Ustawa odorowa- czy faktycznie powstanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa odorowa- czy faktycznie powstanie?

24.05.2022autor: wk

Jest to wiadomość, z której rolnicy z pewnością nie będą zadowoleni. Zgodnie ze stanowiskiem rządu, nadal trwają prace nad ustawą odorową, która wzbudza wiele sprzecznych uczuć. Zgodnie z planem, nowe regulacje, które w przeszłości były już powodem gigantycznych protestów na obszarach wiejskich, mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Posłowie opozycji podnieśli zasadne pytanie dotyczące potocznie nazywanej ustawy odorowej. Przypomnieli, iż opracowywanie projektu miało miejsce podczas odbywania się poprzedniej kadencji Sejmu. Prace dotyczące projektu zostały powtórnie uruchomione w zeszłym roku, ustawę zaś umieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem, powinna wejść w życie 1 czerwca 2022 roku -Według informacji przekazanej przez ministerstwo aktualnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe. Po zakończeniu procesu uzgodnień międzyresortowych projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów – podniosła w treści interpelacji Joanna Mucha, posłanka Platformy Obywatelskiej, która zadała pytanie o wyznaczony termin wejścia w życie ustawy, jak i wydźwięk uwag, które zostały zgłoszone przez ministerstwa rolnictwa.

Brak sprecyzowanej daty

W treści komunikatu będącego odpowiedzią ministerstwo środowiska i klimatu zasygnalizowało, że prawdą jest fakt, że prace nad treścią ustawy mają miejsce, jednakże nie skonkretyzowano, kiedy zostaną ukończone.  - Finalizujemy etap II uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Aktualnie został ustalony termin wejścia w życie ustawy na dzień 1 stycznia 2023 r. Niemniej jednak informuję, że termin wprowadzania ww. regulacji zostanie zweryfikowany po zakończeniu uzgodnień z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przed przekazaniem projektu ustawy do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, tak aby zapewnić odpowiedni okres vacatio legis – czytamy w wypowiedzi Pani wiceminister Małgorzaty Golińskiej.

r e k l a m a

Parametry odległościowe- czy nastąpi ich zmiana?

Kolejno z treści dokumentu możemy dowiedzieć się, że spostrzeżenia przedstawione przez resort rolnictwa w odniesieniu do ustawy nie odnosiły się stricte planowanych wartości odległościowych umieszczonych w ustawie. - W zakresie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy dotyczą uwzględnienia wymagań, którymi objęte są gospodarstwa rolne i producenci żywności, nałożonych wdrażaną strategią Unii Europejskiej „Od pola do stołu” i polityką „End of cage age”, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia chowu i hodowli pewnych grup technologicznych zwierząt. Celem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom wsi jednoczesną ochronę przed emisją odorów – spuentowała wiceminister M. Golińska.

Jaka ma być treść przepisów?

Wprowadzenie dolnej granicy odległości nowo powstających budynków hodowlanych od budynków mieszkalnych, to założenie ustawy odorowej. Przypomnijmy, że kiedy ustawa w 2019 roku ukazała się w Sejmie, odpowiedzialnym za jej wdrożenie był Henryk Kowalczyk, który pełnił wtedy funkcję ministra środowiska- Nowe obiekty hodowlane przekraczają 210 DJP będą podlegały ograniczeniom odległościowym w ten sposób, że jedna duża jednostka przeliczeniowa będzie to jeden metr odległości od budynków mieszkalnych. Czyli np. obiekt hodowlany o wielkości 400 DJP powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 400 metrów od najbliższego budynku mieszkalnego – objaśniał w Sejmie trzy lata temu Henryk Kowalczyk. (https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/uwaga-hodowcy-ustawa-odorowa-powraca/)

W odpowiedzi na powstały projekt ustawy, wybuchły olbrzymie protesty. Rolnicy byli oburzeni. Hodowcy utrzymywali oraz tłumaczyli innym, że wprowadzenie regulacji o takim brzmieniu będą skutkowały zastopowaniem nowych inwestycji na terenie wsi.

(https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/ustawa-odorowa-ostra-dyskusja-w-sejmie/)

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualne rozporządzenie

Jakiej wysokości i dla kogo wsparcie finansowe z KPO w 2022 r.?

W ostatnich miesiącach 2022 roku planowane są pierwsze konkursy w ramach zaakceptowanego przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. W ich gronie przewidziana została również pomoc dla rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny czy sprzedaż bezpośrednią. Czego dotyczyło będzie wsparcie w zakresie tego przedsięwzięcia?

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Krajowa Grupa Spożywcza ma zarobić nawet 3,5 mld złotych

W skład Krajowej Grupy Spożywczej, dzięki przyzwoleniu ze strony Rządu, wejdzie 9 zbytych spółek skarbu państwa. Nowo powstały twór ma zostać stworzony na podstawie Krajowej Spółki Cukrowej, zaś jego dochody osiągną liczbę około 3,5 miliarda złotych rocznie.

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Pomoc dla zadłużonych gospodarstw – czy ona w ogóle działa?

Chociaż rząd przyjął ustawę, której celem miało być wsparcie rolników, którym ciężko jest poradzić sobie z zadłużeniami wobec kontrahentów i banków, jej skutki nie są odczuwalne w takiej mierze, w jakiej zakładano. Wysokość zadłużeń rolników wynosi już aż 680 milionów złotych. Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją dotyczącą treści ustawy stanowiącej o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne zwrócili się Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke, posłowie z Platformy Obywatelskiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)