Cezary Urban: „Środków ochrony nie zabraknie”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cezary Urban: „Środków ochrony nie zabraknie”

08.04.2020autor: Karol Bujoczek

Nie powinno zabraknąć środków ochrony roślin a obecny sezon wymaga zupełnie innej formy kontaktu z rolnikami oraz doradztwa, którego też nie zabraknie, zapewnia Cezary Urban, dyrektor Agricultural Solutions w firmie BASF Polska.

- Pierwsze dostawy na sezon wiosenny 2020 mieliśmy pod koniec ubiegłego roku i na początku tego roku, co sprawia, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do bieżącego sezonu – mówi Cezary Urban, dyrektor Agricultural Solutions w BASF Polska. Jak zapewnia, w krytycznym momencie rozwoju koronawirusa zdecydowana większość towaru była u dystrybutorów. Obecne problemy logistyczne mają wpływ na sposób i komfort robienia zakupów, kiedy to trzeba zachować większą ostrożność i dystans.

- W tym roku decyzje zakupowe trzeba podejmować szybciej, gdyż łańcuchy dostaw funkcjonują jednak inaczej niż w poprzednich latach. Towar jest dystrybuowany na bieżąco – podkreśla Urban.

A jakie będą ceny środków?


- Wahania kursu złotówki oraz koszty transportu mogą wpłynąć na finalne ceny. Dziś euro kosztuje 4,52 zł i jeśli porównamy ten kurs do naszych założeń, to różnica wynosi od 5 do 7%. Drugi czynnik kosztowy to transport. Dostawy ostatnich tygodni odbywają się w zupełnie innych warunkach niż te na początku roku. Obecnie kierowcy dłużej czekają na granicy, uruchamiany jest też transport lotniczy, co mocno wpływa na ceny niektórych produktów – argumentuje dyrektor.
r e k l a m a

Doradztwo w trybie online


Podobnie jak w całej gospodarce ten sezon zmienił sposób działania przedstawicieli, także doradców agrotechnicznych. Zdaniem Urbana, trudno o spotkania indywidualne, doradztwo odbywa się przez telefon czy drogą elektroniczną albo przez system monitorowania zagrożeń i ochrony roślin w aplikacji Xarvio, która jest dostępna nieodpłatnie. Dużą popularnością cieszą się też seminaria internetowe – webinaria. Zmienna pogoda – przymrozki, skoki temperatury na przedwiośniu – po wyjątkowo łagodnej zimie, której nie było sprawia, że wyzwań na polu w zakresie ochrony roślin jest wiele i potrzebne są indywidualne szybkie decyzje w zależności od sytuacji na konkretnym polu. Cezary Urban przekonuje, że warto konsekwentnie realizować zaplanowane programy ochrony, gdyż choć wydaje się obecnie, że mamy suszę, to jednak zagrożenie ze strony chorób cały czas jest duże i jak tylko pojawią się deszcze, może przybrać na sile. 

Wyjątkowe Dni Pola w tym sezonie


W tym sezonie firmy przygotowują także poletka doświadczalne, BASF pracuje nad alternatywą dla spotkań grupowych i jest gotowy także na transmisję telewizyjną czy też drogą online.
– Jak tylko będzie można spotkać się w większej grupie, to z pewnością spotkamy się na naszych Dniach Pola, ale to czas pokaże czy będzie to możliwe – podsumowuje Cezary Urban.

bk
autor Karol Bujoczek

Karol Bujoczek

<p>Redaktor Naczelny „top agrar Polska”, specjalista w zakresie rolnictwa, polityki rolnej i ekonomiki gospodarstw</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wiktor Szmulewicz: rolnikom trzeba pomóc utrzymać płynność finansową!

Utrzymanie płynności finansowej gospodarstw to najważniejsze zadanie w pomocy rządowej w czasach koronawirusa – podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wojciech Pichowicz: Nie ma problemu z dostępnością do surowców do pasz

Zamieszanie jakie wprowadziła epidemia koronawirusa we wszelkich dziedzinach życia nie ominęły branży paszowej. Sprawdź jak radzą sobie firmy paszowe.

czytaj więcej

Koronawirus hamuje eksport, drób pod kreską

Jeszcze do niedawna cieszyliśmy się z pozycji europejskiego lidera w produkcji drobiu. Dziś krajowych producentów kurczaków te liczby przestają cieszyć. Koronawirus powoduje problemy z eksportem i skokowe obniżki cen w kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)