Jakiej wysokości i dla kogo wsparcie finansowe z KPO w 2022 r.?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakiej wysokości i dla kogo wsparcie finansowe z KPO w 2022 r.?

01.09.2022

W ostatnich miesiącach 2022 roku planowane są pierwsze konkursy w ramach zaakceptowanego przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. W ich gronie przewidziana została również pomoc dla rolników prowadzących rolniczy handel detaliczny czy sprzedaż bezpośrednią. Czego dotyczyło będzie wsparcie w zakresie tego przedsięwzięcia?

Czy potwierdzone są już pieniądze z KPO?

Mimo wstępnego zatwierdzenia przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy, który został złożony do rozpatrzenia przez Polskę, jak na razie nie ma pewnych informacji. Warunkiem wypłacenia środków finansowych jest spełnienie przez Polski aż 115 kamieni milowych, które odnoszą się do wszystkich komponentów KPO. Przykładowym kamieniem milowym jest konieczność dokonania reformy całego polskiego systemu podatkowego, czy wzrost OZE. Mnogość warunków pozostaje do spełnienia, w związku z czym rząd nie jest pewny, na ile może liczyć na wsparcie finansowe z KPO w budżecie na 2023 rok. Należy jednak zauważyć, że pierwsze projekty finansowe z Krajowego Planu Odbudowy już wystartowały, a w nadchodzących miesiącach podążą za nimi inne- też te adresowane do rolników.

Co mogą zyskać rolnicy?

Zgodnie ze stanowiskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w 2022 roku wystartuje pomoc dla rolników, którzy prowadzą RHD lub sprzedaż bezpośrednią. W zakresie tego wsparcia rolnicy mogą liczyć na pomoc przy:
  • tworzeniu lub modernizacji miejsc przeznaczonych do przetwarzania, przechowywania i przygotowania do sprzedaży przez rolników produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury, wraz z wyposażeniem stacjonarnych i ruchomych linii produkcyjnych, zakupem nowych maszyn i urządzeń do przetwarzania i przechowywania tych produktów, budowy lub rozbudowy infrastruktury wykorzystywanej w procesie przetwarzania tych produktów, 
  • tworzeniu lub modernizacji miejsc przeznaczonych do prowadzenia sprzedaży produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa i akwakultury dla konsumenta końcowego, w tym położonych na terenie gospodarstwa rolnego, na placach targowych i w miejscach obsługi podróżnych, o których mowa w przepisach o drogach publicznych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zajmie się przyjmowaniem wniosków o dotacje. Przewiduje się, że już w październiku lub listopadzie rozpocznie się nabór.
r e k l a m a

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie na RHD z KPO?

O wsparcie finansowe z KPO w ramach funkcjonowania programu będą mogli starać się rolnicy lub ich małżonkowie, którzy zajmują się prowadzeniem lub rozpoczynają prowadzenie rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej, dostaw bezpośrednich, działalności marginalnej lub przetwórstwa rolno-spożywczego.

Najwyższa kwota dofinansowania dla wnioskodawcy może wynieść 500 000 zł. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że otrzymana suma pieniędzy nie może być wyższa niż 50 % kosztów kwalifikowanych.

Koszty kwalifikowane- czym są?

Do kosztów kwalifikowanych zaliczają się:
  • budowa budynków i budowli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wnioskodawcy, które są wykorzystywane do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży oraz wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont połączony z modernizacją budynków i budowli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wnioskodawcy, które są wykorzystywane do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży oraz wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • zakup nowych maszyn i urządzeń służących do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży oraz wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • zakup nowych terminali płatniczych do obsługi bezgotówkowej oraz nowego sprzętu komputerowego i oprogramowania lub usługi informatycznej dotyczącej sprzedaży na odległość produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • utrzymanie domen internetowych w okresie realizacji przedsięwzięcia;
  • zakup nowych środków transportu, spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin określone w regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem, które są przeznaczone do przewozu:
    • a) produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, w tym produktów, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach, takich jak cysterny, silosy, chłodnie, izotermy, baseny lub zbiorniki do transportu ryb,
    • b) produktów i półproduktów w procesach technologicznych lub magazynowania, w tym wózków widłowych i podnośników,
    • c) zwierząt przeznaczonych do uboju;
  • zakup nowych, ruchomych punktów sprzedaży oraz placówek gastronomicznych, spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin określone w regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem, przeznaczonych do przygotowywania żywności wytworzonej w większości z produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury, pochodzących z gospodarstwa rolnego wnioskodawcy;
  • modernizacja miejsc na placach targowych lub w budynkach i budowlach przeznaczonych do wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury przez wnioskodawcę, z tym że za koszt kwalifikowalny uważa się wyłącznie koszt, który jest związany bezpośrednio z powierzchnią wykorzystywaną przez wnioskodawcę do przechowywania, przygotowania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury;
  • przygotowanie w miejscach obsługi podróżnych, o których mowa w przepisach o drogach publicznych, miejsc do wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, wytwarzanych przez wnioskodawcę;
  • ogólne, bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia, takie jak koszty nadzoru, sporządzenia dokumentacji technicznej, studium wykonalności, planu przedsięwzięcia i uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz związane z działaniami informacyjno-promocyjnymi.


Oprac. Zuzanna Ćwiklińska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po jakich studiach będziesz mieć kwalifikacje rolnicze?

Jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego zadała pytanie o poradę w sprawie wyborów studiów. Dostała się na dwa kierunki i chciałaby wybrać, aby później mieć także kwalifikacje rolnicze, ponieważ jej ojciec jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne. Zatem ukończenie jakich studiów daje kwalifikacje rolnicze? Czy wystarczą także studia podyplomowe?

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Ustawa odorowa- czy faktycznie powstanie?

Jest to wiadomość, z której rolnicy z pewnością nie będą zadowoleni. Zgodnie ze stanowiskiem rządu, nadal trwają prace nad ustawą odorową, która wzbudza wiele sprzecznych uczuć. Zgodnie z planem, nowe regulacje, które w przeszłości były już powodem gigantycznych protestów na obszarach wiejskich, mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

czytaj więcej
Aktualne rozporządzenie

Krajowa Grupa Spożywcza ma zarobić nawet 3,5 mld złotych

W skład Krajowej Grupy Spożywczej, dzięki przyzwoleniu ze strony Rządu, wejdzie 9 zbytych spółek skarbu państwa. Nowo powstały twór ma zostać stworzony na podstawie Krajowej Spółki Cukrowej, zaś jego dochody osiągną liczbę około 3,5 miliarda złotych rocznie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)