Krajowa Grupa Spożywcza ma zarobić nawet 3,5 mld złotych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowa Grupa Spożywcza ma zarobić nawet 3,5 mld złotych

12.05.2022autor: wk

W skład Krajowej Grupy Spożywczej, dzięki przyzwoleniu ze strony Rządu, wejdzie 9 zbytych spółek skarbu państwa. Nowo powstały twór ma zostać stworzony na podstawie Krajowej Spółki Cukrowej, zaś jego dochody osiągną liczbę około 3,5 miliarda złotych rocznie.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wniosek złożony przez ministra aktywów państwowych, w którym prosi on o zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w poniższych przedsiębiorstwach:

  • „DANKO” Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • ELEWARR sp. z o.o.,
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o.,
  • Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o.,
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o.,
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.,
  • Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o.
  • Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile "ZETPEZET" sp. z o.o.

Holding spożywczy będzie się rozwijał na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Funkcjonuje ona w wielu sektorach, takich jak: produkcji cukru oraz przetwórstwa buraków cukrowych, przetwórstwa i obrotu zbożami, przetwórstwa owoców, warzyw, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz produkcji słodyczy.

Holding spożywczy- jakie z niego korzyści?

W treści komunikatu opublikowanego po posiedzeniu Rady Ministrów można przeczytać, że Rząd ma w planach stworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą. Nowy polski holding będzie miał możliwość stwarzać na krajowym rynku rolnym przewagę konkurencyjną i wpływać na umocnienie na rynkach zagranicznych rozwoju polskiego rolnictwa.

Fundamentami polityki rządu niezaprzeczalnie pozostają bezpieczeństwo żywnościowe, jak i wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi.

Poprzez swoje działania Rząd dąży do tego, aby Krajowa Grupa Spożywcza powstrzymywała negatywne zjawiska, które mają miejsce na rynkach rolno-spożywczych. Mają one także przyczynić się do znormalizowania sytuacji na rynku produktów rolnych oraz zapewnić dostawy rezerw strategicznych żywności. Nowy holding będzie skutkował również pogłębieniem współpracy z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach czy współpracą z innymi spółkami Skarbu Państwa.

Jak będzie wyglądał rozkład holdingu?

Krajową Grupę Spożywczą będą tworzyć spółki, które zostały podzielone na sześć segmentów:

  • produkcja nasienna,
  • produkcja cukru,
  • produkcja skrobi,
  • sektor zbożowo-młynarski,
  • sektor rolny,
  • przetwórstwo spożywcze.

Do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

Zgodnie z planem i przewidywaniem rządu, Krajowa Grupa Spożywcza będzie znaczącym i silnym graczem na rynku spożywczym i ma ona doprowadzić do uniezależnienia od zachodnich koncernów polskich producentów.

Dochód KGS, według szacunków, będzie formować się na poziomie około 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło powiększenie o ponad 35 % w porównaniu do aktualnych dochodów Krajowej Spółki Cukrowej.

Ewolucja holdingu

O konieczności stworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego po raz pierwszy mówiło Prawo i Sprawiedliwość pod koniec 2015 roku, po zwycięstwie partii w wyborach parlamentarnych (https://www.topagrar.pl/articles/zarzadzanie/kiedy-powstanie-holding-spozywczy/).

Krzysztofowi Jurgielowi, na aktualnemu na tamten czas ministrowi, nie udało się zrealizować obietnic, tak samo jak następnemu ministrowi J. K. Ardanowskiemu. Decyzją rządu z końca 2020 r. , Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przejęło  władzę nad Krajową Spółką Cukrową oraz innymi spółkami Skarbu Państwa z sektora rolno-spożywczego. Skutkiem tego jest fakt, że zadaniem tworzenia holdingu zajmie się nowe ministerstwo. Sprawa ta nabrała tempa dopiero po tym, gdy Henryk Kowalczyk objął funkcję ministra rolnictwa.

 

WK
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krajowa Spółka Cukrowa zastąpiona Krajową Grupą Spożywczą

W Ministerstwie Aktywów Państwowych nastąpiło zawarcie umowy objęcia przez Skarb Państwa akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Krajowej Spółki Cukrowej (KGS). Tym samym budowa Krajowej Grupy Spożywczej stała się faktem.

czytaj więcej

Koniec Krajowej Spółki Cukrowej - zastąpi ją już oficjalnie Krajowa Grupa Spożywcza

Nastąpiło zawarcie umowy objęcia przez Skarb Państwa akcji w podwyższonym kapitale zakładowym jakim jest Krajowa Spółka Cukrowa. Krajowa Grupa Spożywcza stała się faktem. 

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Jakiej wysokości i dla kogo wsparcie finansowe z KPO w 2022 r.?

W ostatnich miesiącach 2022 roku planowane są pierwsze konkursy w ramach zaakceptowanego przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. W ich gronie przewidziana została również pomoc dla rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny czy sprzedaż bezpośrednią. Czego dotyczyło będzie wsparcie w zakresie tego przedsięwzięcia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)