Dlaczego tak bardzo zdrożały nawozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego tak bardzo zdrożały nawozy?

31.03.2021autor: Kamila Szałaj

Zazwyczaj wraz ze zbliżającą się wiosną rosły ceny nawozów. W tym roku wzrosty te są jednak wyjątkowo wysokie. Dlaczego tak się dzieje i kiedy możemy liczyć na obniżki? O to zapytaliśmy największego producenta nawozów - Grupę Azoty.   

Wielu rolników sygnalizuje problem wysokich cen nawozów sztucznych. Obecnie są one dużo wyższe niż zazwyczaj na wiosnę. Dla przykładu saletra amonowa kosztuje średnio 1260 zł/t, a mocznik 1730 zł/t. Skąd się biorą takie stawki i dosyć szybki ich wzrost?

Piotr Zarosiński z Grupy Azoty
wyjaśnił nam, że tej wiosny wzrosty cen nawozów będą wyższe niż w poprzednich sezonach. Wpływ na to mają drożejące surowce i zwiększony popyt.
 
- W przypadku nawozów dwuskładnikowych typu Polidap mamy do czynienia z dużą dynamiką wzrostu cen, spowodowaną głównie drożejącymi surowcami, takimi jak gaz czy fosforyty oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na nawozy w Azji i Ameryce Północnej. Znacznie mniejsza dynamika wzrostu cen występuje w nawozach NPK - wyjaśnia Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty.

Zarosiński zaznacza, że tempo podwyżek Polidapu i nawozów wieloskładnikowych jest różne.

- Ceny nawozów wieloskładnikowych podążają za cenami nawozów typu Polidap z kilkutygodniowym opóźnieniem. Dodatkowo na ceny nawozów wieloskładnikowych mają wpływ czynniki lokalne, ponieważ nawozy wieloskładnikowe produkowane są w różnych proporcjach i są dedykowane na poszczególne rynki, więc podwyżki cen w Europie mogą być inne niż w Ameryce Południowej. Fosforan amonu jest produktem notowanym na całym świecie, stąd zarówno na podwyżki, jak i obniżki reagują podobnie rynki na całym świecie. Należy podkreślić, że w ostatnich kilku latach ceny fosforanu amonu były na bardzo niskich poziomach, więc w efekcie ceny powróciły do poziomu sprzed kilku lat nie przebijając historycznych rekordów - podkreśla dyrektor.

I dodaje, że na rynku nawozów azotowych są obecnie duże przetasowania.

- Ceny mocznika są najwyższe od kilku lat, a drogi gaz w ostatnich tygodniach potęguje wzrosty cen w całej Unii Europejskiej dla wszystkich typów nawozów azotowych - wyjaśnia.

Przedstawiciel Grupy Azoty spodziewa się, że w kolejnych miesiącach - maj, czerwiec - ceny nawozów azotowych w Polsce i UE będą w trendzie spadkowym.

- Jest jednak za wcześnie, by mówić o tym, jak duże będą to obniżki - mówi. 
 
O dużym wzroście cen alarmowały resort rolnictwa również organizacje rolnicze i politycy. Ministerstwo przyznaje, że wpłynęło kilka pism z Izb Rolniczych w tej sprawie, w szczególności w kwestii mocznika, i niewystarczającej podaży na rynku polskich nawozów. Ale, jak wyjaśnił wiceminister Ryszard Bartosik, obserwowany aktualnie wzrost cen nawozów jest zjawiskiem przejściowym i nie ma potrzeby zgłaszać sprawy np. do UOKiK.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Grupa Azoty: ceny nawozów jeszcze wzrosną

Wyższe ceny gazu i surowców do produkcji spowodowały w tym roku spory wzrost cen nawozów. Grupa Azoty poinformowała dziś, że to nie koniec podwyżek i należy się liczyć z jeszcze wyższymi cenami.

czytaj więcej

Czy nowe szczepy bakterii ułatwią uprawę roślin w kosmosie?

W Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naukowcy wyizolowali cztery szczepy bakterii należąca do rodziny Methylobacteriaceae, w tym trzy nieznane do tej pory nauce. Czy nowoodkryte bakterie zostaną wykorzystane jako nawóz do uprawy roślin w kosmosie?

czytaj więcej

Jak nawozy z wapniem wpływają na jakość plonów?

Ważną formą nawożenia pogłównego roślin jest dokarmianie dolistne stosowne najczęściej zapobiegawczo dla pełnego pokrycia potrzeb pokarmowych roślin lub interwencyjnie – w przypadku niedoboru składników pokarmowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)