Czy w lutym można już zacząć nawożenie azotem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy w lutym można już zacząć nawożenie azotem?

01.02.2023autor: Tomasz Czubiński

Czy dopuszczono już możliwość stosowania azotu w lutym? Sprawdź na mapie Agrometeo. Link na końcu artykułu!

Zapowiadane przez Ministerstwo Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku zmiany rozporządzenia dotyczącego programu azotanowego nie weszły jeszcze w życie (stan na 23 stycznia). Nowe przepisy są jednak już po etapie konsultacji, czekają na ostateczne ich zatwierdzenie i publikację w Dzienniku Ustaw.



Jednak na tym etapie nie można jeszcze wjechać z nawozem zawierającym azot (w nawozie mineralnym i naturalnym) w lutym. Jeśli jednak przepisy wejdą w życie, nie oznacza to, że automatycznie w każdych warunkach będzie można zastosować nawóz z azotem. Aby było to legalne, spełniony będzie musiał być wymóg temperatury.

r e k l a m a

Jaka musi być średnia dobowa temperatur, aby wjechać z azotem w pole?

Otóż na terenie powiatu, na którym rolnik ma większość swoich gruntów, średnia dobowa temp. w oziminach musi w ciągu pięciu dni poprzedzających nawożenie przekraczać 3°C (dla upraw jarych jest to 5°C).
Pomiary temperatur jednak nie obejmują własnej stacji meteo czy zwykłego termometru, ale prowadzi je IMiGW i na stronach tej instytucji będzie publikowany codzienny raport o temperaturze dla powiatu.
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego musi być spełniony wymóg ustawy nawozowej, czyli nie stosuje się żadnych nawozów (nie tylko z azotem) na glebach:

  • zamarzniętych,
  • zalanych wodą,
  • nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem.
Link do codziennego raportu o temperaturze powiatu - TUTAJ. 



Tomasz Czubiński
Fot: Czubiński, Sierszeńska
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

Analizując stan plantacji ozimej, która została wysiana w optymalnym terminie, możemy zauważyć na polu, że rośliny wytworzyły średnio 3 silne pędy i dwa nieco słabsze rozkrzewienia. Dodatkowo bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

czytaj więcej

Czy możliwość przeorania obornika zostanie wydłużona z 12 do 24 godzin?

Podlaska Izba Rolnicza wystosowała oficjalne pismo, w którym wnioskuje o zmianę Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Dotyczyć ma on praktyki wymieszania obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji i przedłużenia tego czasu do 24 godzin. Jak argumentują swój wniosek?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kiedy i jak pobierać próbki gleby na zawartość azotu?

Nasz Czytelnik zapytał, kiedy i w jaki sposób powinien pobrać próbki do badania gleby na zawartość azotu. Co zyskujemy dzięki takim badaniom i ile one kosztują?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)