Czy nowe szczepy bakterii ułatwią uprawę roślin w kosmosie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy nowe szczepy bakterii ułatwią uprawę roślin w kosmosie?

17.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

W Międzynarodowej Stacji Kosmicznej naukowcy wyizolowali cztery szczepy bakterii należąca do rodziny Methylobacteriaceae, w tym trzy nieznane do tej pory nauce. Czy nowoodkryte bakterie zostaną wykorzystane jako nawóz do uprawy roślin w kosmosie?

Mikroorganizmy przystosowane do warunków panujących w kosmosie mogą zostać wykorzystane w uprawie roślin i na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz na innych planetach.
r e k l a m a

Szczepy zebrane z różnych miejsc na pokładzie Stacji

Tylko jeden z wspomnianych szczepów udało się zidentyfikować. Jest to występująca na naszej planecie - Methylorubrum rhodesianum. Pozostałe trzy szczepy okazały się nieznanymi do tej pory „krewnymi” ziemskiego Methylobacterium indicum i otrzymały robocze nazwy: IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 i IIF4SW-B5. Naukowcy proponują nazwę Methylobacterium ajmalii.

Wydaje się, że nowe bakterie powinny mieć podobne cechy do swoich ziemskich kuzynów, dzięki czemu będzie można je wykorzystać do uprawy roślin w odmiennych niż ziemskie warunkach.

Bakterie Methylobacterium charakteryzują się takimi właściwościami jak:
  • Wiązanie azotu,
  • zwiększanie rozpuszczalności substancji, czyli solubilizacji fosforanów,
  • korzystny wpływ na wzrost roślin,
  • ochrona przed  fitopatogenami.

Badania mikrobiologiczne w kosmosie nie są łatwe

Badanie bakterii w warunkach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest łatwe ze względu na sterylne warunki tam panujące, minimalne zasoby, przez co warunki upraw są generalnie stresujące dla roślin.

Próbki zbierane są z 8 miejsc na terenie stacji, np. tam gdzie spotykają się astronauci oraz w komorze wzrostu roślin. Następnie są one przesyłane na Ziemię do dalszych badań, a loty w obie strony odbywają się stosunkowo rzadko. W związku z czym naukowcy proponują założenie na terenie Stacji laboratorium mikrobiologicznego, co znacznie by przyśpieszyło i ułatwiło badania nad nowoodkrytymi organizmami w kontrolowanych warunkach. Do tego potrzebne są jednak zintegrowane systemu monitoringu mikrobiologicznego i opracowanie technologii molekularnych przystosowanych do warunków stacji kosmicznej.

Rzodkiewka wyhodowana w kosmosie z sukcesem

Do tej pory na stacji kosmicznej z powodzeniem uprawiano zieleninę i rzodkiewkę o czym pisaliśmy już informowaliśmy wcześniej – przeczytaj artykuły:

Badacze wyniki swoich badań opublikowali w dzienniku "Frontiers in Microbiology", publikującym artykuły naukowe z dziedziny mikrobiologii.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie artykuł, który ukazał się na portalu CNN.com

Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy astronauci będą uprawiać rośliny i glebę w kosmosie lub na Marsie?

W przestrzeni kosmicznej prowadzonych jest wiele badań, w tym takich, które mają przynieść odpowiedź na pytania związane z uprawą roślin w kosmicznych warunkach oraz ich aklimatyzacją do stresu związanego z lotami kosmicznymi. Dlaczego?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dlaczego tak bardzo zdrożały nawozy?

Zazwyczaj wraz ze zbliżającą się wiosną rosły ceny nawozów. W tym roku wzrosty te są jednak wyjątkowo wysokie. Dlaczego tak się dzieje i kiedy możemy liczyć na obniżki? O to zapytaliśmy największego producenta nawozów - Grupę Azoty.   

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)