Ruszyły kontrole opryskiwaczy. Jak przygotować maszynę do badania?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszyły kontrole opryskiwaczy. Jak przygotować maszynę do badania?

11.05.2020autor: Paweł Twardowski

Odmarzanie gospodarki po pandemii koronawirusa ma wiele wymiarów. Jednym z nich to wznowienie kontroli opryskiwaczy wykonywanych m.in przez Instytut Ochrony Roślin czy Instytut Ochrony Środowiska.

Od dziś ruszają kontrole terenowe opryskiwaczy. Taką kontrolę mogą wykonać przedstawiciele m.in. Instytutu Ochrony Roślin lub Instytutu Ochrony Środowiska. Jeśli zatem okresowe badanie techniczne twojego opryskiwacza straciło ważność nie zwlekaj ani chwili. Na szczęście od zakończenia długiego weekendu majowego swoją pracę wznowiły również Stacje Kontroli Opryskiwaczy. Koszt badania technicznego opryskiwacza, które jest ważne przez 3 lata wynosi ok. 150 zł brutto.

Przypominamy także jak się przygotować sprzęt do badania.

1. Z racji, że sezon trwa, i większość opryskiwaczy mimo braku aktualnego przeglądu była wykorzystywana w polu, pierwszym krokiem jest dokładne umycie zbiornika. Następnie należy zalać zbiornik do 1/3 pojemności czystą wodą.

2. Kolejnym etapem przygotowania maszyny jest kontrola rozpylaczy. Wszystkie elementy muszą być jednakowego typu i rozmiaru. Podczas badania sprawdzany będzie wydatek losowych rozpylaczy na belce, dlatego jeśli dawno ich nie wymienialiśmy, przed badaniem warto zainwestować w nowe dysze. Cena markowych rozpylaczy płaskostrumieniowych wykonanych z tworzywa to koszt ok. 3–4 zł brutto.

3. Kontrola zaworków odcinających korpusów rozpylaczy to kolejny punkt kontrolny na liście. Niedopuszczalne są wycieki cieczy po odcięciu zasilania belki. Dlatego jeśli zauważymy nieprawidłową pracę tych elementów warto przed wizytą przedstawiciela Stacji Kontroli Opryskiwaczy wymienić uszkodzone detale.

4. Nie zapomnijmy, że bezpieczeństwo to podstawa. Brak osłony na wałku napędzającym pompę może być podstawą do negatywnego wyniku badania, więc warto zadbać o kondycję tych elementów.

To tylko kilka podstawowych punktów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przygotowując sprzęt ochrony roślin do badania technicznego. Podczas czynności kontrolnych naszego opryskiwacza pracownik stacji sprawdzi także czy maszyna nie ma nigdzie wycieków (pompa, rozdzielacze), prawidłowo funkcjonuje manometr czy zawór regulacji ciśnienia. pt
autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Co z badaniami opryskiwacza w dobie pandemii koronawirusa?

Sezon jest już w pełni i rolnicy intensywnie korzystają z opryskiwaczy. A jak wygląda kwestia badań technicznych tego sprzętu w dobie koronawirusa?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stihl – rośnie segment aku

Aku – czyli napęd z baterii ładowanych elektrycznie – to hasło przewodnie firmy Stihl na kolejne lata. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Młodzi mistrzowie orki na polach Żarnowca

Zespół Szkół Kształcenia Centrum Rolniczego w Żarnowcu zorganizował III edycję Ogólnokrajowego Konkursu Orki Szkół Resortowych. W konkursie brały udział 22 drużyny z całej Polski. Kto został tegorocznym mistrzem orki? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)