkowych w UE wzrasta, ale powolny proces wciąż nie pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa w zaopatrzeniu w pasze białkowe. Cieszy jednak fakt, że w unijnym koszyku paszowym stale wzrasta rola śruty rzepakowej i śruty ze słonecznika.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)