Co z badaniami opryskiwacza w dobie pandemii koronawirusa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co z badaniami opryskiwacza w dobie pandemii koronawirusa?

15.04.2020autor: Paweł Twardowski

Sezon jest już w pełni i rolnicy intensywnie korzystają z opryskiwaczy. A jak wygląda kwestia badań technicznych tego sprzętu w dobie koronawirusa?

Wiosna to zawsze wzmożona praca w polu. Po siewach przychodzi czas na ochronę plantacji i rolnicy często korzystają z opryskiwaczy. Przyjrzeliśmy się, jak w czasach pandemii wyglądają okresowe przeglądy tego typu maszyn.

Po telefonicznych rozmowach z przedstawicielami Stacji Kontroli Opryskiwaczy uzyskaliśmy informację, że na czas kryzysu wywołanego przez wirusa COViD-19, wszelkie badania sprzętu do chemizacji są zawieszone i pracownicy nie wyjeżdżają w teren, by dokonywać przeglądów maszyn.

Przypominamy, że taki obowiązek raz na 3 lata ma każdy posiadacza opryskiwacza. W przypadku zakupu nowej maszyny pierwszy przegląd przypada po 5 latach.

Co zatem ma zrobić rolnik, którego opryskiwacz w tym sezonie stracił aktualne badanie?
Otóż nie ma powodów do paniki. Choć w przypadku kontroli w gospodarstwie aktualny przegląd opryskiwacza to podstawowa pozycja na liście wielu instytucji (m.in Instytut Ochrony Roślin, Instytut Ochrony Środowiska), to na czas pandemii również wszystkie kontrole u rolników są zawieszone.
Jak sygnalizują nasi rozmówcy rolnicy ze sprzętem bez aktualnego programu powinni na bieżąco śledzić sytuację i kiedy wszystko wróci do normy niezwłocznie zgłosić się na do SKO na badanie sprzętu.
Również okresowe szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin w czasie epidemii zostały odwołane. pt
autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ruszyły kontrole opryskiwaczy. Jak przygotować maszynę do badania?

Odmarzanie gospodarki po pandemii koronawirusa ma wiele wymiarów. Jednym z nich to wznowienie kontroli opryskiwaczy wykonywanych m.in przez Instytut Ochrony Roślin czy Instytut Ochrony Środowiska.

czytaj więcej
Aktualności

Niezbędne dodatkowe finansowanie ze środków UE na podtrzymanie produkcji!

Niezbędne są dodatkowe środki z Unii Europejskiej na podtrzymanie produkcji rolniczej oraz utrzymanie płynności finansowej gospodarstw.

czytaj więcej
Zarządzanie

Food Research Institude: 84% badanych rolników obawia się negatywnych skutków koronawirusa

Zdecydowana większość rolników obawia się, że epidemia koronawirusa negatywie wpłynie na funkcjonowanie ich gospodarstw. Wyniki badań zleconych przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych nie napawają optymizmem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)