Dramat farmerów w USA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dramat farmerów w USA

29.04.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Koronoawirus zamknął ubojnie w USA. W chlewniach przerastają tuczniki. Farmerzy zaczynają uśmiercać świnie, a prezydent Trump wprowadza w życie ustawę z 1950 r. Co dalej z amerykańską branżą mięsną?

Największe koncerny mięsne w USA zawiesiły produkcję w niektórych lokalizacjach z powodu zachorowań na koronawirusa wśród personelu. Stoją zakłady Smithfileda, Cargilla, JBS i Tyson Foods. Około 20 rzeźni i zakładów przetwórczych w Ameryce Północnej nie działa od kwietnia. Zamknięcie największych ubojni spowodowało, że potencjał produkcyjny w skali całych Stanów spadł o 15%, a to nie koniec. Poza gigantami, działalność zawiesiło kilkanaście średnich i małych rzeźni.

Obecnie szacunki mówią, że z powodu pandemii koronawirusa możliwości ubojowe tamtejszej branży zostały ograniczone o 25%. Ponadto różnego rodzaju ograniczenia dotknęły zakłady dostarczające łącznie aż 80% mięsa na rynek amerykański.

Dramat w chlewniach

Ten nieoczekiwany przestój spowodował, że niektórzy hodowcy są zmuszeni podejmować drastyczne kroki, by ratować swoje chlewnie. Jak donosi Agencja Reuters, w Iowa niektórzy zdecydowali się na wywołanie poronień u prośnych loch, by nie powodować przepełnienia w chlewniach.  Inni uśmiercają nowonarodzone prosięta. Zapowiadają, że będą tak czynić dopóki nie ustaną zakłócenia na rynku. Ponadto większość hodowców loch zintensyfikowało likwidację macior. Ceny w funkcjonujących jeszcze ubojniach poleciały na łeb, na szyję.

 

Jak twierdzi kongresmen Collin Peterson, przewodniczący Komisji Rolnictwa Kongresu USA, jeśli nic się nie zmieni, to w najbliższych dniach amerykańscy hodowcy będą zmuszeni poddać eutanazji aż 60 – 70 tysięcy sztuk trzody chlewnej dziennie.

 

Gubernator stanu Iowa Kim Reynolds wraz z senatorami Stanów Zjednoczonych wysłał list do administracji USA, z prośbą o wsparcie finansowe, a także pomoc w zabijaniu zwierząt i prawidłowym usuwaniu ich zwłok. Niektóre świnie muszą być przewożone ciężarówkami do zakładów utylizacyjnych. Nie jest jasne, kto poniesie te dodatkowe koszty.

r e k l a m a

 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zapowiedział ustanowienie Krajowego Centrum Koordynacji, które ma pomóc rolnikom znaleźć rynki zbytu oraz ułatwić eutanazję i utylizację świń. Niedawno rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił pakiet pomocy Covid-19 w wysokości 19 miliardów dolarów, z czego około 1,6 miliarda dolarów jest zarezerwowane dla przemysłu wieprzowego. Okaże się, czy kwota ta jest wystarczająca.

Ustawa z czasów wojny

Tymczasem prezydent Trump postanowił na swój sposób ratować sektor mięsny. Zgodnie z jego decyzją, opartą na ustawie z 1950 r. tzw.  Defense Protection Act, uchwalonej podczas wojny z Koreą, niektóre zakłady mięsne będą zobligowane do utrzymania produkcji ze względu na bezpieczeństwo narodowe USA. W zgodzie z tą ustawą, władze mają  prawo kontrolować ceny produktów. Za złamanie Defense Protection Act przedsiębiorcom grożą znaczne kary finansowe, a nawet więzienie.

 

Źródło: PigProgress,  Agrofood

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niedrożne kanały dystrybucji? To nie jedyny problem branży mięsnej

Wywołane pandemią koronawirusa ograniczenie dostępu producentów żywności do wielu kanałów dystrybucyjnych, to problem, który dotyka szczególnie firm z branż mięsnej. Nie oznacza to jednak, że na korona-kryzysie wszyscy tracą. Niektóre przedsiębiorstwa mięsne notują rekordowe wyniki.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kroger Co wprowadza limity zakupu mięsa

Amerykańska sieć supermarketów ustanowiła limity zakupu mielonej wołowiny i wieprzowiny podczas zakłóceń dostaw przez COVID-19. W Stanach Zjednoczonych rosną obawy związane z niedoborami mięsa. 

czytaj więcej
Aktualności

Henryk Kania poszukiwany listem gończym

Choć do tej pory w tej sprawie panowała cisza medialna, prokuratura regionalna w Katowicach potwierdziła dziś redakcji „Rzeczpospolitej”, że były szef Zakładów Mięsnych Henryk Kania oraz wieloletni szef rady nadzorczej tej giełdowej spółki jest oficjalnie poszukiwany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)