USA: 500 milionów dolarów na zapobieganie ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USA: 500 milionów dolarów na zapobieganie ASF

18.10.2021autor: Aneta Lewandowska

Departament rolnictwa USA przeznaczy dodatkowe fundusze na ochronę producentów wieprzowiny przed ASF. Planowany budżet na ten cel to pół miliarda dolarów. 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) planuje przeznaczyć 500 milionów dolarów na zapobieganie ASF w ramach funduszu USDA CCC (Commodity Credit Corporation). CCC jest korporacją rządową utworzona w 1933 r., realizującą konkretne programy rolnicze ustanowione przez Kongres.

Branża jest wdzięczna

– Dziękujemy sekretarzowi Vilsackowi za zapewnienie dodatkowych funduszy na wysiłki mające na celu ochronę ponad 60 000 amerykańskich producentów wieprzowiny przed tą wyniszczającą chorobą – powiedziała prezes NPPC (Krajowa Rada Producentów Wieprzowiny), Jen Sorenson – Stany Zjednoczone pozostają wolne od ASF, a amerykański przemysł wieprzowy od kilku lat robi wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać ten status. Te fundusze pomogą w tym wysiłku.

– Wyzwania wynikające z pojawienia się chorób odzwierzęcych stanowią zagrożenie dla producentów w naszym kraju. Wybuch afrykańskiego pomoru świń w USA miałby niszczący wpływ na przemysł trzody chlewnej. Niezwykle ważne jest, aby ta choroba nie pojawiła się w naszym kraju – napisał na Twitterze sekretarz rolnictwa, Tom Vilsack.

Bob Acord, konsultant NPPC i były pracownik Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS), stwierdził, że taki poziom finansowania jest bezprecedensow, zarówno pod względem kwoty przeznaczonej na chorobę zwierząt, jak i uzyskania funduszy z góry, zanim w ogóle choroba pojawi się w kraju.

r e k l a m a

ASF jest na progu USA

ASF został niedawno wykryty na Dominikanie i na Haiti, po raz pierwszy od 40 lat choroba wystąpiła na półkuli zachodniej. APHIS natychmiast podjął kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby na kontynentalną część Stanów Zjednoczonych oraz na terytoria Puerto Rico.

Odkąd ASF zaczął rozprzestrzeniać się w Azji w 2018 roku, NPPC apelowało do Kongresu i USDA o środki zapobiegawcze, prosząc m.in. o fundusze na powołanie dodatkowych inspekcji rolniczych, zwiększenie personelu służb weterynaryjnych, fundusze na Zapasy Weterynaryjne APHIS na sprzęt do eutanazji świń i dodatkowe urządzenia do mycia samochodów ciężarowych przewożących zwierzęta gospodarskie.

Bioasekuracja i plan działania

NPPC stale edukuje amerykańskich producentów wieprzowiny na temat środków ostrożności w celu ochrony pogłowia krajowego. W takie działania wlicza się także zachowanie ostrożności podczas przyjmowania gości na gospodarstwie, jeśli przyjechali z regionów, w których występuje ASF.

Rada zaleca także znajomość protokołów bezpieczeństwa biologicznego w celu zapewnienia spójnej praktyki zabezpieczającej. Doradza też omawianie protokołów z dostawcami pasz, szczególnie w zakresie pochodzenie składników, które są używane w recepturach pasz dla trzody chlewnej.

– ASF to poważna choroba, która ma poważne konsekwencje dla producentów wieprzowiny – powiedziała Sorenson – Cieszymy się, że USDA zdaje sobie sprawę z powagi tego zagrożenia i przeznacza wiele zasobów, aby sobie z nim poradzić i chronić krajowych producentów wieprzowiny.

al na podst. EuroMeatNews, Twitter
fot. Sec. Tom Vilsack, Twitter

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sto lat bezradności w zwalczaniu ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń pierwszy raz opisano w Kenii w 1921 roku, czyli dokładnie 100 lat temu. Nie ma jednak powodów do świętowania, ponieważ, jak mówili uczestnicy konferencji weterynaryjnej w Pawłowicach koło Leszna, stajemy w obliczu jednej z największych epidemii chorób zwierzęcych w historii.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Nowe przepisy dotyczące bioasekuracji już od listopada!

Już za tydzień zaczną obowiązywać nowe, unijne przepisy dotyczące bioasekuracji. IW apeluje do rolników o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego. Inaczej hodowcom grożą poważne problemy w przemieszczaniu świń poza obszary ASF. 

czytaj więcej

Tragicznie niska cena świń. Rolnicy tracą, a ubojnie i przetwórcy się bogacą

Paweł Brychcy uważa, że przy tak niskich cenach tuczników, jakie oferują skupujący, rolnicy stają się sponsorami zakładów mięsnych i pośredników, którzy dostają pełnowartościowy towar prawie za bezcen. Byłoby to śmieszne, gdyby nie tragiczna sytuacja producentów trzody chlewnej, zwłaszcza w obszarach objętych ograniczeniami z powodu afrykańskiego pomoru świń. Mija rok, od kiedy znaleźli się w czerwonej strefie, a perspektywy uwolnienia się z niej nie widać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)