Kiedy będzie można ruszyć z azotem w pole? Rolnicy dalej czekają na termin
Rolnicy niecierpliwią się z powodu przedłużających się prac nad nowymi przepisami dotyczącymi nawożenia. Ich zdaniem tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że już w styczniu można by podać roślinom uprawnym azot.
Sprawę poruszył w liście do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ), który przypomniał, że od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie.
Rada Ministrów zaproponowała rozwiązanie, jednak projekt od listopada jest na etapie konsultacji
Tymczasem w ubiegłym roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
Projekt rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.
Rolnicy kolejny sezon mają związane ręce
Dlatego rolnicy zwrócili się do ministerstwa infrastruktury z następującymi pytaniami:
- Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia?
- Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu, jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać ?
- Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?
Przypomnijmy, że o nowych propozycjach zmian w tych przepisach pisaliśmy już w miesiąc temu. Przypomnijmy poniżej najważniejsze z nich.
Jaki termin nawożenia?
Odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Ma to kluczowe znaczenie dla produkcji roślinnej, aby można było uzyskać wysokie plony, a jednocześnie nie dopuścić do strat w obrębie tego makroskładnika. Przeprowadzone na potrzeby przeglądu Programu działań analizy wykazują, że istnieje potrzeba wprowadzenia elastycznego terminu nawożenia.
Jako termin rozpoczęcia stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych proponuje się datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg: 3°C - dla roślin zasianych jesienią oraz 5°C - dla pozostałych gatunków roślin.
Według jakiego źródła odczytywać przejście przez próg danej temperatury?
Szczegóły techniczne dotyczące publikacji wykazu powiatów, na terenie których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C są uzgadniane z jednostkami, które mają być zaangażowane w ten proces.
Czytaj także: Aplikacja dla programu azotanowego
wk
fot. Sierszeńska
Najważniejsze tematy