Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?

22.01.2023

Nasz Czytelnik zapytał, kiedy i w jaki sposób powinien pobrać próbki do badania gleby na zawartość azotu. Co zyskujemy dzięki takim badaniom i ile one kosztują?

Ile azotu jest w glebie?

Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?

Zygmunt, województwo mazowieckie

Jak poprawnie zbadać glebę?

Jednym z elementów oszczędzania na nawożeniu azotowym jest analiza zasobności gleb w ten składnik przed ruszeniem wegetacji. Do celów nawozowych oznacza się głównie zawartość azotu azotanowego (N-NO3) i amonowego (N-NH4) w mg/kg s.m. gleby.

pobieranie próbek gleby

Aby precyzyjnie ustalić zawartość azotu w glebie zaleca się pobranie prób jeszcze przed ruszeniem wegetacji z warstwy 0–30 i 30–60 cm i zawiezienie ich tego samego dnia do laboratorium lub schłodzenie, a nawet zamrożenie. Po analizie następnego dnia tej samej próbki, która przebywała w cieple, wyniki mogą być zaniżone o połowę, co jest następstwem skumulowania tej ilości azotu przez uaktywnione bakterie.

Próbki gleby należy pobrać pod koniec zimy lub wczesną wiosną, gdy gleba zaczyna rozmarzać. Standardowo z powierzchni do 4 ha pobiera się laską glebową lub szpadlem jedną zbiorczą próbę, najpierw z warstwy 0 do 30 cm i z tego samego dołka 30–60 cm. Najlepiej zrobić co najmniej 5 nakłuć z reprezentatywnych miejsc pola. Objętość próbki to ok. 0,5 l gleby. Na zamrożonej glebie można to wykonać świdrem do drewna o dużym skoku uzwojenia i wiertarką, wkręcając się do gleby przez miskę plastikową.

Cena netto badania gleby na zawartość Nmin dla doradztwa nawozowego z 2 poziomów 0–60 cm wynosi ok. 23 zł, a z 3 poziomów 0–90 cm – ok. 35 zł.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Czy w lutym można już zacząć nawożenie azotem?

Czy dopuszczono już możliwość stosowania azotu w lutym? Sprawdź na mapie Agrometeo. Link na końcu artykułu!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Termin wiosennego nawożenia, co się zmieni? Zbliża się aktualizacja rozporządzenia!

Zbliża się aktualizacja rozporządzenia w sprawie przyjęcia tzw. programu azotanowego - zapewnia ministerstwo rolnictwa. Wcześniej organizacje rolnicze apelowały do rządu o przyśpieszenie prac nad przepisami, które mają wprowadzić m.in. elastyczny termin nawożenia. Jakie zmiany zostały zarekomendowane?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kiedy będzie można ruszyć z azotem w pole? Rolnicy dalej czekają na termin

Rolnicy niecierpliwią się z powodu przedłużających się prac nad nowymi przepisami dotyczącymi nawożenia. Ich zdaniem tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że już w styczniu można by podać roślinom uprawnym azot.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)