Niezbędne dodatkowe finansowanie ze środków UE na podtrzymanie produkcji!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niezbędne dodatkowe finansowanie ze środków UE na podtrzymanie produkcji!

18.04.2020autor: wk

Niezbędne są dodatkowe środki z Unii Europejskiej na podtrzymanie produkcji rolniczej oraz utrzymanie płynności finansowej gospodarstw.

Niedopuszczalna jest również dalsza liberalizacja handlu, która może pogorszyć sytuację ekonomiczną unijnych farmerów w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. To najważniejsze wnioski płynące z czwartkowego spotkania organizacji rolniczych skupionych w Copa.

W czwartek, po raz pierwszy w historii w formie video-konferencji, odbyło się posiedzenie Prezydencji Copa. Każdy z uczestników złożył krótką relację jak wygląda sytuacja w jego kraju w związku z wystąpieniem epidemii koronawirusa i jak odbiło się to na rolnictwie. Sytuację w Polsce przedstawił Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa. 

Podziękował, że postulaty polskich organizacji zostały uwzględnione w pismach Copa-Cogeca przesłanych do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję. Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że obecnie priorytetową sprawą jest zapewnienie ciągłości produkcji rolnej. A do tego niezbędne jest uruchomienie przez Komisję Europejską dodatkowych funduszy wsparcia. 

Członkowie Copa wyrazili niezadowolenie, że Komisja Europejska nie zamierza na razie uruchomić kryzysowych środków na pomoc dla rolnictwa, a jako jedyne źródło finansowania wskazuje niewykorzystane środki z II filara Wspólnej Polityki Rolnej.
 – My tych niewykorzystanych pieniędzy mamy bardzo mało i to na pewno nie wystarczy, aby uratować płynność gospodarstw. Należałoby jak najszybciej uruchomić rezerwy kryzysowe. Rozwiązaniem może być także program bezzwrotnych pożyczek i program przechowalnictwa – powiedział Marian Sikora. 

Podczas swojego wystąpienia Marian Sikora poparł stanowisko Copa-Cogeca sprzeciwiające się dalszej liberalizacji handlu z Ukrainą.

r e k l a m a
 – W obecnych czasach kryzysu należy bardzo ostrożnie podchodzić do pomysłów obniżania ceł i przyznawania dodatkowych kontyngentów zwłaszcza na towary, których mamy w Europie nadmiar – powiedział M. Sikora. Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli elastyczne podejście Komisji Europejskiej do sprawy przemieszczania się pracowników sezonowych, ale jednocześnie zwrócono uwagę, że problem nie został rozwiązany i cały czas istnieje deficyt rąk do pracy w rolnictwie, który w wielu krajach może znacznie skomplikować zbiory. 

Członkowie Prezydencji Copa wyrazili również dezaprobatę dla głosów niektórych organizacji ekologicznych, które przekonują, że za pandemią koronawirusa stoi hodowla zwierząt gospodarskich. Ich zdaniem takie stwierdzenia nie znajdują potwierdzenia w faktach naukowych i są czarnym PR-em pod adresem hodowców, których próbuje się obarczyć winą za obecną sytuację. 
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Koronawirus: Czy rolnicy muszą nosić maseczki ochronne w gospodarstwie? MRiRW wyjaśnia

Od dzisiaj wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. Jednak czy rolnicy muszą nosić maseczki ochronne na terenie swojego gospodarstwa rolnego? Resort rolnictwa wyjaśnia!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Wojciechowski: nie ma pieniędzy na interwencje na rynkach rolnych w związku z koronawirusem

- Uruchomienie działań interwencyjnych na rynku mleka czy wołowiny jest konieczne, ale w tej chwili nie ma na to pieniędzy – ocenił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem największe możliwości finansowania walki ze skutkami kryzysu daje realokacja niewykorzystanych środków z PROW.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Co z badaniami opryskiwacza w dobie pandemii koronawirusa?

Sezon jest już w pełni i rolnicy intensywnie korzystają z opryskiwaczy. A jak wygląda kwestia badań technicznych tego sprzętu w dobie koronawirusa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)