Czy w lutym można już zacząć nawożenie azotem?
Czy dopuszczono już możliwość stosowania azotu w lutym? Sprawdź na mapie Agrometeo. Link na końcu artykułu!
Zapowiadane przez Ministerstwo Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku zmiany rozporządzenia dotyczącego programu azotanowego nie weszły jeszcze w życie (stan na 23 stycznia). Nowe przepisy są jednak już po etapie konsultacji, czekają na ostateczne ich zatwierdzenie i publikację w Dzienniku Ustaw.
Jednak na tym etapie nie można jeszcze wjechać z nawozem zawierającym azot (w nawozie mineralnym i naturalnym) w lutym. Jeśli jednak przepisy wejdą w życie, nie oznacza to, że automatycznie w każdych warunkach będzie można zastosować nawóz z azotem. Aby było to legalne, spełniony będzie musiał być wymóg temperatury.
Jaka musi być średnia dobowa temperatur, aby wjechać z azotem w pole?
Otóż na terenie powiatu, na którym rolnik ma większość swoich gruntów, średnia dobowa temp. w oziminach musi w ciągu pięciu dni poprzedzających nawożenie przekraczać 3°C (dla upraw jarych jest to 5°C).
Pomiary temperatur jednak nie obejmują własnej stacji meteo czy zwykłego termometru, ale prowadzi je IMiGW i na stronach tej instytucji będzie publikowany codzienny raport o temperaturze dla powiatu.
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego musi być spełniony wymóg ustawy nawozowej, czyli nie stosuje się żadnych nawozów (nie tylko z azotem) na glebach:
- zamarzniętych,
- zalanych wodą,
- nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem.
Tomasz Czubiński
Fot: Czubiński, Sierszeńska
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy